Tego dowiesz się z artykułu
Jak upiec chleb z foremki na drożdżach?
Najprostszy przepis na chleb uwzględnia tylko 5 podstawowych składników. Wypiek najlepiej przygotować w podłużnej prostokątnej foremce.
Szybki chleb na drożdżach
Składniki:
- 1 kg dowolnej mąki pszennej, żytniej lub ich mieszanki,
- 40 g świeżych drożdży,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1/2 l ciepłej wody lub mleka,
- sól do smaku,
- olej do posmarowania foremki.
Przygotowanie:
- Przesiej mąkę do miski, zrób w niej zagłębienie i wlej w nie mieszankę drożdży z cukrem i 1/2 szkl. ciepłej wody lub mleka, po czym połącz składniki. Rozczyn powinien mieć konsystencję śmietany.
- Gdy mieszanka podwoi swoją objętość, dodaj resztę wody lub mleka oraz sól do smaku (ok. 1/2 łyżki), po czym niezbyt starannie wyrób ciasto, aż zacznie odklejać się od dłoni i ścianek miski.
- Posmaruj cienko olejem wnętrza 2 podłużnych, prostokątnych foremek do pieczenia (albo wyłóż je pergaminem) i wlej ciasto, napełniając je do połowy ich wysokości.
- Zwilżoną dłonią wygładź powierzchnię ciasta, przykryj foremki czystą kuchenną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do czasu wyrośnięcia ciasta.
- Wstaw formy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza i piecz, aż ciasto odklei się od brzegów formy i przyrumieni na wierzchu. Jeżeli górna część chleba ma być chrupiąca, w trakcie pieczenia kilkukrotnie posmaruj ją gorącą wodą.
Przepis pochodzi z książki Barbary Jakimowicz-Klein „Upiecz swój chleb” (Weltbild), według której można przygotować w domu ponad 175 rodzajów pieczywa.
ZOBACZ: Jak upiec chleb na zakwasie, chleb bez mąki z ziaren, żytni i inne.
Przepis na chleb bez drożdży, czyli irlandzki chlebek z maślanką
Drożdże to podstawowy składnik pieczywa, wykorzystywany jest również w większości chlebów na zakwasie. Z przyczyn zdrowotnych niektóre osoby muszą jednak z nich zrezygnować. A ponieważ przygotowanie chleba wyłącznie na zakwasie jest procesem długotrwałym i pracochłonnym, rozwiązaniem w takiej sytuacji może być przygotowanie bochenka chleba na proszku do pieczenia.
Irlandzki chlebek z maślanką
Składniki:
- 450 g mąki samorosnącej (czyli 435 g mąki pszennej z dodatkiem 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia i 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej),
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 300 ml maślanki lub 285 ml mleka ubitego z łyżką soku z cytryny.
Przygotowanie:
- Do przesianej mąki samorosnącej z dodatkiem 2 łyżeczek sody dodaj maślankę i delikatnie wymieszaj, by nie tracić powstających w cieście pęcherzyków powietrza.
- Wyłóż ciasto na blat oprószony mąką i delikatnie uformuj bochenek o wysokości ok. 5 cm.
- Przełóż ciasto na blachę wyłożoną pergaminem do pieczenia, zrób na wierzchu duże nacięcie w kształcie krzyża na głębokość ok. 0,5 cm i wstaw na 10 min do piekarnika rozgrzanego do temp. 240 stopni Celsjusza lub 220 stopni z termoobiegiem.
- Zmniejsz temperaturę piekarnika do 190 stopni Celsjusza (lub 170 stopni z termoobiegiem) i piecz jeszcze 20 minut, aż drewniany patyczek wbity w środek chleba będzie suchy.
Przepis pochodzi z książki Sarah Rainey „Trzyskładnikowe wypieki” (Insignis) pełnej pomysłów na proste i szybkie dania z udziałem trzech produktów spożywczych.
Sprawdź też:
Jak zrobić owsiane bułki grahamki?
Pieczywo graham przygotowuje się z mąki pszennej typu graham, którą uważa się za rodzaj pośredni między mąką białą a pełnoziarnistą. Składa się ona z mąki oczyszczonej ze środka ziarna i rozdrobnionych części ich okrywy w postaci ok. 15 proc. otrąb i kilku procent zarodków pszennych, które są pierwotnymi kiełkami.
Czytaj również: Chleb zmieniający życie zrobisz z samych ziaren. Wypróbuj prosty przepis
Pieczywo graham łączy więc w pewnym stopniu zalety pieczywa białego (lekkość i łatwa strawność) i razowego (obecność poprawiającego trawienie błonnika, związków mineralnych i witamin z grupy B). Wraz z owsem bogatym w związki obniżające poziom cholesterolu we krwi i podobnie działającymi odżywczymi ziarnami, jakie często stosuje się w charakterze posypki bułek i chlebów, daje to sycącą i wartościową podstawę kanapek.
Bułki grahamki z owsem i nasionami
Składniki:
- 1 szkl. mąki graham,
- 1 szkl. mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych,
- 1 szkl. mleka,
- 1 szkl. wody,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 15 g świeżych drożdży,
- 1 jajko,
- 1/2 szkl. mieszanki ziaren, np. słonecznika, siemienia lnianego, pestek dyni, płatków owsianych, otrębów itp.
Przygotowanie:
- Podgrzej mleko z wodą, dodaj roztopione masło i pokruszone drożdże, wymieszaj do ich rozpuszczenia i dodaj resztę składników oprócz ziaren i jajka.
- Wymieszaj ciasto, w razie potrzeby dodając więcej mąki lub wody, a gdy stanie się sprężyste, przykryj je czystą ściereczką kuchenną i odstaw na 1-2 godziny w ciepłe miejsce.
- Wyłóż ciasto na blat oprószony mąką, uformuj z niego walec, pokrój na 8 kawałków i uformuj z nich bułki.
- Przełóż bułki na blachę wyłożoną pergaminem do pieczenia, lekko spłaszcz z wierzchu, posmaruj roztrzepanym jajkiem, posyp ziarnami i wstaw na ok. 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza.
Domowy chleb najlepiej smakuje świeży, jednak należy go jeść dopiero po całkowitym ostudzeniu na kratce, na którą powinien zostać wyjęty po upieczeniu.
Przepis na grahamki pszenno-owsiane z mieszanką ziaren pochodzi z książki Darii Rybickiej i Katarzyny Bonczek „Apetyczna książka dla całej rodziny” (Wyd. Daria Rybicka), która jest nietypowym na polskim rynku zbiorem receptur i porad kulinarnych dla rodziców nawet bardzo małych dzieci.
Czytaj też: Jak odświeżyć czerstwy chleb? 9 najlepszych sposobów na niemarnowanie bochenka
Przygotuj idealne wypieki!
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?