Boli cię gardło i masz chrypkę? To może być „cichy refluks”. Sprawdź, czym jest refluks krtaniowo-gardłowy i co go powoduje

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi często towarzyszą obfite posiłki. Po smacznym obiedzie czy kolacji wiele osób kładzie się, żeby „jedzenie się dobrze ułożyło” albo „sadełko się zawiązało”. To, co teoretycznie ma nam pomagać, może być przyczyną przykrych dolegliwości. Dowiedz się, czym jest „cichy refluks” i skąd się bierze.

Spis treści

Co to jest „cichy refluks”?

Cichy refluks, określany jako refluks krtaniowo-gardłowy, może być spowodowany przejadaniem się lub zbyt szybkim kładzeniem się po obfitym posiłku. To stan, w którym kwas żołądkowy przepływa z powrotem przez przełyk do krtani i gardła. Jego nazwa pochodzi od wrodzonej formy choroby, która nie powoduje żadnych objawów w klatce piersiowej. Możemy go obserwować szczególnie w okresie świąt, kiedy wielu z nas ma problem z umiarkowaniem w jedzeniu i piciu.

Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
„Cichy refluks” nie wywołuje pieczenia w klatce piersiowej, jak inne formy refluksu żołądka. tommaso79/Getty Images

Kiedy połykamy pokarm, przemieszcza się on w dół przełyku, mijając dwa zwieracze znajdujące się w dolnej i górnej części przełyku, połączonej z żołądkiem. Zanim pokarm zostanie strawiony, zwieracze te zamykają się, żeby treść nie mogła wrócić do przełyku. Jeżeli jednak zwieracz nie zamyka się w prawidłowy sposób, kwaśna treść żołądkowa może wrócić do przełyku, a nawet aż do gardła i krtani.

Zobacz także: To zwykła zgaga czy poważna choroba? Świąteczne przejedzenie może wywołać nieprzyjemne objawy

Niektóre pokarmy i napoje mogą przyczynić się do naruszenia dolnego zwieracza przełyku i powodować refluks krtaniowo-gardłowy. Są to:

Jesz to? Hepatolog ostrzega: niszczysz swoją wątrobę!

Jesz to? Hepatolog ostrzega: niszczysz swoją wątrobę!

Objawy problemów z wątrobą znamy aż nazbyt dobrze. Spuchnięty brzuch, niestrawność i uczucie przepełnienia to najczęstsze sygnały, że narząd ten jest przeciążony. Jak pomóc wątrobie? Hapatolog wskazuj...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Co powoduje „cichy refluks”? Objawy refluksu krtaniowo-gardłowego

„Cichy refluks”, w przeciwieństwie do refluksu kwaśnego, dotyczy zwykle krtani i gardła, a nie klatki piersiowej. Może nie dawać typowych dla refluksu objawów, takich jak zgaga lub niestrawność.

Do wystąpienia refluksu krtaniowo-gardłowego mogą się przyczynić:

  • przejadanie się,
  • pikantne lub smażone potrawy,
  • otyłość,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • odzież ściskająca brzuch,
  • leżenie natychmiast po posiłku.

„Cichy refluks” nie wywołuje pieczenia w klatce piersiowej, jak inne formy refluksu żołądka. Może być on przyczyną m.in. chrypki, przewlekłego bólu gardła, zapalenia krtani i innych powiązanych objawów.

Wśród objawów refluksu krtaniowo-gardłowego są:

  • ból gardła,
  • uczucie pieczenia w gardle,
  • chrypka,
  • astma,
  • wyciek z nosa,
  • uczucie grudki w gardle,
  • gorzki smak w gardle,
  • trudności w przełykaniu.
Ta przyprawa to balsam dla jelit. Poprawia trawienie i odrobacza. Wypróbuj cząber

Ta przyprawa to balsam dla jelit. Poprawia trawienie i odrobacza. Wypróbuj cząber

Cząber ogrodowy to niepozorna i obecnie zapomniana roślina. Stosuje się go nie tylko jako przyprawa do mięs i dań z grilla, ale też lecznicze zioło o cennych dla zdrowia właściwościach. Wspomaga układ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak się diagnozuje „cichy refluks”?

Jeżeli wymienione wyżej objawy występują częściej niż dwa razy w tygodniu przez kilka tygodni, należy umówić się na wizytę u lekarza.

Lekarz powinien przeprowadzić pełne badanie, które będzie obejmować podanie historii objawów, próbowanych metod leczenia oraz prawdopodobnego czasu wystąpienia objawów. Diagnozę może postawić lekarz pierwszego kontaktu, ale jeśli uzna, że przyda się druga opinia, może wystawić skierowanie do gastroenterologa. Dodatkowo lekarz POZ może skierować do otolaryngologa, który leczy uszkodzenia spowodowane refluksem.

Nalewka z piołunu na bolesne miesiączki, trawienie i pasożyty. Stosuj ją ostrożnie!

Nalewka z piołunu na bolesne miesiączki, trawienie i pasożyty. Stosuj ją ostrożnie!

Nalewka z piołunu jest zdrowa, choć należy ją stosować z rozwagą. Piołunówka może pomóc zwalczyć wzdęcia, ból żołądka i niestrawność, a także pozbyć się pasożytów czy grzybicy. Załagodzi też bolesne m...

Monika Góralska
Monika Góralska

Leczenie refluksu krtaniowo-gardłowego

Jeżeli lekarz podejrzewa „cichy refluks”, może przepisać leki na refluks, które mają za zadanie złagodzenie objawów oraz mają pomóc powstrzymać wszelkie uszkodzenia. Nie odwrócą one jednak tego procesu. Operacja jest konieczna tylko w ciężkich przypadkach (jak np. przepuklina rozworu przełykowego).

Leki najczęściej stosowane w leczeniu „cichego refluksu” to:

Sprawdź również:

Leki te zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego lub zapobiegają wytwarzaniu przez żołądek dużej ilości kwasu żołądkowego.

Leczenie obejmuje także dostosowanie stylu życia i diety. Leczenie może zająć kilka miesięcy, zanim będzie można stwierdzić, czy wprowadzone zmiany działają.

Lekarz może zalecić:

  • jeść i pić najpóźniej trzy godziny przed planowanym pójściem spać,
  • podpierać głowę wyżej podczas snu,
  • zidentyfikować i ograniczyć lub wyeliminować pokarmy wyzwalające refluks (np. czekolada, pikantne potrawy, owoce cytrusowe, smażone potrawy i potrawy na bazie pomidorów),
  • rzucenie palenia.
Co oznacza ból brzucha po jedzeniu? To może być objaw choroby!

Co oznacza ból brzucha po jedzeniu? To może być objaw choroby!

Ból żołądka po jedzeniu to powszechna dolegliwość, która nigdy nie powinna być ignorowana. Jeśli nie wynika z zatrucia pokarmowego czy niestrawności, może mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Wyjaśnia...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia