Ziemniaki zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2? Nie w każdej postaci. To zależy jak je przygotujesz. Zobacz, jakich ziemniaków unikać

Monika Góralska
Dieta oparta na warzywach ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak ziemniaki mogą zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zależy to od metody ich przygotowania.
Dieta oparta na warzywach ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak ziemniaki mogą zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zależy to od metody ich przygotowania. bialasiewicz/123rf.com
Dieta bogata w warzywa znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jednak okazuje się, że nie wszystkie warzywa tak działają. Ziemniaki mogą bowiem przyczyniać się do rozwoju cukrzycy. Z najnowszych badań naukowców z Australii wynika, że wpływ na rozwój choroby ma sposób ich przygotowania. Zależy bowiem czy jemy gotowane, a może pieczone ziemniaki, frytki lub chipsy ziemniaczane. Czy należy więc z nich zrezygnować?

Spis treści

Ziemniaki a ryzyko cukrzycy typu 2

Wiele wcześniejszych badań naukowych udowadniało, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale wiele z nich było niejednoznacznych. Cukrzyca obecnie jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Główną przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2, oprócz skłonności genetycznych, jest właśnie nieodpowiednia dieta obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe, cukier i inne oczyszczone węglowodany oraz produkty wysokoprzetworzone. Tak skonstruowana dieta w połączeniu z niską aktywnością fizyczną prowadzi do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej i rozwoju nadwagi i otyłości, a to już prosta droga do cukrzycy.

Czytaj: Te produkty odpowiadają za rozwój cukrzycy. Zobacz, co takiego jedzą Polacy, a co przyczynia się do cukrzycy typu 2 na świecie

Naukowcy z Edith Cowan University (ECU) w Perth w Australii odkryli jednak, że mimo iż warzywa ogólnie zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, to odwrotny potencjał wykazują same ziemniaki, które jednak są często zaliczane do warzyw w badaniach. Naukowcy odkryli, że to właśnie przez obecność ziemniaków wcześniejsze badania były niejednoznaczne.

W badaniu naukowcy przeanalizowali dane 54 793 osób w wieku 50-64 lata biorących udział w duńskim badaniu dotyczącym diety, raka i zdrowia. Uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące ich odżywiania. Wzięto pod uwagę również ich wagę, wzrost i obwód w pasie. Następnie po średnio 16 latach zaobserwowano, że u 7695 osób spośród badanych rozwinęła się cukrzyca typu 2.

U uczestników, którzy spożywali najwięcej warzyw, ale bez ziemniaków, występowało o 21 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu do uczestników mających znacznie mniejsze ilości warzyw w diecie.

Ważna jest metoda przygotowania ziemniaków

Nie tylko sama obecność ziemniaków w diecie, ale również sposób ich przygotowania ma znaczenie w profilaktyce cukrzycy.

– Zagłębiliśmy się w metody stosowane w każdym indywidualnym badaniu i zauważyliśmy, że wiele badań obejmowało ziemniaki w ogólnym oszacowaniu spożycia warzyw i nie brało pod uwagę metody przygotowania ziemniaków – powiedziałam dr hab. Nicola P. Bondonno ze Szkoły Nauk o Zdrowiu Medycznym ECU, główna autorka badania.

W tym badaniu oceniono zarówno wpływ warzyw ogólnie, jak i samych ziemniaków odrębnie na ryzyko wystąpienia cukrzycy. Okazało się, że wpływ ziemniaków maskował prawdziwą korzyść ze spożywania warzyw.

Badanie wykazało, że ziemniaki gotowane – a prawdopodobnie również pieczone, chociaż nie zostały uwzględnione w badaniu – nie mają wpływu na rozwój cukrzycy. Natomiast frytki, chipsy ziemniaczane i ziemniaki gotowane, ale z dodatkiem masła czy innych składników zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Frytki i chipsy ziemniaczane sprawiają, że organizm wytwarza więcej insuliny w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi, a jeśli są spożywane w większych ilościach, może powodować przybieranie na wadze oraz zwiększać obwód pasa. To może powodować oporność na insulinę, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 – powiedział dr Jason Ng, profesor medycyny klinicznej na Uniwersytecie w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych, niezaangażowany w to badanie.

Badania wykazały, że najbardziej korzystne w profilaktyce cukrzycy jest spożywanie zielonych warzyw liściastych i warzyw kapustnych. Jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że dieta bogata w warzywa, które są niskokaloryczne sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a więc również odpowiedniego BMI i zapobiega rozwojowi nadwagi czy otyłości. Dzięki temu chroni przed rozwojem cukrzycy.

Czy warto jeść ziemniaki, czy lepiej ich unikać w zdrowej diecie?

Badanie wykazało, że jedzenie ziemniaków w różnej postaci (oprócz frytek) zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy o 9 proc. Naukowcy sugerują, że chociaż ziemniaki zawierają wiele składników odżywczych i błonnik, to jednak nie są tak bogatym ich źródłem jak inne warzywa. Mają one również większą gęstość energetyczną, czyli ilość kalorii w 1 gramie. Jednak badacze nie zachęcają, aby zupełnie wykreślić ziemniaki z naszej diety.

– Z pewnością odpowiednia ilość ziemniaków w towarzystwie dobrze zbilansowanego posiłku złożonego z białka i warzyw może dostarczyć ci wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a jednocześnie sprawić, że poczujesz się zdrowszy, co tym samym zmniejszy ryzyko cukrzycy. Umiar i równowaga to klucz do każdej dobrej diety – podkreśla dr Ng.

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia