9 sposobów na trening mózgu, czyli jak ćwiczyć pamięć? Nie tylko seniorzy zapominają, gdzie położyli okulary czy klucze

Alina Gierak
Gry planszowe są teraz modne. To dobrze, bo planszówki ćwiczą umysł. Są także okazją do spotkań towarzyskich.
Gry planszowe są teraz modne. To dobrze, bo planszówki ćwiczą umysł. Są także okazją do spotkań towarzyskich. Pixabay
Powszechnie przyjęło się, że to seniorzy tracą z wiekiem zdolność zapamiętywania. Trudniej uczą się języków obcych i wierszy. Tak nie jest. Także i ludzie przed sześćdziesiątką zapominają o ważnych rzeczach. To efekt natłoku informacji, jakie atakują nas ze wszystkich stron. Pamięć powinno się ćwiczyć w każdym wieku. Sposobów na rozruszanie mózgu jest kilka. Poznajcie te najprostsze.

Spis treści

Dlaczego warto trenować umysł?

Aby jak najdłużej zachować sprawny umysł, warto go ćwiczyć, ponieważ mózg tak samo, jak pozostałe części ciała można wytrenować. Istnieje wiele różnych sposobów na wzmacnianie pamięci. Można je stosować w domu, na wycieczkę, w samochodzie czy pociągu. Z dziećmi, rodzicami, znajomymi, dziadkami. Przekonajcie się, że to, co wydaje się zabawą towarzyską, jest także ćwiczeniem dla mózgu. Ważne, by treningi były systematyczne. Zrywy nic nie dadzą.

Koncentracja i skupienie

Najbardziej w zapamiętywaniu informacji przeszkadza nam rozpraszanie uwagi. Z barku czasu, często staramy się robić wiele czynności równocześnie. Prasujemy, powtarzamy słówka z angielskiego lub lekcje z dziećmi. Oglądamy telewizję, robimy kolację i jeszcze rozmawiamy z domownikami. Nie ma mowy, by się skupić. Takie wykonywanie wielu zadań naraz to pozorna oszczędność. W rzeczywistości rzeczy wykonywane jedna po drugiej, trwają krócej i towarzyszy im znacznie mniej błędów. Zapamiętywanie to proces, który wymaga spokoju i koncentracji. Dajmy je sobie.

Co pomaga w treningu pamięci?

  • Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek
  • Gra w skojarzenia. W przypadku tych ćwiczeń nie potrzebujemy żadnych dodatkowych przyborów. Polegają one na znalezieniu jak największej ilości słów związanych z wybranym wyrazem. Można ćwiczyć na spacerze lub stojąc w korkach.
  • Gra w planszówki. Jest na nie teraz moda, i to bardzo dobrze. Planszówki mają korzystny wpływ na proces zapamiętywania, ponieważ angażują umysł. Szczególnie dobrze sprawdzają się te, które wymagają liczenia. Poniżej znajdziecie kilka propozycji sprawdzonych planszówek. Są dla każdego.
  • Gra w karty. To okazja do liczenia, ćwiczenia pamięci i spotkań towarzyskich.
  • Aktywność fizyczna. Ważne by była regularna. Taniec, gimnastyka w wodzie, joga - wybór zależy od naszych upodobań. W galerii w podpisach pod zdjęciami przeczytacie, dlaczego to takie ważne.
  • Dieta śródziemnomorska, bogata węglowodany i warzywa, małokaloryczna wspiera trening pamięci. Mózg lubi wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, DHA, EPA - np. tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, awokado oraz składniki mineralne: żelazo, cynk, magnez, potas, fosfor, zawarte w np. warzywach, produktach pełnoziarnistych i nasionach roślin strączkowych.
  • Przełamywanie rutyny. Mózg lubi, by go zaskakiwać. Wróćmy do domu inną drogą, wpiszmy hasło do krzyżówki lewą ręką itp. Już takie małe odstępstwa od normy w znacznym stopniu angażują mózg do intensywniejszej pracy i wytwarzają nowe połączenia między neuronami.
  • Starajmy się zapamiętać ważne numery telefonów, listę zakupów, czy ciekawy cytat.
  • Czytajmy i chodźmy do teatru czy kina. Książka, trzymająca w napięciu sztuka teatralna lub wycieczka do muzeum także są dobre, by pobudzić umysł
  • Wyszukujmy i zapamiętujmy ciekawostki dotyczące świata zwierząt, filmu, polityki itp. Przydadzą się podczas spotkań towarzyskich i są stymulujące dla mózgu.

W jakie grać planszówki, by ćwiczyć pamięć?

Warto znaleźć czas, by pograć w planszówki. Nie tylko ćwiczą mózg, ale także rozwijają nasze kontakty towarzyskie. Wybór gier rynku jest ogromny. Co polecamy?

  • Wsiąść do pociągu
    Uczestnicy zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich, by przejechać wybrane trasy, budować dworce, pokonywać tunele i wsiadać na promy. Gra ma kilka wariantów. Można podróżować po Polsce, Europie i innych kontynentach i krajach. Europa jest najchętniej wybierana. Trzeba kalkulować, znać geografię i ... jechać.
  • Rój
    Jest to gra kafelkowa, ma bardzo proste zasady i przeznaczona jest dla dwóch osób. Gracze muszą się wykazać umiejętnością strategicznego myślenia oraz planowania.
  • Siedem Cudów Świata
    Sprytna gra karciana, w której rozgrywka jest szybka, dynamiczna. To idealna gra dla zapracowanych na szybką rozrywkę.
  • Patchwork Express
    Gra nawiązuje do metody metoda szycia, w której łączy się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. Można grać samemu. Sięgając po ten tytuł, nie spodziewajcie się jakichś wielkich, logicznych wyzwań. To raczej fajna zabawa, ale wymagająca uwagi i koncentracji. A o to chodzi.
  • Osadnicy z Catanu
    Jesteście pierwszymi osadnikami, którzy przybyli na wyspę Catan. Szybko wznosicie pierwsze osady i budujecie pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają wam surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się do miast. Tematyka tej gry jest właściwie neutralna i przyjazna. Zasady są proste i tę grę pokocha cała rodzina.
  • Domek
    Gra, w której każdy ma okazję wczuć się w architekta i zaprojektować dom swoich marzeń. Domek jest przyjemną grą, w której praktycznie nie ma negatywnej interakcji. Plusem są śliczne grafiki.
  • Gemino
    Gra daje możliwość rozruszania szarych komórek w doborowym towarzystwie. Zasady gry są proste. To nic innego, jak "kółko i krzyżyk" rozgrywane na dwóch planszach. Analizowanie rozkładu na dwóch planszach jednocześnie wymaga planowania i kombinowania.
  • Detektyw: kryminalna gra planszowa
    Gra przedstawia zagadki kryminalne osadzone w XXI wieku. Dużą jej zaletą gry jest możliwości prowadzenia śledztwa. Można korzystać z własnej wiedzy, życiowego doświadczenia, wspomnień z dawnych lat czy nawet źródeł internetowych.

Dlaczego zapamiętujemy coraz gorzej?

Winny jest nasz tryb życia. Do najgorszych wrogów mózgu należy siedzący tryb życia i zła dieta. Mózg potrzebuje nie tylko wartościowych substancji odżywczych, a tych nie dostarczają mu fast foody. Wysoko przetworzone produkty spożywcze, to prawdziwe obciążenie, z którym mózg przestaje sobie po jakimś czasie radzić i nasze zdolności umysłowe zaczynają się pogarszać.

Brak aktywności fizycznej także nie jest dobre dla naszego mózgu. Ćwiczenia pamięci powinny iść w parze z ćwiczeniami fizycznymi. W opublikowanym w 2016 roku badaniu, uczeni z Uniwersytetu z Miami przeanalizowali dane na temat prawie 900 uczestników projektu „Northern Manhattan Study”. Okazało się, że wykazano, że mózgi osób (zwłaszcza w starszym wieku), które ćwiczyły niewiele lub wcale, w ciągu 5 lat postarzały się dużo bardziej niż mózgi seniorów, którzy nastawieni byli na wysiłek fizyczny.

Na pogorszenie się pamięci, koncentracji oraz kreatywności wpływają

  • stres
  • przemęczenie
  • brak odpowiedniej ilości snu
  • odwodnienie organizmu
  • choroby, takie jak np. cukrzyca, depresja, nadciśnienie czy niedokrwistość
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia