
Tak rozwija się parkinson. Objawy widać nawet kilka dekad wcześniej
Pierwsze objawy parkinsona mogą być niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom. Zobacz, jakie są wczesne oznaki choroby.

Tak rozwija się parkinson. Objawy to m.in. coraz drobniejsze pismo
Mikrografia, czyli stawianie coraz mniejszych liter przy pisaniu odręcznym może być objawem zaburzeń neurologicznych związanych z chorobą Parkinsona.
Jeśli nagle zaczynasz pisać drobnym maczkiem lub jak „kura pazurem”, choć wcześniej stawiałeś staranne znaki, taka zmiana powinna być podstawą do badań w kierunku parkinsona.

Tak rozwija się parkinson. Objawy to m.in. zaburzenia węchu
Czujesz smak potraw, ale masz problem z rozpoznaniem ich po zapachu? Zaburzenia zmysłu węchu to objaw, który może pojawić się kilka lub nawet kilkanaście lat przed innymi symptomami świadczącymi o chorobie Parkinsona.
U niektórych osób kłopoty z węchem mogą pojawić się już po 21. roku życia. Ich najczęstszą przyczyną są zmiany zachodzące w dolnym pniu mózgu, w obszarze odpowiedzialnym m.in. za odczuwanie zapachów.

Tak rozwija się parkinson. Objawy to m.in. depresja
Jak dowodzą naukowcy ze Szwecji, choroba Parkinsona jest aż trzy razy częściej diagnozowana u osób, u których wcześniej stwierdzono depresję.
Do objawów występujących u osób, które częściej chorują w późniejszym życiu na parkinsona, można zaliczyć też długotrwałe obniżenie nastroju, częste napady lęku, otępienie, apatię, a także odczuwanie ciągłego zmęczenia i nieumiejętność zrelaksowania się.
Ważnym sygnałem zwiastującym ryzyko parkinsona są ponadto zaburzenia pamięci i coraz większe problemy z procesami myślowymi, m.in. planowaniem i wykonywaniem zadań.