Kasztany: Właściwości lecznicze oraz zastosowanie. Czym jest kasztanowiec?
Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum.) to drzewo z rodziny Sapindaceae, czyli mydleńcowatych. Każda część drzewa kasztanowego jest użytecznym surowcem zielarskim: kora i liść kasztanowca, kasztany, kwiaty, pączki i gałązki kasztanowca. Zawierają one substancje aktywne o różnej wrażliwości na działanie temperatury, dlatego należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza.
Ze świeżych pączków i pędów kasztanowca oraz z niedojrzałych nasion kasztanowca sporządza się intrakt. Intrakt to wyciąg na bazie alkoholu, dostępny w sklepach zielarskich.
W sklepach zielarskich kupić można także suszone kwiaty i korę z kasztanowca, które można wykorzystać do przygotowania naparów. W aptekach dostępne są również żel z kasztanowca i maść z kasztanowca, zawierające od 2,5 do 20 mg escyny, czyli substancji, której kasztanowiec zawdzięcza swoje właściwości lecznicze.
Kasztanowiec. Jakie substancje aktywne zawiera?
Liść kasztanowca oraz jego pączki zawierają:
- kumaryny takie jak eskulina, fraksyna, fraksetyna, eskuletyna, skopolina i skopoletyna, żywicę o wysokim stężeniu terpenów,
- fitochinon (czyli witaminę K),
- flawonoidy takie jak kwercetyna, kemferol, rutyna i astragalina,
- garbniki,
- alantoinę,
- kwas alantoinowy,
- saponiny oleananu,
- niewielką ilość katechin.
Polecamy przeczytać
Kora kasztanowca, jego pędy, nasiona i owoce zawierają saponiny oleananu, które mają dużą wartość udowodnioną licznymi badaniami w kontekście leczenia zakrzepicy oraz żylaków. Zawarte są w wymienionych elementach rośliny kasztanowca również substancje obecne w liściach, czyli garbniki, kumarynowce (około 5 proc.) flawonoidy, kwas octowy, masłowy i izomasłowy, kwas tyglinowy, angelikowy, glukuronowy i kumarowy oraz około 0,15 proc. flawonów. Zastosowanie lecznicze ma szczególnie zawarta w kasztanowcu eskulina i escyna, czyli substancje z grupy saponin (nasiona i owoce kasztanowca mają ich do 13 procent).
Sprawdź: Jakie właściwości ma maść końska?
Kasztanowiec – właściwości lecznicze
Saponiny kasztanowca, określane zbiorczo jako escyna, mają największą wartość w kontekście wzmacniania naczyń krwionośnych. Liść kasztanowca i młode pędy oraz pączki tego drzewa to świetny surowiec na wyciągi, które mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne, wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu pomagają na żylaki, problem z siniakami oraz na pajączki. Przyspieszają gojenie ran i mają silne działanie przeciwzapalne.
Wyciągi z pędów i kory kasztanowca mają właściwości antyseptyczne. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki i wysięki podskórne, mają też działanie odkażające, stymulujące odbudowę naskórka i wzmacniające naczynia krwionośne.
Stosowane wewnętrznie pobudzają też wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
Maść z kasztanowca, żel i inne preparaty – na co pomagają i jak je stosować?
Preparaty z kasztanowca mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie. Miejscowo zastosowanie znajdują produkty w postaci maści z kasztanowca, żeli z kasztanowca, okładów, płukanek, intraktu do nacierania i płynu do irygacji. Kasztanowiec ma zastosowanie do produkcji maści i żeli na bóle oraz obrzęki nóg. Maść na żylaki z dodatkiem kasztanowca to jeden z najbardziej popularnych preparatów na tę dolegliwość.
Żel z kasztanowca doskonale łagodzi uczucie tzw. ciężkich nóg, na przykład po długiej podróży. Dostępny jest też żel z kasztanowca z rutyną, która dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne i likwiduje tzw. pajączki.
Dowiedz się również:
Maść z kasztanowca działa wspomagająco w przypadku trudno gojących się ran
Maści i żele z kasztanowca oraz preparaty doustne są wskazane przy problemach z krzepliwością krwi, przy łatwo pękających naczynkach oraz pomocniczo przy stanach zapalnych skóry, gałek ocznych i spojówek. Można wspomagająco stosować je w przypadku trudno gojących się ran, którym towarzyszy stan zapalny.
Preparaty z wyciągiem z kory kasztanowca są stosowane przy:
- stanach zapalnych stawów,
- reumatyzmie,
- pomocniczo przy kontuzjach sportowych takich jak stłuczenia i krwiaki,
- a także – w postaci kropli – przy stanach zapalnych siatkówki, naczyniówki, białkówki i spojówek.
Kora kasztanowca pomocna przy walce z łupieżem
Kora kasztanowca doskonale sprawdza się do likwidowania problemów z łupieżem. Odwar z kory tego drzewa pozwala naturalnie farbować włosy na brązowy (kasztanowy) kolor. P
Płukanka z kory kasztanowca nie tylko ukryje siwe włosy, ale stosowana regularnie wzmacnia i regeneruje ich strukturę.
Z pączków kasztanowca robi się syrop, napary i nalewkę. Mają one działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwalergiczne, moczopędne i przeciwzakrzepowe. Wzmacniają naczynia krwionośne i pomagają usunąć z organizmu toksyny. Zwiększają też elastyczność skóry.
Nalewka z kasztanów – przepis. Jak zrobić kasztanówkę?
Kwiat kasztanowca sprawdzi się w postaci naparów i nalewek
Kwiaty kasztanowca zawierają sporo flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Mają też działanie przeciwzapalne i poprawiają krążenie krwi oraz przemianę materii. Zaleca się stosować napar lub intrakt (wyciąg alkoholowy) z kwiatów kasztanowca. Kwiat kasztanowca stosowany jest też w postaci naparów, nalewek i tabletek na mięśniaki macicy oraz w postaci wlewek doodbytniczych na hemoroidy i stany zapalne odbytnicy.
Kasztanowiec: przeciwwskazania i środki ostrożności
Liście kasztanowca zawierają substancje, które zwiększają krzepliwość krwi.
Ostrożnie powinny zatem stosować je osoby ze skłonnością do powstawania zakrzepów.
Natomiast pączki, owoce i nasiona kasztanowca mają działanie przeciwzakrzepowe – zmniejszają krzepliwość krwi, więc nie powinny ich stosować osoby z problemami z krzepliwością i ze skłonnością do podskórnych wylewów.
Ciężkość nóg po całym dniu? To mogą być żylaki!
- Grynkiewicz G., Gruza M.M., Jatczak K.: Roślinne źródła półproduktów chemicznych i farmaceutycznych. Chemik, 2015.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?