Siniaki na ciele – skąd się biorą, o czym mogą świadczyć i jak przyspieszyć ich gojenie?

Justyna Śmigaruk
Siniaki na ciele są naturalną konsekwencją stłuczeń i o ile nie pojawiają się zbyt często i bez powodu, nie powinny stanowić powodu do zmartwień.
Siniaki na ciele są naturalną konsekwencją stłuczeń i o ile nie pojawiają się zbyt często i bez powodu, nie powinny stanowić powodu do zmartwień. 123rf.com
Siniak to potoczna nazwa podbiegnięcia krwawego, które powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wypływu krwi. Zwykle stanowią one konsekwencję drobnych urazów. Jednakże niekiedy nadmierna skłonność do powstawania siniaków może świadczyć o poważnych chorobach. W celu przyśpieszenia procesu wchłaniania siniaka warto zastosować dobrą maść na siniaki lub skorzystać z wypróbowanych sposobów na siniaki.

Siniaki na ciele - jak powstają i czym się charakteryzują?

Siniak, inaczej podbiegnięcie krwawe, powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wydostania się z nich krwi bez uszkodzenia skóry. Krew wsiąka w tkanki, a także w uszkodzone w wyniku uderzenia naczynia. Zmienia także kolor skóry. Siniak jest odmianą krwiaka, choć krwiak wiąże się ze zgromadzeniem krwi w podskórnym zbiorniku, nienasączeniem nią tkanek (na zasadzie „gąbki”).

W większości przypadków siniaki wchłaniają się samoistnie, powoli zmieniając barwę (od czerwonej, poprzez brunatną, siną, zielonkawą, aż do żółtawej). Dzieje się tak w wyniku rozkładu hemoglobiny. Siniaki mają tendencje do samoograniczania się - oznacza to, że sąsiadujące z uszkodzonym naczyniem krwionośnym żyły i tętnice obkurczają się, hamując dopływ krwi. Dlatego siniaki powstają lokalnie, a u zdrowej osoby dość szybko wchłaniają się i znikają.

Siniaki bez powodu - o czym mogą świadczyć?

Siniaki najczęściej pojawiają się po mocnym uderzeniu. Mogą towarzyszyć im bolesne stłuczenia. Ich obecności i samego momentu powstania można też nawet nie zauważyć.
Czasem jednak siniaki na nogach, rękach i całym ciele pojawiają się z nadmierną częstotliwością, są wyjątkowo duże, ciemne lub bardzo długo się wchłaniają. Może to świadczyć o nieprawidłowościach i chorobach. Problem z siniakami towarzyszy takim chorobom, jak:

  • Anemia (zbyt niski poziom hemoglobiny wiąże się z łatwością powstawania sińców na ciele).
  • Hemofilia, choroba von Willebranda (oraz inne zaburzenia krzepliwości krwi, nabyte i wrodzone).
  • Białaczka (niedobór płytek krwi regenerujących uszkodzone naczynia).
  • Choroby wątroby (marskość) oraz nerek (niewydolność).
  • Zespół Cushinga (nadmiar kortyzolu we krwi).
  • Zapalenie naczyń związane z IgA (plamica alergiczna).

Zobacz też:

Jeśli siniaki pojawiają się bez powodu częściej, niż do tej pory i bardzo długo pozostają widoczne, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu na kontrolne badania krwi, które pozwolą wcześnie wykryć potencjalne kłopoty zdrowotne.

Jak sprawić, by siniaki szybko zniknęły?

Siniaki znikają, gdy komórki krwi, która wylała się z naczyń, obumierają i ulegają rozkładowi. Czas trwania tego procesu zależy od rozległości i głębokości siniaka (ilości krwi). Stosując apteczne maści na siniaki lub sprawdzone, domowe sposoby można sprawić, że siniaki na ciele znikną nieco szybciej.

Pierwszym krokiem jest zimny okład. Należy go stosować zaraz po uderzeniu i przez pierwsze 24 godziny, uważając, by nie odmrozić skóry. Taki zabieg obkurcza naczynia krwionośne i ogranicza ilość krwi, która się z nich wydostaje. Po 24 godzinach warto zamienić okłady na ciepłe, które poprawią krążenie, wspomogą procesy rozkładania krwinek i wchłaniania siniaków. Skuteczność wykazuje także okład ze zgniecionych ząbków czosnku i oliwy z oliwek (nie wolno nakładać go na skaleczoną skórę!) oraz delikatny masaż.

W aptekach dostępne są liczne maści na siniaki i żele do miejscowego stosowania. Zwykle zawierają wyciągi z ziół. Prym wiedzie wśród nich arnika górska – ogranicza stan zapalny i działa ochronnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza też obrzęk. Najlepsza maść na stłuczenia i siniaki powinna zawierać wyciąg z tej rośliny. Na siniaki pomaga też zwiększenie ilości witaminy C w diecie (truskawki, papryka, brukselka, jarmuż). Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i ogranicza dzięki temu podskórny krwotok.

Orzechy – jakie mają właściwości zdrowotne?

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia