Spis treści
Jak wygląda cichy zawał? Objawy, które wskazują na ukryty zawał
Cichy zawał (SMI) to atak serca, który nie daje żadnych objawów lub ma symptomy, które nie są zwykle kojarzone z zawałem serca. Może nie spowodować bólu w klatce piersiowej ani duszności, które zazwyczaj towarzyszą zawałowi serca.
Nie należy go jednak lekceważyć! Może spowodować minimalne uszkodzenia serca, ale jego skutki mogą być równie poważne jak w przypadku zawału serca.
– Objawy SMI mogą być tak łagodne i tak krótkie, że często są mylone ze zwykłym dyskomfortem lub innym mniej poważnym problemem – mówi dr Jorge Plutzky, dyrektor programu zapobiegania chorobom naczyniowym w stowarzyszonym z Harvardem Brigham and Women's Hospital i dodaje, że mężczyźni mają tendencję do przypisywania zmęczenia lub dyskomfortu fizycznego na przepracowanie, niewyspanie lub wiek, a łagodny ból w okolicach szyi lub klatki piersiowej mylą z refluksem żołądkowym, niestrawnością lub zgagą.
Kto jest narażony na cichy zawał?
Badania pokazują, że mężczyźni są około 1,7 razy bardziej narażeni na cichy zawał serca niż kobiety. Ponadto cichy zawał częściej przechodzą osoby:
- z nadwagą,
- nieuprawiające regularnie sportu,
- z wysokim ciśnieniem krwi,
- z wysokim poziomem cholesterolu.
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca to przede wszystkim: stres, zła dieta (spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w cholesterol, sól i niezdrowe tłuszcze), wysoki poziom cukru we krwi i palenie papierosów.
Na zawał serca bardziej narażona są również osoby dializowane z zaawansowaną przewlekłą chorobą nerek, mające historię chorób serca w rodzinie – obciążone genetycznie, mężczyźni powyżej 45 roku życia, kobiety po menopauzie lub starsze niż 55 lat.
Ile czasu trwa cichy zawał?
Cichy zawał podobnie jak tradycyjny atak serca może mieć różny czas trwania. Wiele zależy od wielkość obszaru dotkniętego zawałem, tego, jak szybko zostanie od rozpoznany i w jakim czasie zostanie podjęte leczenie. Wpływ na czas trwania zawału ma także ogólny stan zdrowia pacjenta.
Cichy zawał serca – leczenie
Cichy zawał nigdy nie powinien być bagatelizowany. Osoba, która podejrzewa u siebie atak serca powinna niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Dyspozytor może zalecić przez telefon wzięcie aspiryny, a po przyjeździe ratownicy mogą podać tlen oraz leki przeciwbólowe i zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi.
Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz może zlecić wykonanie angioplastyki wieńcowej, czyli zabiegu poszerzenia naczynia krwionośne, które się zwęziło lub zatkało za pomocą stentu lub wykonanie pomostowania aortalno-wieńcowego, które umożliwi przepływ krwi wokół zatkanego obszaru.
Jak sprawdzić czy miało się cichy zawał?
Cichy zawał bywa ciężki do rozpoznania dla samego pacjenta lub jego otoczenia. Lekarz może rozpoznać go m.in. przez szybki lub nierówny puls oraz nietypowe dźwięki w klatce piersiowej.
Według długoterminowego badania opublikowanego w „Journal of the American Medical Association”, 8 proc. uczestników bez wcześniejszej historii chorób serca wykazywało oznaki bliznowacenia mięśnia sercowego, co oznacza, że mieli zawał serca w ciągu 10-letniego okresu badania i nie wiedzieli o tym.
Lekarz podejrzewający, że pacjent przeszedł cichy zawał serca może zlecić badania, które wykażą uszkodzenie mięśnia sercowego lub śladów molekularnych troponiny T we krwi – białka uwalnianego przez uszkodzone komórki serca:
- badania krwi,
- wykonanie badania EKG,
- koronarografię,
- tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny (MRI),
- test wysiłkowy.
Źródła:
- Silent Heart Attack Cleveland Clinic
- The danger of “silent” heart attacks Harvard Health Publishing
- What Is a Silent Heart Attack? Very Well Health