Spis treści
Na dobrą pamięć i nadciśnienie. Już niewielka ilość truskawek daje takie korzyści
Truskawki należą do owoców jagodowych tak jak jagody, jeżyny czy maliny. Wcześniejsze badania wykazały, że owoce jagodowe łagodzą stany zapalne i stres oksydacyjny, które są czynnikami wywołującymi wiele chorób. Dzięki temu truskawki pomagają chronić mikrobiom jelitowy, układ nerwowy, odpornościowy i sercowo-naczyniowy.
Nowe badanie dotyczące truskawek przeprowadzono na Uniwersytecie Stanowym w San Diego (Stany Zjednoczone), a zostało ono zaprezentowane na NUTRITION 2023, dorocznym spotkaniu American Society of Nutrition (Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia). W badaniu wzięło udział 35 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku od 66 do 78 lat. W ciągu ośmiu tygodni, każdego dnia, uczestnicy badania spożywali 26 gramów liofilizowanej truskawki w proszku (co odpowiada dwóm porcjom świeżych truskawek) lub proszku kontrolnego.
Po 8 tygodniach naukowcy odkryli, że osoby, które jadły truskawki w porównaniu z osobami przyjmującymi proszek kontrolny:
- o 5,2 proc. zwiększyły szybkość przetwarzania poznawczego,
- o 3,6 proc. obniżyły skurczowe ciśnienie krwi,
- o 10,2 proc. zwiększyły zdolność antyoksydacyjną.
– To badanie pokazuje, że spożywanie truskawek może promować funkcje poznawcze i poprawiać czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie. Jesteśmy przekonani, że prosta zmiana diety, taka jak dodanie truskawek do codziennej diety, może poprawić te wyniki u osób starszych – powiedziała dr Shirin Hooshmand, profesor w School of Exercise and Nutrition Sciences na Uniwersytecie Stanowym w San Diego i główna badaczka.
Dlaczego truskawki są takie zdrowe?
Truskawki to smaczne owoce jagodowe, które są bogate w antyoksydanty, w tym witaminę C. Wystarczy zjeść 8 truskawek, aby zapewnić organizmowi zalecaną dzienną dawkę witaminy C. W truskawkach znajdziemy też inne przeciwutleniacze takie jak polifenole i fitosterole. Polifenole mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a fitosterole pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
Już wcześniejsze badania udowodniły, że truskawki zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy, choroby Alzheimera, a nawet potencjalnie pomagają zapobiegać rozwojowi nowotworów. Z tego względu trwają kolejne badania nad wpływem truskawek na nasz organizm. Jak zapowiedziała główna badaczka dr Hooshmand: „obecnie badamy wpływ truskawek na podobne i inne wyniki w ramach interwencji wieloowocowej”.
Po przejrzeniu badań Allison Tallman, dietetyczka i założycielka Nourished Routes powiedziała:
– Związek między truskawkami a zdrowiem jelit, truskawkami a zdrowiem mózgu oraz truskawkami a zdrowiem serca został dobrze zbadany. Bardzo bym chciała, aby przeprowadzono więcej badań nad truskawkami i profilaktyką raka, ponieważ zawierają one składniki przeciwutleniające.
Jak jeść truskawki? Sprawdzą się nie tylko świeże
Największe korzyści dla zdrowia z jedzenia truskawek odniesiemy, gdy będziemy spożywać od 1,5 do 2 filiżanek owoców dziennie, co odpowiada ok. 12-16 truskawkom. Nie musimy jednak jeść wyłącznie świeżych owoców, ale możemy korzystać z mrożonek oraz dodawać je do innych posiłków. Świetnie sprawdzi się tu ciasto z truskawkami, sałatka, owsianka z dodatkiem truskawek czy smoothie.
Aby przygotować smaczne, zdrowe i pożywne smoothie wystarczy zblendować ze sobą 2 szklanki zamrożonych truskawek, 2 szklanki kefiru lub maślanki, 1 banana, 1 łyżeczkę miodu i kilka listków mięty. Taki deser można spożywać na śniadanie, kolację lub w formie przekąski. Uzupełni on w pełni dzienne zalecenia dotyczące spożycia truskawek w celu ochrony mózgu przed demencją, a układu sercowo-naczyniowego przed nadciśnieniem.