Jaki jest związek między tabletkami antykoncepcyjnymi a depresją. Naukowcy znają wyjaśnienie. Zagrożenie rośnie zwłaszcza u młodych kobiet.

Anna Rokicka-Żuk
Naukowcy ustalili, kiedy pigułka antykoncepcyjna zwiększa ryzyko rozwoju depresji. fot. jcomp/freepik
Naukowcy ustalili, kiedy pigułka antykoncepcyjna zwiększa ryzyko rozwoju depresji. fot. jcomp/freepik
Tabletki antykoncepcyjne przyjmują miliony Polek. Ten rodzaj leku hormonalnego stosują też kobiety cierpiące na różne choroby, m.in. endometriozę. Wiele z nich mierzy się ze skutkami ubocznymi terapii, takimi jak zaburzenia nastroju. Z nowych badań wynika jednak, że są nimi zagrożone tylko niektóre grupy pań. Wyjaśniamy, czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować depresję i kiedy ryzyko jej rozwoju jest największe.

Spis treści

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować depresję?

Doustna antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, którą stosuje co najmniej 16 proc. Polek. Wiele kobiet sięga po takie preparaty z powodu innych wskazań, takich jak endometrioza i bolesne miesiączkowanie. Zalety „pigułki” to bardzo wysoka skuteczność i bezpieczne dla zdrowia przy właściwym doborze preparatu, co wiadomo na podstawie wieloletnich badań.

Sprawdź: Antykoncepcja hormonalna może być lekiem

Tak, jak inne produkty lecznicze, również pigułki antykoncepcyjne nie są pozbawione działań niepożądanych. Jednym z nich jest częstszy rozwój objawów depresji, obserwowany już we wcześniejszych badaniach. Wnioski z tych prac nie były jednak spójne. Jednym z możliwych powodów może być nieuwzględnianie przez naukowców licznych przypadków kobiet, które przerwały stosowanie leku właśnie ze względu na efekty uboczne związane z zaburzeniami nastroju.

By ocenić zagrożenie rozwojem depresji wśród kobiet stosujących pigułkę, naukowcy brytyjscy przeprowadzili badanie populacyjne na podstawie danych z bazy UK Biobank. Uwzględniono w nim informacje na temat ponad 264,5 tys. kobiet, które były dostępne w wywiadach lekarskich i zapisach z wizyt w przychodniach i szpitalach. Sprawdzono także skłonności do depresji u jednego z rodzeństwa dla przeszło 7,3 tys. badanych pań.

Sprawdź też:

Pigułka zwiększa ryzyko rozwoju depresji zwłaszcza na początku przyjmowania

Przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej okazało się mieć związek z częstszym występowaniem depresji wśród kobiet w ciągu 2 pierwszych lat terapii. W porównaniu z paniami, które nigdy nie sięgały po tego typu tabletki hormonalne, ryzyko rozwoju depresji było o 71 procent większe. Po tym czasie wynosiło jednak zaledwie 5 proc.

Z częstszym rozwojem depresji związane było także stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej wcześniej w życiu. Bardziej narażone na zdiagnozowanie zaburzenia narażone były nastolatki, u których ryzyko to wynosiło 18 proc. Powrót do łykania pigułki w przypadku dorosłych kobiet, które już ją przyjmowały, nie miał jednak wpływu na wzrost zachorowań.

Czytaj też: Terapia hormonalna a ryzyko raka piersi. Jeśli ją stosujesz, przeczytaj. Naukowcy wykazali nieco większe ryzyko m.in. dla minipigułek

Ustalenia uzyskane na podstawie porównań z danymi rodzeństwa dostarczyły ponadto dalszych dowodów na związek przyczynowo-skutkowy między przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych a zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji.

Wyniki tych badań po raz kolejny pokazują, że lekarze i pacjentki powinni mieć świadomość na temat możliwych zagrożeń zdrowotnych związanych z tym rodzajem terapii. W każdym przypadku konieczna jest analiza wynikających z niej korzyści i ryzyka. Warto też uświadamiać pacjentki, że podczas stosowania pigułki powinny suplementować zwłaszcza witaminy z grupy B, bo lek zwiększa zapotrzebowanie na te składniki.

Źródło: Population-based cohort study of oral contraceptive use and risk of depression Epidemiology and Psychiatric Sciences

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kochaj bezpiecznie

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewelina
Teraz są nowoczesne tabletki drovelis z estetrolem w składzie, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, nie mają wpływu na wątrobę i mogą je stosować nawet kobiety z cukrzycą
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia