Spis treści
Jak zima wpływa na naszą skórę?
Niska temperatura, wiatr i śnieg nie wpływają dobrze na naszą skórę. Także suche i zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniach daje jej się we znaki. Zimowa aura sprzyja powstawaniu odmrożeń, zaczerwienień, a także wysuszaniu i pękaniu naskórka. Szczególnie źle działa na skórę osób, które na co dzień borykają się z różnymi schorzeniami.
– Okres zimowy sprzyja zaburzeniom bariery hydrolipidowej, bardzo często pacjenci z atopowym zapaleniem skóry i z chorobami alergicznymi, skarżą się na zaostrzenie tych dolegliwości. Również na wyprysk zimowy, przesuszone dłonie i usta – mówi Agnieszka Nowakowska wybrana w Plebiscycie Medycznym HIPOKRATES Dermatologiem Roku 2024.
Jak zadbać o skórę na zimą?
Dbanie o skórę zimą to podstawa, jeśli chcemy uniknąć zaostrzania zmian i powstawania nowych. Istotny jest wybór kosmetyków o odpowiednim składzie i ich regularne stosowanie.
– Bardzo ważna jest profilaktyka: nawilżanie skóry, czyli dbanie o prawidłowe nawilżenie bariery hydrolipidowej – podkreśla Agnieszka Nowakowska.
I dodaje, że warto wybierać produkty, które pomogą w prawidłowym nawodnieniu naszej skóry. Zimą sprawdzą się preparaty bogate w:
- ceramidy,
- kwas hialuronowy,
- pochodne cholesterolu,
- pochodne witaminy A.
Co najlepiej regeneruje popękane usta i dłonie?
Jedną z najbardziej powszechnych zimowych przypadłości są popękane usta i dłonie. Pomadki i kremy, których używamy na co dzień, zaaplikowane na podrażnioną skórę często wywołują pieczenie i zwiększają zaczerwienienie. Kluczowe jest więc sięganie po produkty, które ukoją podrażnioną skórę i przyśpieszą jej regenerację.
– Najlepsze będą pochodne ceramidów, kosmetyki na bazie emolientów – są to produkty bezpieczne, które nie będą zaburzały bariery hydrolipidowej, a będą nam pomagały – tłumaczy ekspertka.
Aby uniknąć zimowych problemów ze skórą, pamiętaj o profilaktyce – nawilżaj, używaj kosmetyków odpowiednich do pory roku i nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej.
Tego nigdy nie rób, gdy przemarzną ci dłonie! Zobacz, jak bezpiecznie się rozgrzać
Silne mrozy sprzyjają przemarznięciu, które może mieć opłakane skutki. Przechłodzenie organizmu nie tylko osłabia organizm i sprzyja infekcjom. Może też prowadzić do rozwoju hipotermii i odmrożeń, zag...