Spis treści
Czy kawa jest zdrowa? To zależy od jej przygotowania
Dr Saurabh Sethi, gastroenterolog, który zdobył wykształcenie na Harvardzie chętnie dzieli się swoją wiedzą na TikToku. Jego profil śledzi tam prawie 360 tys. osób.
– Kawa jest absolutnie cudowna dla mózgu, jelit i wątroby – podkreśla 42-letni lekarz.
Wyjaśnia, że zawarte w niej polifenole wspomagają florę bakteryjną jelit i odżywiają dobre bakterie. Kawa poprawia też koncentrację i pamięć, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Kawa może też zapobiegać stłuszczeniu wątroby.
Jednak korzyści zdrowotne płynące z picia kawy łatwo możesz zniweczyć przygotowując ją w niewłaściwy sposób. Dr Sethi podaje w dużym skrócie 3 z błędów, które mogą sprawić, że napój, zamiast wspomagać twoje zdrowie może ci zaszkodzić.
Uważaj na 3 błędy w piciu kawy. Lekarz ostrzega: sam sobie szkodzisz
Uważaj na te 3 błędy w piciu kawy, które mogą zniweczyć jej dobroczynny wpływ na zdrowie:
1. Słodzenie kawy cukrem
– Dodawanie cukru do kawy powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, zwiększa stan zapalny, co nie jest dobre. Rozważ owoc mnicha lub stewię bez dodatku erytrytolu – doradza dr Sethi.
Lekarz w filmiku wskazuje na słodziki, które mogą być zamiennikami cukru ze względu na swój słodki smak. Nie powodują one jednak gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dzięki temu kawa nie tylko dodaje nam energii na dłużej, ale też zapobiega rozwojowi cukrzycy.
Wymieniony przez specjalistę owoc mnicha (Siraitia grosvenorii) nazywany jest także owocem Buddy, arahant, rakanka czy owocem długowieczności to mało jeszcze znany w Polsce zdrowy zamiennik cukru. Pochodzi on z Chin, a słodzik pozyskiwany z wysuszonego miąższu owocu jest nawet 300 razy słodszy niż cukier i ma zerowy indeks glikemiczny.
2. Nieużywanie organicznej kawy
– Kawa to obecnie jedna z upraw najbardziej narażonych na działanie pestycydów. Zapewniam cię, że naprawdę nie chcesz spożywać pestycydów – mówi gastroenterolog.
Pestycydy służą do ochrony roślin przed szkodnikami oraz sprawiają, że są one trwalsze. Jednak są to środki chemiczne, które nie pozostają obojętne na ludzki organizm. Spożywamy je właściwie codziennie wraz z owocami i warzywami, świeżymi czy przetworzonymi. Kumulują się one w naszym organizmie i działają mutagennie oraz teratogennie, co oznacza, że przyczyniają się do powstawania nowotworów, a także chorób autoimmunologicznych. Zaburzają też m.in. gospodarkę hormonalną oraz negatywnie wpływają na trawienie czy działanie układu oddechowego.
3. Picie kawy przez osoby z refluksem żołądkowym
– Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-jelitowy nie musisz rezygnować z picia kawy. Przejdź na picie kawy mocno palonej, ponieważ ma mniej kofeiny i dzięki temu jest łagodniejsze dla żołądka. Jeśli jednak nie masz problemów ze zgagą wybieraj kawę jasno paloną, ponieważ ma więcej polifenoli i antyoksydantów – radzi dr Sethi.
Kawa, szczególnie spożywana na czczo, podwyższa poziom kwasu solnego w żołądku. Drażni przez to ściany żołądka i może doprowadzić do cofania się treści żołądka i odbijania się kwasem, czyli refluksu żołądkowo-jelitowego. Zbyt duża ilość tego kwasu podrażnia wrażliwą śluzówkę żołądka i przełyku i może doprowadzić do rozwoju nadżerek, a także wrzodów żołądka.