W skrócie
Co to są pestycydy?
Grupa związków chemicznych, wytwarzanych naturalnie na bazie roślin, jak i sztucznie nazywane są pestycydami. Substancje są używane do:
- niszczenia pasożytów roślin i zwierząt.
- zmniejszania ryzyka chorób roślin
- oraz zwalczania chwastów.
Stosowanie pestycydów wynika z zagrożenia plonów przez szkodniki oraz z rosnącej populacji ludzi. Tłumaczy się również, że pestycydy mają uchronić i przyspieszyć wzrost roślin potrzebnych do zagwarantowania jedzenia. Narażenie ludzi na płyny z pestycydami rośnie, gdy mieszka się blisko gospodarstw rolnych lub nie dostatecznie myje kupione warzywa i owoce.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia owoców i warzyw określanych „Clean Fifteen”
Zdrowie a pestycydy
Resztki pestycydów mają szkodliwe działanie dla zdrowia. Dowiedziono, że spożywanie nadmiaru pestycydów z może negatywnie wpływać na rozwój człowieka, w tym okres płodowy. Obserwuje się też zwiększenie chorób układu rozrodczego. Pestycydy mogą też zaburzać gospodarkę hormonalną Substancje szkodliwe dla człowieka takie jak to między innymi:
- pestycydy,
- herbicydy,
- i komponenty leków.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w artykule „Pozostałości pestycydów w żywności – jak uniknąć narażenia na substancje szkodliwe” powołuje się na dane Światowej Organizacji Zdrowia. Według nich w latach 2002-2012, stwierdzono narastanie liczby danych o niekorzystnych skutkach zdrowotnych substancji chemicznych wewnętrznie aktywnych na układ rozrodczy pod postacią niepłodności, nowotworów złośliwych i wad wrodzonych. Pojawiają się także dane o niekorzystnym wpływie tych związków chemicznych na funkcjonowanie tarczycy, mózgu, rozwój otyłości i zaburzenia metabolizmu z udziałem insuliny i glukozy.
Warzywa i owoce bez pestycydów
Od 2004 roku Environmental Working Group (EWG) publikuje listę warzyw i owoców z najmniejszą ilością wykrywanych pestycydów. Rośliny pochodzą z rolnictwa konwencjonalnego. Termin ten najczęściej używany jest w Stanach Zjednoczonych. Celem jest maksymalne wyciśnięcie potencjału wzrostu roślin i warzyw z upraw nastawionych na wysokie plony. Do niedawna lista obejmowała jedynie 12 owoców i warzyw, a od tego roku została poszerzona o mango, arbuza i bataty. Oto lista „Clean Fifteen”, czyli piętnastu czystych owoców i warzyw:
- Awokado
- Słodka kukurydza
- Ananas
- Cebula
- Papaja
- Zielony groszek (mrożony)
- Szparagi
- Melon „honeydew”
- Kiwi
- Kapusta
- Grzyby
- Kantalupa
- Mango
- Arbuz
- Batat (słodki ziemniak)
Źródła:
- „Pozostałości pestycydów w żywności – jak uniknąć narażenia na substancje szkodliwe” Autor dr hab. Lucjan Szponar, prof. nadzw. IŻŻ – Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- Clean Fifteen - Environmental Working Group (EWG)