Spis treści
Kawa na odchudzanie – czy naprawdę tak działa?
Wiele wcześniejszych badań wykazywało korzystne dla zdrowia właściwości kawy oraz udowadniało, że jej regularne spożycie ma wpływ na redukcję masy ciała. Przypisywano takie działanie głównie zawartej w niej kofeinie, która przyspiesza metabolizm oraz ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Nie brano jednak pod uwagę dodatków do kawy i ich wpływu na wagę.
Naukowcy w badaniu opublikowanym w „The American Journal of Clinical Nutrition” postanowili sprawdzić w jaki sposób kawa zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowa wpływa na redukcję masy ciała biorąc pod uwagę również dodatki do kawy takie jak cukier, śmietanka i zabielacza do kawy w proszku.
Zobacz także: Czy „napój bogów” z tym dodatkiem jest zdrowszy niż z cukrem? Kawa z miodem zaskoczy cię smakiem
Do analizy naukowcy włączyli dane pochodzące z trzech dużych badań: badania zdrowia pielęgniarek (1986–2010), badania zdrowia pielęgniarek II (1991–2015) i badania uzupełniającego pracowników służby zdrowia (1991–2014). Łącznie przeanalizowali oni ankiety pochodzące od ponad 155 tys. osób.
Wszyscy uczestnicy w ankietach podawali informacje na temat swojej diety w tym spożywania produktów oraz napojów w ciągu poprzedniego roku na początku badania oraz co cztery lata podczas wizyt kontrolnych. W analizach uwzględniono spożycie kawy naturalnej z kofeiną, a także kawy bezkofeinowej. Wzięto pod uwagę również dodawanie do niej cukru, śmietanki i zabielacza do kawy (śmietanki w proszku).
Naukowcy obliczyli, że średni przyrost masy ciała uczestników w czteroletnim okresie wynosił 1,2 kg. Uczestnicy przez cały okres badania nie zmienili ilości dodawanego do kawy cukru. Natomiast ilość spożywanej przez nich kawy zmieniła się tylko nieznacznie, uczestnicy pili o ok. 2 filiżanki kawy dziennie więcej.
Czy od picia kawy się chudnie? Pij taką, a kilogramy polecą w dół
Badanie pokazało, że każda dodatkowa filiżanka niesłodzonej kawy dziennie zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowej wiązała się ze zmniejszeniem przyrostu masy ciała w ciągu 4 lat o 0,12 kg. Co ciekawe, dodawanie do kawy śmietanki lub zabielacza nie wpływało istotnie na zmianę przyrostu masy ciała. Za to dodatek cukru zwiększał przyrost masy ciała o 0,09 kg w ciągu czterech lat. Zmiany wagi spowodowane spożyciem samej kawy lub kawy z dodatkiem cukru były bardziej widoczne wśród uczestników z nadwagą lub otyłością oraz w młodszym wieku.
Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi samej kofeiny na zmiany masy ciała uczestników. Okazało się, że zwiększenie spożycia kofeiny o 100 mg dziennie wiąże się ze zmniejszeniem przyrostu masy ciała o 0,08 kg.
Badanie udowodniło więc, że zwiększenie spożycia niesłodzonej kawy zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowej pozwala na redukcję masy ciała. Jednak dodanie do niej cukru sprawia, że niweczymy ten efekt i tyjemy. Natomiast jeśli chcemy schudnąć to bez obaw możemy do kawy dodawać śmietankę i zabielacz, ponieważ nie mają one wpływu na korzystne działanie odchudzające kawy.
Należy również pamiętać, że z kawą nie można przesadzać. Najlepiej wypijać do 4 filiżanek kawy dziennie, natomiast maksymalna dawka kofeiny to 400 mg dziennie. Przedawkowanie kawy z kofeiną niekorzystnie wpływa na serce i układ nerwowy i może spowodować nieprzyjemne skutki takie jak drżenie rąk i mięśni, rozdrażnienie, nerwowość i przyspieszoną akcję serca.
Źródło: Changes in Coffee Intake, Added Sugar and Long-Term Weight Gain – Results from Three Large Prospective US Cohort Studies The American Journal of Clinical Nutrition