Pestycydy w jabłkach z Lidla – jakie jest stanowisko firmy?
Fundacja Pro-Test, która jest organizacją konsumencką, tym razem wzięła na tapet jabłka z Lidla oraz Biedronki i przebadała je pod kątem obecności pestycydów. Wynik testów pokazał, że w owocach z Lidla znaleziono 9 pestycydów, a u konkurencji – 4. Autorzy badania twierdzą, że 4-6 pestycydów jest wartością akceptowalną dla konsumentów, 9 – już nieco mniej. Jeśli chodzi o pomidory, to w tych z Lidla wykryto pozostałości trzech pestycydów. W pomidorach z Biedronki wykryto jeden pestycyd.
W związku z tym zwróciliśmy się do Lidla z prośbą o komentarz. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
Rocznie przeprowadzamy ponad ok. 9 500 badań jakościowych produktów spożywczych w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe – wymagamy certyfikatów jakościowych, potwierdzających wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów – takich jak IFS na poziomie wyższym czy Global GAP. W każdym pojedynczym badaniu analizujemy minimalnie 730 pestycydów, a w 2023 roku dla samych jabłek przeprowadziliśmy dobrowolnie ok. 870 badań. Ze wszystkich ok. 870 badań jabłek przeprowadzonych dobrowolnie przez firmę Lidl w 2023 roku w przypadku 92 procent zawartość pestycydów nie przekraczała nawet 1/3 dopuszczalnych limitów prawnych, a 99,31 proc. było zgodnych z limitami prawnymi – wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR Lidl Polska
Jak zapewnia Lidl w przesłanym do nas oświadczeniu, firma postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a niekiedy wewnętrzne wytyczne są jeszcze bardziej wymagające niż przepisy UE. W odniesieniu do kategorii owoców i warzyw, Lidl dopuszcza pozostałości substancji czynnych w wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE.
Nawiązując do wspomnianych badań jabłek, chcielibyśmy podkreślić, że wszystkie wykryte poziomy pozostałości pestycydów mieszczą się w limitach prawnych, a nawet nie przekraczają 1/3 dopuszczalnych limitów prawnych regulowanych przez Rozporządzenie (WE) NR 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady ws. najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni – dodaje Aleksandra Robaszkiewicz.
Pestycydy – co to takiego?
Owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby z tych dobrodziejstw mogli korzystać ludzie na całym świecie, rośliny trzeba zabezpieczać specjalnymi środkami, czyli pestycydami. To dzięki nim warzywa i owoce zwiększają wydajność plonowania oraz chronione są przed działaniem patogenów. Niestety, na skutek tych działań resztki pestycydów mogą pozostać na żywności, co da się łatwo rozpoznać po tłustym nalocie np. na jabłkach.
W mediach można przeczytać wiele artykułów, w których autorzy straszą odbiorców „zatrutymi owocami”, których spożycie może doprowadzić do śmierci. Gwoli wyjaśnienia – pestycydy to z pewnością nic dobrego dla zdrowia człowieka, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek i racjonalnie podejść do opisywanych zagrożeń. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przygląda się uważnie produktom spożywczym dopuszczonym do obrotu i sprawdza, czy pozostałości pestycydów mieszczą się w wyznaczonych normach. Wyniki badań Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego NIZP PZH-PIB z 2021 r. pokazały, że dostępne na rynku owoce i warzywa zawierają pestycydy w ilości nieprzekraczającej dozwolonych norm.
Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że korzyści wynikające ze spożywania owoców i warzyw są znacznie większe niż ryzyko związane z obecnością w nich śladowych poziomów pozostałości pestycydów – podaje na swojej stronie NCEŻ.
Jak myć owoce i warzywa z pestycydów?
Jakie są najbardziej zanieczyszczone owoce? W tym roku do Brudnej Dwunastki – najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców niepochodzących z upraw ekologicznych wliczają się:
- truskawki,
- szpinak,
- jarmuż,
- winogrona,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- nektarynki,
- jabłka,
- papryka i chili,
- wiśnie,
- borówki,
- fasolka szparagowa.
Stosowanie pestycydów pomaga zwiększyć plony, ale nie można zapominać, że substancje ten nie są obojętne dla organizmu człowieka. Mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą to podstawa, ale sama woda nie usunie pestycydów. Naukowcy z University of Massachusetts w USA na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że roztwór z sody oczyszczonej to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie ilości pestycydów w jabłkach.
Jak zrobić taką oczyszczającą miksturę? Do miski wlewamy ok. 1,8 l czystej wody, a następnie wsypujemy 2 łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy (soda musi się rozpuścić). Do osobnej dużej miski władamy 5-6 średnich jabłek. Owoce zalewamy przygotowanym roztworem z sody i dociskamy je za pomocą płaskiego talerza. Naczynie obciążamy, np. szklaną miseczką. Odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie owoce wyjmujemy z miski i płuczemy pod bieżącą wodą.
Źródła:
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Pozostałości pestycydów w owocach i warzywach
Nauka w Polsce, Naukowo potwierdzony sposób na zmycie pestycydów z jabłek
ACS Publications, Effectiveness of Commercial and Homemade Washing Agents in Removing Pesticide Residues on and in Apples