Czy picie wody z kranu jest zdrowe? Poznaj zalety kranówki, a także wady, o których nie zawsze się mówi

Anna Rokicka-Żuk
Wystarczy otworzyć kran i podstawić szklankę – takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem
Wystarczy otworzyć kran i podstawić szklankę – takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem gemenacom/123RF
Do picia wody z kranu nawołują billboardy i sławne osoby. Ma być ekonomicznie i ekologicznie – ale czy na pewno picie kranówki jest korzystne dla naszego zdrowia? Przedstawiamy istotne argumenty „za” i „przeciw”!

„Piję wodę z kranu” – tak brzmi nazwa kampanii promującej picie kranówki jako ideę zrównoważonej konsumpcji. Bo skoro jakość wody komunalnej określa prawo polskie i europejskie, i podlega ona stałym kontrolom, jest uznawana nie tylko za bezpieczną, ale też zdrową.

Zalety picia wody z kranu

Za piciem kranówki przemawia wiele faktów. Po pierwsze, nowoczesne stacje uzdatniania są dziś w stanie zapewnić wysoką jakość swojego produktu. Po drugie, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wody w domu – nie trzeba więc jej kupować ani nosić. Po trzecie, nie ma ona przedłużonego kontaktu z plastikowymi pojemnikami, które dodatkowo zaśmiecają później środowisko (bo niestety do powtórnego przetworzenia trafia w Polsce wciąż za mało odpadów).

Jaką pić wodę, by ugasić pragnienie, uzupełnić elektrolity i wspomóc prawidłowy metabolizm? Zobacz, czym wyróżniają się różne rodzaje wody do picia, kiedy są polecane, a kiedy ich unikać.

Co najlepiej nawadnia organizm? Woda mineralna, alkaliczna, ...

Wady wody z kranu

Jak czytamy na stronie pijewodezkranu.org, jedynym odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent, jest instalacja wodociągowa w budynku. To leży już w gestii zarządcy. I tak są miejsca w miastach, w których woda komunalna jest smaczna. Są też takie, gdzie co wrażliwsze osoby nie odważą się napić się jej bez przegotowania. Kto często próbował surowej wody wodociągowej, ten nieraz mógł stwierdzić, że czasem wydziela ona intensywny zapach chloru albo jej smak przywołuje w pamięci kąpiel w mulistym jeziorze. W dużych miastach zła jakość wody obserwowana jest w nocy, podobnie jak zmieniające się w niej stężenie chloru. W komfortowej sytuacji są więc ci, którzy mają dostęp do wody bezpośrednio ze studni głębinowych lub żyją w miejscach, gdzie ze względu na jakość instalacji picie kranówki nie jest problemem.

Trwa głosowanie...

Czy pijesz wodę z kranu?

Jak to więc jest z tą jakością kranówki? Z jednej strony musimy wierzyć przedsiębiorstwom wodociągowym, z drugiej – swoim własnym zmysłom.

Jeśli w wodzie pozostało zbyt wiele chloru, dodawanego do niej w celu dezynfekcji, nie tylko może nie smakować, ale przy długotrwałym spożyciu może sprzyjać rozwojowi raka pęcherza. Na pewno powinny zrezygnować z niej osoby z chorobami układu moczowego.

Kranówka nie ma też stabilnego składu chemicznego; normy mówią jedynie o tym, jakie poziomy konkretnych niepożądanych związków nie mogą być w niej przekroczone. Dlatego może zawierać np. metale ciężkie czy zanieczyszczenia organiczne.

Czy można pić kranówkę?

Jeśli komuś nie smakuje woda prosto z kranu, a nie chce też kupować tej w butelkach, może skorzystać z ekonomicznego rozwiązania problemu. Zarówno chloru, jak i wielu niekorzystnych związków, można się w dużej mierze pozbyć, filtrując wodę w specjalnym dzbanku lub butelce. Sprzęty te wyposażone są co najmniej we wkład węglowy, a wiele modeli ma też dodatkowe warstwy oczyszczające. Również przegotowanie wody pozwala usunąć chlor, a przy okazji zmniejsza twardość wody – wytrącają się przy tym osady z wapnia, a zawartość magnezu pozostaje na podobnie niskim poziomie.

Czy kranówka może być zdrowa? Jeśli jest wolna od zanieczyszczeń, to nie wystarczy. O korzystnym działaniu wody na zdrowie można mówić wtedy, gdy zawiera cenne składniki, np. mineralne, które mają znaczenie fizjologiczne i występują w ilościach zapewniających pozytywny wpływ na organizm. Wymóg ten spełniają tylko niektóre wody mineralne, dlatego mówienie w przypadku kranówki o „zdrowej wodzie” będzie określeniem na wyrost.

Zobacz: jak poprawić jakość wody z kranu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Damian

Dobry filtr - to w cale nie musi być drogie rozwiązanie.

Sprawdź sobie stronę https://waterpointsystem.pl/

Możesz tam wynająć dystrybutor filtrujący wodę do firmy i wcale nie jest to jakiś duży koszt. Więcej wydawałemm, gdy kupowalem wodę w butlach. Polecam

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia