Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu? Rób te 5 ćwiczeń na długowieczność. Pozwolą ci cieszyć się dobrym zdrowiem ciała i umysłu do późnych lat

Monika Góralska
Codzienny ruch pozwoli ci cieszyć się dłuższym życiem w zdrowiu. Zobacz w galerii, jakie ćwiczenia warto robić, aby dożyć nawet stu lat.
Codzienny ruch pozwoli ci cieszyć się dłuższym życiem w zdrowiu. Zobacz w galerii, jakie ćwiczenia warto robić, aby dożyć nawet stu lat. evgenyatamanenko/123rf.com
Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu i radości? Możesz to osiągnąć zmieniając swoje codzienne nawyki. Naprawdę niewiele trzeba, ponieważ długość życia w głównej mierze zależy od naszego stylu życia, na który składa się przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Wiedzą o tym superstulatkowie żyjący w tzw. niebieskich strefach, warto więc wziąć z nich przykład. Te 5 ćwiczeń wydłuży twoje życie w zdrowiu i pozwoli czerpać z niego radość aż do ostatniej chwili.

Spis treści

Jak dożyć stu lat w zdrowiu? Codzienne nawyki mają na to wpływ

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r w Polsce średnia długość życia kobiet wyniosła 80 lat, a mężczyzn 72. Długość życia tylko w 20-30 proc. zależy od naszych genów. W większej mierze to styl życia decyduje o tym, ile lat będziemy żyć. Możemy więc zmodyfikować go w taki sposób, aby przeżyć w zdrowiu nawet 100 lat albo dłużej. Czynniki, które zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci, a które możemy zmodyfikować, ponieważ mamy na nie wpływ to m.in.:

  • alkohol, papierosy i inne używki,
  • niedobór snu,
  • za mało ruchu,
  • nieodpowiednia dieta: nadmierne spożycie białka, węglowodanów i cukru,
  • zaburzenia odżywiania,
  • stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim,
  • samotność, brak interakcji społecznych.

Zobacz też: Przełomowe odkrycie zatrzyma starzenie się? Naukowcy odkryli gen długowieczności

Warto więc zadbać o każdy z tych aspektów i wyeliminować szkodliwe zachowania, a wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień, które pozwolą nam cieszyć się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem. Wiedzą o tym superstulatkowie żyjący w tzw. niebieskich strefach.

Tam ludzie żyją najdłużej. Jakie ćwiczenia wykonują?

Długowieczność nie polega jednak na tym, aby za wszelką cenę dożyć stu lat. Jest to styl życia oparty na poprawie jego jakości, a nie tylko długości, mający na celu cieszenie się dobrym zdrowiem ciała i umysłu do późnych lat. Skutkiem tego jest wydłużenie się życia oraz czerpanie z niego radości do ostatniej chwili. Nasze codzienne nawyki mogą nam w tym pomóc.

Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu? Rób te 5 ćwiczeń na długowieczność!

Warto w tym naśladować ludzi żyjących w tzw. niebieskich strefach. Termin ten został stworzony przez Dana Buettnera, eksperta od długowieczności i autora „The Blue Zones Of Happiness”. „Niebieskie strefy” to pięć miejsc na świecie, w tym dwa w Europie, gdzie ludzie żyją najdłużej czerpiąc radość z życia, a są to:

  • Barbagia, czyli górskie rejony Sardynii we Włoszech,
  • grecka wyspa Ikaria,
  • japońska wyspa Okinawa,
  • miasto Loma Linda w Kalifornii (USA),
  • półwysep Nicoya na Kostaryce.

Osoby żyjące w tych rejonach nazywane są superstulatkami, ponieważ żyją one dłużej niż 100 lat, są szczęśliwsi i rzadziej chorują również na choroby przewlekłe niż reszta ludzi żyjących na świecie. Sekretem ich długowieczności jest głównie dieta oparta na nieprzetworzonej, świeżej żywności roślinnej, codzienny kontakt z naturą i utrzymywanie przyjacielskich relacji z innymi ludźmi oraz wykonywanie prac fizycznych na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Picie wina po opalaniu i 5 innych sposobów na przedłużenie życia. Rób to, a będziesz żyć nawet 10 lat dłużej

Mają oni szczególne podejście do ruchu, które opiera się na codziennej, naturalnej aktywności fizycznej. Ich życie jest dynamiczne, nie muszą oni chodzić na siłownię, biegać maratonów, ani sprawdzać ile kroków dzisiaj zrobili, aby zapewnić sobie stałą dawkę ruchu. Ważne są nawet najmniejsze aktywności i poruszanie się niemal bez przerwy oraz zmienianie pozycji, aby nie zastygać w bezruchu na kilkanaście minut.

Jakie ćwiczenia pozwolą dożyć stu lat? Wypróbuj te 5 aktywności!

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia