Tych 5 składników zapewni Ci zdrowie na lata. Dieta japońska, dzięki której zyskasz długowieczność. To jedzą Japończycy i żyją długie lata

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z długowieczności. Sprawdź, co codziennie znajduje się na ich stołach. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z długowieczności. Sprawdź, co codziennie znajduje się na ich stołach. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Japończycy są jednym z krajów, gdzie ludzie żyją najdłużej na świecie. Długowieczność zawdzięczają przede wszystkim swojemu stylowi życia i diecie bogatej w pięć składników, które codziennie pojawiają się w ich posiłkach. Jakie to produkty? Podpowiadamy też, jak zamienić niektóre z nich, na te dostępne w Polsce.

Spis treści

Japoński styl życia

Japonia od wielu lat plasuje się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o długie i zdrowe życie. Taki sposób życia prowadzą od urodzenia. Na długowieczność Japończyków składa się wiele czynników, które można określić jako japoński styl życia:

  • Duże spożycie warzyw: Japończycy jedzą dużo świeżych warzyw, wodorostów, ryżu czy sfermentowanej soi. Zapewniają one to ilość witamin, minerałów i fitochemikaliów.
  • Styl gotowania i jedzenia: Japończycy spożywają dużo świeżej żywności, gotują na parze, fermentują, gotują wolno czy też grillują. Przygotowują małe dania, które często dekorują, jedzą pałeczkami i mają zwyczaj picia miski zupy przed każdym posiłkiem. Codzienne spożywanie warzyw wraz z ryżem i rybami oraz niejedzenie do syta utrzymuje organizm w dobrej formie.
  • Kultura picia herbaty: Herbata jest w Japonii bardzo ważna. Podczas gdy Europejczycy wypijają mnóstwo kawy, Japończycy wybierają bogatą w przeciwutleniacze zieloną herbatę.
  • Aktywność fizyczna: Japończycy dbają o ruch – spacerują, pływają, gimnastykują się. Skutkuje to m.in. większym skupieniem w miejscu pracy i szczupłą sylwetką.
  • Opieka zdrowotna: Mieszkańcy Japonii odwiedzają swoich lekarzy kilkanaście razy w roku, przez co dowiadują się o wszelkich prawdopodobnych chorobach bardzo wcześnie, długo przed tym, zanim dojdzie do jakichkolwiek szkód.

Okinawa – wyspa stulatków

Okinawa – wyspa określana jako japońskie Hawaje – słynie z karate i długowieczności jej mieszkańców. Jest nazywana wyspą superstulatków. Na 100 mieszkańców przypada tu około 24 osób, które przekroczyły 100 rok życia. Mówi się, że oprócz zdrowej diety na świetną formę mieszkańców wyspy mają wpływ spotkania ze znajomymi na plotki (tzw. moai, co oznacza grupę wieloletnich, sprawdzonych przyjaciół). Mieszkańcy tej wyspy chorują rzadziej niż Japończycy w innych częściach kraju, a w ich krwi jest mniej wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Kobiety z Okinawy łagodniej przechodzą menopauzę, niewiele osób boryka się z demencją.

5 składników, które zapewniają Japończykom długowieczność

Japoński styl życia i sposób odżywiania się zapewniają długie i zdrowe życie. Warto się nimi zainspirować. Co jedzą mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni?

Zobacz, jakich 5 produktów spożywają codziennie długowieczni Japończycy:

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z długowieczności. Sprawdź, co codziennie znajduje się na ich stołach. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tych 5 składników zapewni Ci zdrowie na lata. Dieta japońska...

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia