Jak połknąć dużą tabletkę? Sposobów jest wiele. Nie rezygnuj – próbuj, zamiast rozgryzać czy dzielić lek albo suplement, bo to niezalecane

Anna Rokicka-Żuk
Można się zakrztusić, a także poddusić. Duże tabletki to zmora dla wielu osób, które już na sam ich widok dostają ucisku w krtani czy wpadają w panikę. Wielu preparatów nie można rozdrabniać, bo przestają działać lub nawet szkodzą. Oto sprawdzone sposoby, by łatwiej przełknąć tabletkę czy kapsułkę.

Spis treści

Dlaczego mam problem z połykaniem tabletek?

Problem z połykaniem tabletek ma w którymś momencie życia nawet co drugi dorosły, a wiele osób skarży się na stałe trudności. Przyczyny mogą być fizjologiczne, np. związane z chorobą. Utrudniać przełykanie mogą infekcje czy nowotwory gardła, zaburzenia pracy tarczycy, a także te neurologiczne czy związane z niedokrwieniem.

Niektóre tabletki są większe niż dwa paznokcie i mogą być trudne do przełknięcia. Wiele z nich trzeba jednak połknąć w całości
Niektóre tabletki są większe niż dwa paznokcie i mogą być trudne do przełknięcia. Wiele z nich trzeba jednak połknąć w całości fizkes/123RF, Karolina Głogowska/Polska Press

Częściej jednak powody trudności w łykaniu szczególnie dużych tabletek i kapsułek wynikają z psychicznej blokady. Wcześniejsze przykre doświadczenia mogą wręcz uniemożliwić przyjmowanie leków i suplementów diety.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Rozgryzanie tabletek czy ich dzielenie nie jest jednak zalecanym sposobem ich zażywania, choć ucieka się do niego bardzo wiele osób.

Czym grozi rozgryzanie tabletek?

Rozgryzanie tabletek czy otwieranie kapsułek i wysypywanie zawartości może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Grozi zmniejszeniem przyswajania leku i jego skuteczności, co z kolei może negatywnie odbić się na terapii i pogorszyć stan pacjenta. Wiele produktów oznaczonych jest na opakowaniu jako tabletki lub kapsułki dojelitowe, a to oznacza, że powinny uwalniać swoją zawartość dopiero w końcowych odcinkach układu trawienia. Podobnie może zmniejszać się wchłanianie składników suplementów diety.

Z drugiej strony rozdrobniony lek może doprowadzić do podrażnienia żołądka i przykrych objawów takich, jak jego ból, odbijanie się czy nudności, nie mówiąc już o przykrym smaku w ustach.

Produkty przeznaczone do dzielenia mają charakterystyczne wgłębienia, dzięki którym można je złamać na połówki lub ćwiartki nawet w palcach. Inaczej nie należy tego robić, zwłaszcza, jeśli zaznaczono tak na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak ułatwić sobie połykanie tabletek?

Połykanie tabletek wymaga wpicia co najmniej połowy szklanki płynu. Powinna to być woda, bo jako napój neutralny chemicznie nie zaburza procesów przyswajania składników aktywnych.

Do popijania nie należy używać kawy, herbaty ani tym bardziej soku grejpfrutowego. Wymienione napary (zwłaszcza herbata czarna) zawierają związki wiążące wiele składników. W ten sposób zmniejszają ich dostępność i skuteczność przyjmowania produktu. Z kolei sok grejpfrutowy wpływa na metabolizm w wątrobie, przez co może osłabiać lub nasilać działanie leków, wywołując potencjalnie niebezpieczne reakcje w organizmie.

Najprostszym sposobem, by przyjąć szczególnie dużą tabletkę lub kapsułkę, jest sięgnięcie po nią w trakcie posiłku. Warto włożyć ją do ust między kęsami, by została popchnięta przez jedzenie. Najlepiej, gdy nie będzie ono zbyt suche.

Tej metody nie można jednak zastosować w przypadku preparatów przyjmowanych wyłącznie na czczo. Pewnych substancji czynnych nie należy też łączyć z określonymi produktami.

Jak się nauczyć połykać tabletki?

Aby nauczyć się połykać tabletki popijane wodą, warto wypróbować różne triki, a jest ich trochę. Do najbardziej popularnych należą te opisane poniżej.

  • Włóż tabletkę do ust, weź łyk wody, przyciągnij brodę do klatki piersiowej, patrząc w dół, po czym przełknij wszystko razem. Ta metoda ma aż 89 proc. skuteczności, co podaje publikacja w „Annals of Family Medicine”;

  • Gdy pochylanie głowy nie daje skutku, spróbuj przełknąć wodę z tabletkę w jej ułożeniu naturalnym, ale nigdy nie odchylaj do tyłu, bo zwężasz swój przełyk;

  • Spróbuj też położyć tabletkę na języku, „wymieszać” ją z łykiem wody i wysunąć głowę do przodu, żeby przełknąć;

  • Weź małą buteleczkę o pojemności 20-40 ml, np. farmaceutyczną, wypełnij ją w całości wodą – albo większą, elastyczną, i wypełnij ją wskazaną porcją; połóż tabletkę na języku, przytknij szczelnie do ust szyjkę butelki i wlej lub wyssaj całą jej zawartość, połykając tabletkę. Ta metoda w drugiej ma sprawdzoną skuteczność i pomaga w ok. 60 proc. przypadków, jednak do ust nie powinno dostać się powietrze.

Możesz wypróbować też bardziej gęste napoje, jak np. mus owocowy albo koktajl smoothie, a także jogurt mleczny (ale nie w przypadku antybiotyków) lub kokosowy.

Źródło: Two tricks to make it easier to swallow pills Harvard Health Publishing

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia