Jak zaczyna się choroba Parkinsona? Jej wczesne oznaki można przeoczyć. Pierwsze objawy parkinsona widać nawet kilkadziesiąt lat wcześniej

Monika Piorun
Monika Piorun
Wczesne symptomy choroby Parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne objawy parkinsona, które mogą świadczyć o rozwoju tego schorzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wczesne symptomy choroby Parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne objawy parkinsona, które mogą świadczyć o rozwoju tego schorzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Jak zaczyna się choroba Parkinsona? Jej wczesne oznaki można przeoczyć. Pierwsze objawy parkinsona widać nawet kilkadziesiąt lat wcześniej
Choroba Parkinsona to schorzenie układu nerwowego, które rozwija się nawet przez dziesięciolecia bez widocznych symptomów. Są jednak pewne objawy, które mogą wskazywać na to, że w mózgu zachodzą procesy chorobowe. Choć są niespecyficzne i często przypisywane innym problemom zdrowotnym, ich jednoczesne występowanie powinno skłonić do diagnostyki. Podpowiadamy, jakie objawy parkinsona pojawiają się zwykle jako pierwsze. Oto wczesne zmiany, które powinny zwrócić naszą uwagę.

Spis treści

Jak zaczyna się choroba Parkinsona?

Wstępny etap rozwoju parkinsona jest utajony i trwa zwykle 10-15 lat. Choć początkowo występują mało specyficzne objawy, może wtedy dojść do utraty nawet 50-60 proc. komórek nerwowych produkujących dopaminę – neuroprzekaźnik umożliwiający sprawowanie kontroli ruchów, funkcji wykonawczych, a także za poczucie pobudzenia, motywacji i nagrody.

Sprawdź również: Mało śpisz? „Zatruwasz” swój mózg. To grozi demencją i rozwojem alzheimera. Wskazówki ekspertów pozwolą ci zadbać o zdrowy sen

Choć na chorobę Parkinsona cierpią przede wszystkim osoby starsze (najczęściej mężczyźni powyżej 60. roku życia), pierwsze niepojące sygnały świadczące o jej rozwoju mogą pojawić się już kilka dekad wcześniej, nawet u osób w wieku 20-30 lat.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź w naszej galerii, jakie zmiany w zachowaniu mogą mieć związek z chorobą Parkinsona

Wczesne symptomy choroby Parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne objawy parkinsona, które mogą świadczyć o rozwoju tego schorzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak zaczyna się choroba Parkinsona? Jej wczesne oznaki można...

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które niszczy komórki nerwowe produkujące neuroprzekaźnik o nazwie dopamina. Parkinson jest drugą najczęstszą formą demencji, choć nie tak powszechną, jak choroba Alzheimera, która stanowi ok. 80 proc. jej przypadków.

Skutkiem rozwoju parkinsona jest gromadzenie się w mózgu złogów białka alfa-synukleiny, a także obniżający się poziom dopaminy i rozwój na przestrzeni lat objawów, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Według danych Fundacji Chorób Mózgu na parkinsona cierpi w Polsce ok. 100 tysięcy osób, przy czym u co 5. pacjenta choroba znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju.

Zobacz też:

Typowe objawy choroby Parkinsona

Do objawów choroby Parkinsona, które pojawiają się na różnych etapach rozwoju schorzenia, należą m.in.:

  • drżenie kończyn, zwłaszcza w stanie ich spoczynku,
  • dystonia – wykonywanie mimowolnych ruchów,
  • bradykinezja – spowolnienie ruchów i ich opóźnienie w czasie,
  • sztywność kończyn,
  • problemy z chodem, posturą i równowagą,
  • psychozy.

Czytaj też: Objawy choroby Parkinsona na stopach. Te zmiany powinny zaniepokoić. Zobacz, jak rozpoznać nietypowe oznaki parkinsona po wyglądzie stóp

Początkowo objawy ruchowe dotyczą tylko jednej strony ciała i nie uniemożliwiają wykonywania zwyczajowych czynności, jednak późne stadium choroby związane jest z niemożnością stania czy chodzenia, występować mogą też halucynacje i urojenia. Poznaj wczesne symptomy choroby Parkinsona, które powinny zwrócić uwagę i skłonić do konsultacji medycznej, a następnie do leczenia!

Tego nie lekceważ! Mogą to być pierwsze objawy parkinsona!

Zadbaj o zdrowie, odporność i witalność!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia