Bakalie – pyszne i kaloryczne. Suszone owoce mają mnóstwo zalet, ale nie można jeść ich bez umiaru. Komu mogą szczególnie szkodzić?

Marta Siesicka-Osiak
Suszone owoce to bogate źródło witamin i składników mineralnych, większość z nich dostarcza jednak także sporej ilości energii. Sprawdź na kolejnych slajdach, które bakalie są najzdrowsze, a które najbardziej kaloryczne.
Suszone owoce to bogate źródło witamin i składników mineralnych, większość z nich dostarcza jednak także sporej ilości energii. Sprawdź na kolejnych slajdach, które bakalie są najzdrowsze, a które najbardziej kaloryczne. sriba3/123rf
Suszone owoce to – obok orzechów – główny składnik bakalii. Są pożywnym źródłem wielu składników odżywczych. Jednak nie można jeść ich bez umiaru, bo większość z nich jest bardzo kaloryczna. Poznaj słodkie tajemnice, które skrywają w sobie: daktyle i śliwki suszone, a także suszone jabłko, banan oraz figi, morele, rodzynki, żurawina i jagody goji.

Spis treści

Dlaczego warto jeść bakalie? Wartości odżywcze suszonych owoców

Po suszone owoce najchętniej sięgamy jesienią i zimą, kiedy dostęp do świeżych owoców jest ograniczony. Chętnie dodajemy je do porannej porcji owsianki lub zjadamy jako popołudniową przekąskę.

Sprawdź również: Co się stanie z twoim ciałem, gdy codziennie będziesz jeść rodzynki? Efekty zobaczysz m.in. na skórze

Suszone owoce powstają przez usunięcie wody z dojrzałych owoców za pomocą różnych metod suszenia. W tym procesie otrzymujemy pożywną przekąskę niewielkich rozmiarów, którą można długo przechowywać.

Po suszone owoce warto sięgać, kiedy przyjdzie nam ochota na zjedzenie czegoś słodkiego. Są także wartościowym elementem diety dla wegan i wegetarian. W szczególności suszone daktyle są doceniane jako składnik wielu słodkich przekąsek m.in. batonów, kremów i koktajli.

Suszone owoce cenione są jako źródło przeciwutleniaczy, witamin, minerałów oraz błonnika – zawierają go do 3,5 raza więcej niż surowe owoce. W poszczególnych owocach znajdują się m.in.:

Zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, co kryją w sobie suszone owoce?

Kto powinien unikać suszonych owoców? Środki ostrożności i przeciwskazania

Suszone śliwki, daktyle, morele oraz figi i rodzynki to wyjątkowo kaloryczne owoce suszone. Powinny znaleźć się w diecie osób, chcących przybrać na wadze, ale pozostali zawsze powinni pamiętać o tym, że nawet kilka sztuk może dostarczyć dodatkową, nieplanowaną porcję kalorii i cukru.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, sięgając po suszone owoce? Zawsze należy sprawdzić ich skład na opakowaniu. Wiele z nich jest suszonych z dodatkiem cukru lub słodkiej polewy, co z pewnością nie podnosi ich walorów zdrowotnych.

Warto też zrezygnować z tych, które zawierają siarczany, występujące często pod nazwą E220. Dodaje się je, aby owoce zachowały ładny kolor. Jednak ich dodatek może wywołać niepożądane reakcje u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym lub astmą.

Ze względu na dużą zawartość potasu i cukru w suszonych owocach, od jedzenia niektórych z nich powinny się powstrzymać osoby, które cierpią na cukrzycę i choroby nerek.

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia