Informacje o paracetamol challenge pojawiły się w przestrzeni medialnej już kilka miesięcy temu. Media informowały wówczas, że niebezpieczna zabawa została zapoczątkowana w Southampton w Wielkiej Brytanii. Grupa nastolatków miała tam trafił do szpitala po tym, jak przedawkowała leki. O sprawie informowało Radio Zet. Brytyjska policja ostrzegała wtedy rodziców, że niebezpieczne wyzwanie zyskuje na popularności szczególnie wśród nastolatków. Danna Jones z policji w Hampshire mówiła wprost, że nowy challenge może być groźny dla życia i zdrowia młodzieży. - Osoby w wieku od 15 do 17 lat umyślnie przedawkowały paracetamol. Ich celem było zjeść go tyle, by trafić do szpitala. Wygrywa osoba, która spędzi w lecznicy jak najwięcej czasu - powiedziała Danna Jones, cytowana przez Daily Echo.
Makabryczne zasady niebezpiecznej gry
Na czym polega gra? Jej zasady są proste, ale też makabryczne. Nowe wyzwanie rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych, m. in. na TikToku. Chodzi o to, aby przyjąć jak największą dawkę paracetamolu. Jeśli ktoś nie odczuwa żadnych skutków przedawkowania, wówczas przyjmuje kolejną dawkę. Tak długo, aż będzie konieczna hospitalizacja. W sieci znaleźć można informacje, że wygrywa ten, kto spędzie jak najwięcej czasu w szpitalu.
Śmiertelnie niebezpieczna "zabawa"
Wśród młodych ludzi może panować przekonanie, że przyjmowanie paracetamolu nie jest groźne. Nic bardziej mylnego. Przyjęcie zbyt dużej ilości tego leku może prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci. Pierwszymi objawami przedawkowania paracetamolu są bóle podbrzusza, nudności, wymioty, jadłowstręt i niepokój. Antidotum, stosowanym na przedawkowanie paracetamolu, jest acetylocysteina.
Wideo: Rozbito grupę przestępczą nielegalnie produkującą leki
Fake czy nie?
Co więcej, organizacja fact-checkingowa "Demagog" przyjrzała się podejmowanemu przez media tematowi #paracetamolchallenge i sprawdziła materiały oraz platformy społecznościowe. Wniosek był taki, że nie ma dowodów potwierdzających istnienie wyzwania #paracetamolchallenge na TikToku i innych platformach. Przestrzegamy jednak, że tego typu wyzwania, szczególnie niebezpieczne pojawią się i znikają bardzo szybko. Ze względu na zagrożenie płynące z szerzonych treści są one w pilnie usuwanie z internetu. Obecnie media społecznościowe działają możliwie na tyle świadomie, aby jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo zarówno młodszych jak i starszych użytkowników.
Przeczytaj też: Nastolatki w internecie mają problem z rozpoznaniem niebezpiecznych treści. Szokujące wyniki badań pokazują co młodzi robią w sieci