Spis treści
Czym jest Koktajl sennej dziewczyny?
Pierwszy raz prawdopodobnie napisała o nim w styczniu 2023 r. Calee Shea – lekarka i podcasterka, jednak za jego popularnością stoi tiktokerka – Gracie Norton. W stycznia tego roku przepis na napój o nazwie Sleepy Girl Mocktail stał się prawdziwym viralem. Tylko to jedno video miało już ponad 1,5 miliona odsłon.
Skąd jego popularność akurat w tym okresie? Może ona wynikać z tego, że wiele osób na całym świecie podejmuje wyzwanie „Suchego stycznia” (z ang. Dry January) i postanawia nie pić alkoholu przez pierwszy miesiąc roku. Ten wolny od procentów drink, może być dla nich alternatywą dla kieliszka wina czy puszki piwa wypijanych przed snem.
Przepis na Sleepy Girl Mocktail – wystarczą 3 składniki
Przygotowanie tego bezalkoholowego koktajlu jest bardzo proste. Większość tiktokerów sięga po duże kieliszki i słomki, które mają wizualnie upodobnić napój do drinków z alkoholem.
- Wypełnij szklankę lub duży kieliszek lodem.
- Nalej cierpkiego soku z wiśni.
- Wsyp miarkę magnezu w proszku (zalecaną ilość znajdziesz na opakowaniu).
- Uzupełnij wodą sodową lub gazowaną.
Wybierając magnez warto zamiast cytrynianu magnezu, który może rozregulować żołądek, wybrać glicynian magnezu, lecz należy pamiętać o nieprzekraczaniu jego bezpiecznej dawki, ponieważ w większych ilościach może być on toksyczny.
Niektórzy tiktokerzy robiąc koktajl sięgają po słodzone napoje gazowane lub smakowe wody, ale dietetycy zdecydowanie polecają w to miejsce wodę bez dodatku cukru, który nie tylko dostarcza zbędnych kalorii, ale może też zaburzać sen.
Czy Sleepy Girl Mocktail naprawdę działa?
Dwa główne składniki koktajlu – sok z cierpkich wiśni oraz magnez – łączone są z relaksującym działaniem na organizm. Sok zawiera niewielkie ilości melatoniny, która wykazuje właściwości łagodzące niepokój i rozluźniające mięśnie oraz odpowiada za prawidłowy dobowy rytm snu i czuwania.
Nowsze badanie z lipca 2023 r. opublikowane w „Current Sleep Medicine Reports” sugeruje potencjalną poprawę czasu i jakości snu dzięki piciu cierpkiego soku wiśniowego, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te ustalenia.
Magnez również działa uspokajająco na organizm, reguluje poziom kortyzolu – hormonu stresu i sprzyja produkcji hormonu snu. Sprzyja fizycznemu i psychicznemu relaksowi, co w efekcie może pomagać w zasypianiu.
Jednak mimo potencjalnych korzyści płynących z przyjmowania soku z cierpkich wiśni i magnezu, eksperci są zgodni co do tego, że badania nie dają jednoznacznych wyników, co do ich autentycznej skuteczności.
Zwracają uwagę na to, że koktajl sennej dziewczyny może być pomocny, ale przede wszystkim jako trunek bezalkoholowy, będący częścią wieczornej rutyny, której utrzymanie ma ogromny wpływ na walkę z bezsennością.
– Aby dobrze wypocząć w nocy, kładź się spać i wstawaj o tej samej porze każdego dnia. Ustalony harmonogram wyciszania może sygnalizować twojemu ciału, że nadszedł czas na sen i pomóc ci funkcjonować w stałych godzinach, aby pozostać w zgodzie z rytmem dobowym, który reguluje cykle snu i czuwania – powiedział dla CNN dr Raj Dasgupta, profesor nadzwyczajny medycyny klinicznej w Huntington Health w Pasadenie w Kalifornii.
Dodał, że kluczowe jest również prawidłowe wyczucie czasu wzrostu melatoniny, zalecając picie Sleepy Girl Mocktail na około dwie godziny przed pójściem spać.
Koktajl sennej dziewczyny – czy może zaszkodzić?
Przyjmowanie zbyt dużej ilości magnezu może mieć niepożądane skutki uboczne m.in. takie jak biegunka czy nudności. Z kolei picie gazowanej – nasyconej dwutlenkiem węgla – wody może prowadzić do wzdęć i dyskomfortu w jamie brzusznej.
Warto pamiętać także o tym, żeby unikać przyjmowania zbyt dużej ilości płynów przed snem, bo może to spowodować częste pobudki w związku z koniecznością udania się do toalety. Stosując się do wskazówek lekarzy – koktajl najlepiej wypić na dwie godziny przed położeniem się do łóżka.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, czy składniki koktajlu są dla ciebie bezpieczne lub regularnie masz problemy z zasypianiem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Źródła: