Spis treści
Czy bekanie i odbijanie to to samo?
Odbijanie (nazywane potocznie bekaniem) to czynność, która polega na wydalaniu powietrza z żołądka przez usta. Potrzeba beknięcia może się pojawić w momencie, kiedy połkniemy więcej powietrza niż zwykle. Najczęstsze przyczyny bekania to:
- zbyt szybkie jedzenie lub picie,
- niektóre pokarmy,
- picie napojów gazowanych,
- przyjmowane leki,
- stan zdrowia,
- niepokój.
Niemowlęta i małe dzieci często połykają duże ilości powietrza, nie zdając sobie z tego sprawy. Zapewne wiele osób kojarzy też ten wyczekiwany moment, kiedy małe dziecko po karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym beka, aby wydalić nadmiar połkniętego powietrza i wypowiedziane z ulgą: „odbiło mu/jej się”.
Odbijanie (czy też swojskie bekanie) jest możliwe, gdy żołądek nie jest wypełniony powietrzem. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że odbijanie stało się nawykiem lub narzędziem do zmniejszania dyskomfortu w brzuchu. Warto podkreślić, że odbijanie łagodzi tylko dyskomfort związany z połykaniem powietrza. Wciąż często zdarza się, że ludzie próbują złagodzić inny rodzaj dyskomfortu w jamie brzusznej w ten sam sposób.
O czym świadczy częste odbijanie się? Przyczyny nadmiernego bekania
Chociaż odbijanie jest procesem fizjologicznym, różne stany mogą prowadzić lub powodować nadmierne bekanie. Zwykle są to stany obejmujące żołądek, dwunastnicę, pęcherzyk żółciowy i przełyk. Częste odbijanie się może być też spowodowane stylem życia i dietą.
Nadmierne odbijanie może stać się problematyczne, jeśli występuje stale i jest połączone z innymi objawami, takimi jak ból brzucha. W naszej galerii dowiesz się, jakie mogą być przyczyny odbijania się.
6 potencjalnych powodów częstego bekania:
Co pomaga na odbijanie się?
Większość odbijania jest spowodowana połykaniem nadmiaru powietrza. Bardzo często powietrze to nawet nie dociera do żołądka, a gromadzi się w przełyku. Połykanie nadmiaru powietrza pojawia się np. podczas:
- jedzenia,
- picia napojów gazowanych,
- życia gumy,
- ssania twardych cukierków,
- palenia.
U niektórych osób połykanie powietrza może być nawykiem nerwowym, niezwiązanym z jedzeniem i piciem. Czasami nadmierne bekanie może być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym.
Odbijanie można ograniczyć, wprowadzając do swojego stylu życia kilka zmian.
Co zrobić, żeby się nie odbijało?
- Jedz i pij powoli – postaraj się nie jeść i nie pić w pośpiechu. Niech to będzie spokojny czas.
- Unikaj napojów gazowanych i piwa – napoje z bąbelkami uwalniają dwutlenek węgla, co kończy się częstymi i soczystymi beknięciami.
- Nie żuj gumy i nie ssij twardych cukierków – żucie gumy i ssanie twardych cukierków sprawia, że połykasz powietrze częściej niż zwykle.
- Nie pal – wdychając dym, wdychasz i połykasz również powietrze. Może to skutkować nadmiernym odbijaniem.
- Ruszaj się – nawet krótki spacer po jedzeniu może pomóc na częste bekanie. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej.
- Wylecz zgagę – w przypadku sporadycznej, łagodnej zgagi pomocne mogą być dostępne bez recepty leki zobojętniające sok żołądkowy lub inne środki zaradcze. Choroba refluksowa przełyku może wymagać leków na receptę lub innych metod leczenia.
- Sprawdź swoje protezy zębowe – źle dopasowane protezy mogą powodować połykanie nadmiaru powietrza podczas jedzenia i picia.
Źródła:
- Excessive belching and aerophagia: two different disorders Diseases of the Esophagus
- Belching, bloating, and flatulence. How to help patients who have troublesome abdominal gas Journal of Postgraduate Medicine