Spis treści
Jakie są skutki nadmiernego oglądania telewizji?
Nadmierne oglądanie telewizji ma niekorzystne skutki dla zdrowia, związane zwłaszcza z ograniczeniem ruchu i garszymi nawykami żywieniowymi. Efekty to m.in. nadwaga i otyłość, zaburzenia snu i nastroju, choroby oczu, kręgosłupa czy metaboliczne – a także dotyczące mózgu.
Średnio 4 godziny dziennie oglądamy jednak w Polsce tylko samą telewizję, a przecież są też jeszcze internetowe kanały czy platformy VOD. Te ostatnie stają się nawet bardziej popularne niż tradycyjna TV, seryjnie pochłaniając wieczory zwłaszcza młodszych pokoleń. Długie patrzenie w ekran ma jednak ten sam zgubny skutek, jakim jest bardziej prawdopodobny rozwój demencji czy udaru mózgu. Naukowcy ostrzegają przed skutkami tego nawyku zwłaszcza osoby w średnim wieku.
W badaniu opisanym na łamach „Journal of the American Medical Directors Association” wykorzystano dane 407 792 osób w wieku 37-73 lata (średnio 55,8 lat), które zostały zgromadzone w brytyjskiej bazie UK Biobank. W ciągu 13 lat obserwacji 6,822 pacjentów doznało udaru mózgu, 5227 osób usłyszało diagnozę o demencji (najczęstsza postać to alzheimer), a u 2,308 stwierdzono chorobę Parkinsona. W analizie przeprowadzonej przez chińskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin uwzględniono także 40 tysięcy skanów mózgu.
Naukowcy stwierdzili, że w przypadku ponad połowy uczestników badania czas przed ekranem wynosił 1-4 godziny dziennie. Przeciętny czas oglądania telewizora wyniósł 2,7 godziny, a rekreacyjnego korzystania z komputera – 1,1 godziny.
Co telewizja robi z mózgiem?
Jak wykazało badanie związku rekreacyjnego patrzenia w ekrany ze zdrowiem mózgu, nadmierna dawka przyczynia się do częstszych zachorowań na alzheimera i parkinsona, a także udarów mózgu.
W porównaniu z osobami, które oglądały TV przez godzinę dziennie lub mniej, te spędzające prze ekranem 3-5 godzin dziennie były o 15 proc. bardziej narażone na rozwój demencji.
Natomiast siedzenie przed TV przez 5 godzin dziennie i więcej oznaczało aż o 44 proc. większe ryzyko rozwoju demencji. Zagrożenie parkinsonem rosło o 28 proc., a udarem mózgu – o 12 procent.
W swojej pracy autorzy odnotowali, że zaobserwowali odwrotną zależność pomiędzy czasem oglądania telewizji a objętością istoty szarej w mózgu oraz objętością hipokampa – struktury anatomicznej mózgu odpowiedzialnej m.in. za pamięć długotrwałą i kontrolę emocji. Jednocześnie nie zauważyli znaczących powiązań pomiędzy swobodnym korzystaniem z komputera i zmian w badaniach obrazowym mózgu czy wskaźnikach chorób tego narządu. Ten sposób spędzania czasu przed ekranem wiąże się z bardziej wymagającymi procesami mentalnymi.
Jedną z przyczyn szkodliwości siedzenia przed ekranem jest znaczne ograniczenie aktywności fizycznej i wydatku energetycznego na ruch, zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej i bardziej nasilone procesy zapalne w organizmie.
Autorzy pracy radzą, by ograniczyć czas oglądania do 3 godzin dziennie, gdyż wykazano, że przynosi korzyści w przypadku pracy mózgu.
Źródło: Watching five hours of TV a day increases risk of dementia, Parkinson’s: Study Toronto Sun