Spis treści
Kiedy zbierać kwiaty kasztanowca?
Kasztanowiec (Aesculus L.) to rodzaj drzew należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Rodzaj ten obejmuje nawet do 20 gatunków i występuje w południowo-wschodniej Europie. Jego najpopularniejszym w Polsce przedstawicielem jest kasztanowiec pospolity, nazywany również zwyczajnym (Aesculus hippocastanum). Jest to okazałe drzewo dorastające zwykle do 30 m wysokości, a czasem nawet 40 m. Często sadzi się je jako roślinę ozdobną na miejskich trawnikach i w parkach. Spotykany jest również w pobliżu szkół, a jego rozkwitające wiosną okazałe kwiaty kojarzone są z rozpoczęciem matur. W tym roku jednak kwitnie znacznie wcześniej, co jest anomalią związaną najpewniej z ociepleniem klimatu.
Jako surowiec leczniczy używana jest kora, gałązki, nasiona, owoce, czyli kasztany, liście, pączki i kwiaty kasztanowca. Dobrze znana jest maść czy żel z kasztanowca, a owoce tego drzewa dzieci zbierają jesienią, aby robić z nich ludziki z kasztanów. Warto jednak wykorzystać także pączki i kwiaty tego leczniczego drzewa. Wczesną wiosną można już zbierać pączki kasztanowca, natomiast zwykle w maju i czerwcu, a w tym roku już w połowie kwietnia pozyskuje się rozkwitające w tym czasie kwiaty. Kwiatostany kasztanowca wyglądają bardzo imponująco, białe kwiaty zebrane są w gęste stożkowate lub walcowate wiechy o wysokości 20-30 cm. Są one osadzone na końcach pędów i nie zwisają tylko wznoszą się ku górze.
Kwiaty kasztanowca na lepsze krążenie krwi i trawienie
Kwiaty kasztanowca zawierają saponiny garbniki, kumarynowce (eskulina, fraksyna, skopoletyna), flawonoidy (kwercetyna, kemferol, kwercytryna), kwasy: octowy, masłowy, izomasłowy, tyglinowy, angelikowy, glukuronowy, kumarowy, flawony.
Wyciągi z kwiatów kasztanowca są bogate we flawonoidy oraz glikozydy kumarynowe, a wśród nich znajduje się antyoksydacyjna i uelastyczniająca naczynia krwionośne eskulina. Dzięki temu preparaty z kasztanowca, w tym również herbatka z kwiatów kasztanowca, wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie mózgowe, obwodowe i wieńcowe.
Napar z kwiatów działa także przeciwzakrzepowo, rozrzedza i oczyszcza krew, dzięki czemu wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Poprawia przepływ krwi i ukrwienie narządów i skóry, zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Herbatka wykazuje właściwości przeciwzapalne i moczopędne, reguluje przemianę materii i zapobiega rozwojowi miażdżycy.
Picie herbatki z kwiatów kasztanowca reguluje również działanie układu pokarmowego, działa rozkurczowo i regenerująco, leczy stany zapalne przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Napar można również stosować w czasie infekcji, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, a także przeciwalergicznie.
Herbatka z kwiatów kasztanowca zadba o urodę i zwalczy żylaki
Kwiaty kasztanowca wspomagają także urodę, ponieważ wpływają na elastyczność skóry oraz pobudzają regenerację tkanek. Szczególnie polecane są one w przypadku cery naczynkowej, ponieważ uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i niwelują widoczność tzw. pajączków. Dobry przepływ krwi sprawia również, że skóra jest odpowiednio dotleniona, dzięki czemu staje się gładka i promienna, a antyoksydanty zawarte w kwiatach zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się. Wyciągi z kasztanowca poprawiają również wygląd nóg, ponieważ niwelują obrzęki, krwiaki i żylaki.
Przy tych schorzeniach stosuj herbatkę z kwiatów kasztanowca:
- stany zapalne naczyń krwionośnych,
- stany zapalne przewodu pokarmowego, zatrucia,
- choroby alergiczne,
- stany zapalne stawów, artretyzm, reumatyzm,
- zakrzepica,
- krwiaki,
- hemoroidy,
- żylaki nóg,
- żylak powrózka nasiennego,
- obrzęki skóry i tkanki podskórnej,
- obrzęki płuc, a nawet mózgu,
- stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego,
- prostata i związane z nią problemy z oddawaniem moczu,
- dolegliwości w okresie menopauzy.
Jak zrobić herbatkę z kwiatów kasztanowca? Wypróbuj napar do picia i okładów
Kwiaty kasztanowca należy zbierać z drzew oddalonych od dróg, aby nie były one zanieczyszczone spalinami. Przygotowanie naparu z zebranych własnoręcznie kwiatów jest bardzo proste i niezwykle tanie, a będą nam potrzebne tylko 2 składniki:
- 1 łyżka kwiatów z kasztanowca,
- 1 szklanka (250 ml) wrzątku,
- 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie do smaku).
Jak przygotować i stosować napar z kwiatów kasztanowca?
- Kwiaty należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Napar można zrobić ze świeżych kwiatów lub suszonych w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie mogą one być suszone na słońcu.
- Kwiaty zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem ok. 15 minut.
- Pić 2 razy dziennie po 200 ml przez 3-4 tygodnie.
Napar można także stosować do okładów na bolące i spuchnięte nogi, żylaki, hemoroidy, siniaki, a także oparzenia i odmrożenia oraz przy zapaleniach ścięgien. Wystarczy nasączyć nim gazę i przyłożyć do problematycznego miejsca.
Przeciwwskazania do stosowania herbatki z kwiatów kasztanowca
Naparu oraz innych preparatów z kasztanowca nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ mogą one prowadzić do krwotoku, a także poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie są one polecane również osobom z ostrą niewydolnością nerek.
Kwiatów kasztanowca (oraz innych części) nie można spożywać na surowo, ponieważ zawarta w nich eskulina w postaci surowej działa toksycznie. Preparaty z kasztanowca należy też stosować z umiarem, ponieważ zbyt duże ilości lub zbyt długie stosowanie może wywoływać mdłości i bóle głowy. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę naparu lub zrezygnować z jego stosowania.