Spis treści
Domowe kosmetyki z kiszonej kapusty. Kiszona kapusta na piękną skórę
Sprawdza się jako dodatek do obiadu, składnik wielu dań (wystarczy wspomnieć bigos, krokiety czy pierogi) i naturalny probiotyk.
Jednak kiszona kapusta ma też zastosowanie w kosmetyce. Jej działanie może sprawić, że skóra stanie się promienna, odżywiona i lepiej nawilżona.
Sprawdź przepisy na domowe kosmetyki z kapusty kiszonej:
Nie tylko do pieczenia i gotowania. Ten produkt z kuchni pomoże uzyskać gładką skórę
Można z niej zrobić szybki, tani, a co najważniejsze skuteczny peeling. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki i zamiast do pieczenia czy gotowania, wykorzystać ją jako... kosmetyk. Sprawdzi się zarówn...
Jak kapusta kiszona wpływa na organizm?
Kapusta kiszona jest bardzo zdrowia – to źródło błonnika, wielu witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Zawiera m.in.:
- witaminę C,
- witaminy z grupy B,
- witaminę A,
- witaminę E,
- witaminę K,
- magnez,
- żelazo,
- potas,
- wapń.
– Kapusta kiszona to produkt, który zachowuje cechy warzywa świeżego (wraz z zawartymi w nim witaminami), a dodatkowo w procesie fermentacji zyskuje nowe prozdrowotne związki – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.
Dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego kapusta kiszona jest zalecana osobom, które cierpią na choroby związane z układem pokarmowym, m.in. przeciwdziałając zaparciom. Bakterie o działaniu probiotycznym wspierają układ odpornościowy i pomagają chronić organizm przed rakiem.
Kapusta kiszona jest też niskokaloryczna, może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Korzystnie działa też na kondycję skóry.
– Jedzenie świeżej i kiszonej kapusty 1-3 razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 30-40 procent. Zawarte w niej związki mają też udowodnione działanie ochronne przed rakiem piersi, płuc, wątroby, trzustki, prostaty, a także białaczką i glejakiem – pisze Anna Rokicka-Żuk.
Ze względu na wysoką zawartość soli ostrożność powinny zachować osoby z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia i nerek. Powinny one spożywać niewielkie ilości kapusty kiszonej. Kapusta kiszona nie jest też wskazana dla osób stosujących dietę lekkostrawną. Nie powinny jej jeść też osoby, które przyjmują leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe, a także z ostrym zapaleniem trzustki i niektórymi chorobami jelit.
Stosując domowe kosmetyki z kapusty kiszonej, zwróć uwagę, czy nie masz uszkodzonej skóry.
Zobacz, komu szkodzi kapusta kiszona
Mleko to idealny produkt do pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak je stosować
Mleko to produkt, który sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także i w łazience. Jego zastosowanie w pielęgnacji skóry znane jest już od dawna. W starożytności wiele kobiet wierzyło, że kąpiel w oślim...