Takie są skutki przejedzenia. Zobacz, jak jedzenie nadmiernych porcji wpływa na organizm. Wyjaśniamy też, czym grozi częste objadanie się

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Przejedzenie przyczynia się do odczuwania nieprzyjemnych objawów, a jeśli jest częste, ma negatywny wpływ na organizm. Wynikające z niego szkody z czasem kumulują się, pogarszając zdrowie. Sprawdź, jak objadanie się wpływa na organizm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Przejedzenie przyczynia się do odczuwania nieprzyjemnych objawów, a jeśli jest częste, ma negatywny wpływ na organizm. Wynikające z niego szkody z czasem kumulują się, pogarszając zdrowie. Sprawdź, jak objadanie się wpływa na organizm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. nicoletaionescu/Getty Images
Przejedzenie przy świątecznym stole zdarza się niemal każdemu, jednak pociąga za sobą przykre objawy. Jeśli objadamy się częściej czy nawet regularnie, a problem ten dotyczy co piątej polskiej kobiety, ma to negatywny wpływ na organizm. Skutki przejadania się to nie tylko tycie, ale także szereg zaburzeń zdrowotnych, a nawet chorób. Zobacz, czym grozi częste objadanie się.

Spis treści

Problem z przejadaniem się nasila się w święta

Okazjonalne przejedzenie się nie jest niczym strasznym, bo może zdarzyć się nawet przypadkowo, jeśli np. za szybko jemy lub posiłek jest bardzo sycący. To często sytuacja, z którą musimy zmierzyć się w czasie świąt czy innych uroczystości, gdzie spotykamy się przy obficie zastawionym stole z większą liczbą ludzi. Jedzenie to w końcu ważna czynność społeczna, a celebrowanie jedzeniem ważnych okazji to element kultury na całym świecie.

Objadanie się to jednak przyjmowanie w krótkim czasie znacznie większych ilości pożywienia niż inne osoby mogą, co ma związek z szybkim jedzeniem. Zależnie od jego dostępności trwa nawet do kilku godzin.

Napary kompulsywnego objadania się są częste. Ma je prawie co piąta Polka i co czwarta osoba z otyłością. W grupie tych ostatnich, które się odchudzają, problem dotyczy już 45 proc. osób!

Co się dzieje z organizmem, gdy się przejadamy? Czym grozi częste objadanie się?

Gdy przejadanie się zdarza nam się za często, może stać się źródłem problemów nie tylko z nadmierną masą ciała. Z czasem mogą one prowadzić nawet to zaburzeń zdrowotnych i rozwoju przewlekłych chorób, których leczenie należy do najtrudniejszych.

Przyjmowanie nadmiernych ilości jedzenia prowadzi do tycia i zaburza metabolizm. Wyrządza też szkody w układzie pokarmowym, ucierpieć jednak mogą też inne narządy w organizmie

Przejedzenie przyczynia się do odczuwania nieprzyjemnych objawów, a jeśli jest częste, ma negatywny wpływ na organizm. Wynikające z niego szkody z czasem kumulują się, pogarszając zdrowie. Sprawdź, jak objadanie się wpływa na organizm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Takie są skutki przejedzenia. Zobacz, jak jedzenie nadmierny...

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Objadanie się może mieć charakter napadów – mówimy wtedy o kompulsywnym jedzeniu, czyli pod wpływem wewnętrznego przymusu. Powodem są zwykle kwestie emocjonalne, ponieważ w przypadku większości osób jedzenie ma właśnie taki wymiar. Nie służy więc tylko do zaspokajania głodu i potrzeb związanych z odżywieniem organizmu, bo jest też np. sposobem na nudę i brak rozrywek, a także stres, niepokój czy przygnębienie.

Napadowemu jedzeniu towarzyszy utrata kontroli nad apetytem i ilością, a często też rodzajem zjadanych pokarmów. Zdarza się więc, że coraz śmielej sięgamy po produkty i dania, które z różnych powodów powinniśmy ograniczać.

Co powinno zaniepokoić? To sytuacja, gdy napady jedzenia:

  • często się powtarzają i występują dwa razy na tydzień lub częściej,
  • w ich trakcie nie ma się kontroli nad jedzeniem,
  • kończą się dyskomfortem trawiennym, czyli jedzenie trwa do czasu pojawienia się nieprzyjemnego uczucia przepełnienia i bólu brzucha,
  • następują się między posiłkami lub bezpośrednio po nich, kiedy nie występuje fizjologiczny głód,
  • są przyczyną odczuwania wyrzutów sumienia, poczucia winy, niezadowolenia, złości, bezradności,
  • następują w samotności lub ukryciu.

Zobacz, jak radzić sobie z napadami jedzenia – zajrzyj do naszego artykułu: Jak objawia się kompulsywne jedzenie? Leczenie zespołu kompulsywnego objadania się

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia