Herbatka do zadań specjalnych. Obniża cholesterol, cukier i ciśnienie. Można pić ją przez cały dzień! Główny składnik na pewno masz w kuchni

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Cynamon jest jedną z przypraw o największej zawartości antyoksydantów, chroniących nasz organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Picie naparu z jego kory niesie wiele korzyści dla organizmu – od odświeżenia oddechu, przez poprawę wyników badań krwi po zmniejszenie dolegliwości związanych z obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Zobacz, na co jeszcze może pomóc herbatka z cynamonu.

Spis treści

Jakie właściwości lecznicze ma napar z cynamonu?

Napar z cynamonu to świetne źródło przeciwutleniaczy – w szczególności polifenolowych, które pomagają zachować na dłużej zdrowie i młody wygląd, chroniąc organizm przed uszkodzeniami i chorobami powodowanymi przez wolne rodniki. Ale to tylko początek korzyści, jakie niesie za sobą picie tej aromatycznej herbatki!

Herbatka z cynamonu jest polecana przy wielu dolegliwościach. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach.
Herbatka z cynamonu jest polecana przy wielu dolegliwościach. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach. GMVozd/GettyImages

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, na co jeszcze może pomóc picie naparu cynamonowego

Napar z cynamonu – przepis na aromatyczną herbatkę

Przygotowanie naparu z cynamonu jest niezwykle proste, wystarczy dodać 1 łyżeczkę mielonego cynamonu do szklanki ciepłej, przegotowanej wody (2,6 g na 235 ml) i dokładnie wymieszać. Drugim sposobem jest zaparzenie laski cynamonu we wrzątku przez ok. 15 minut.

Napój można pić na ciepło lub na zimno o dowolnej porze dnia. Ciekawym dodatkiem może być kilka plasterków cytryny. Napar można także wzbogacić o szczyptę imbiru lub prawoślazu.

Jaka jest bezpieczna dawka cynamonu?

Należy pamiętać, że cynamon – zwłaszcza Cassia (kasja), który zawiera 63 razy więcej kumaryny niż cejloński – nie powinien być spożywany w nadmiarze. Jego przedawkowanie może m.in. spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, prowadzić do niewydolności nerek i nasilić lub wywołać choroby wątroby.

Jak pisze Agata Siemiaszko w artykule „Cynamon to rozgrzewająca przyprawa, która wspiera odporność i pomaga schudnąć”:

Ustalono bezpieczną dawkę kumaryn, która wynosi maksymalnie 0,07 mg/kg. To oznacza, że osoba ważąca 60 kg może w ciągu dnia bezpiecznie spożyć 1,14 g cynamonu kasja, czyli jedną płaską łyżeczkę.

Wynika z tego, że dzienna dawka naparu z cynamonu kasja, nie powinna przekraczać jeden szklanki herbatki na dobę.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia