Jak dochodzi do wymiotów?
Wymiotowanie to proces polegający na gwałtownym wyrzuceniu zawartości z żołądka przez usta. Aby do niego doszło, musi zostać pobudzony ośrodek wymiotny znajdujący się w rdzeniu przedłużonym – części mózgu, w której łączy się on z rdzeniem kręgowym. Sygnał najczęściej pochodzi z układu pokarmowego, ale może także z innych części układu nerwowego.
Wymioty często poprzedzane są przez nudności, zwiększone wydzielanie śliny i przyspieszone bicie serca. Możliwe jest jednak także nagłe wymiotowanie bez tych objawów.
Podczas wymiotowania dno żołądka oraz mięśnie zwieracza przełyku są rozluźnione. Ściany żołądka zaciskają się natomiast, by wypchnąć treść żołądkową do góry.
Wymioty – przyczyny
Wymiotowanie to objaw niespecyficzny, to znaczy taki, który występuje przy wielu różnorodnych chorobach. Wśród przyczyn wymiotów można wymienić między innymi:
- Zatrucie pokarmowe – to podstawowa przyczyna wymiotów. Do zatrucia pokarmowego dochodzi w wyniku spożycia pokarmu zepsutego, o niewłaściwym składzie lub źle przyrządzonego. O zatruciu pokarmowym mówimy także w przypadku omyłkowego spożycia toksycznych substancji czy zbyt wysokiej dawki leków. Układ pokarmowy usiłuje za pomocą wymiotów pozbyć się szkodliwego czynnika. Zatruciu często towarzyszą inne symptomy ze strony układu pokarmowego, między innymi ból brzucha, biegunka czy wzdęcia.
- Niedrożność jelit. Towarzyszą jej także uczucie pełności, zaparcia oraz wzdęcia. W skrajnych przypadkach w wymiotach może pojawić się kał.
- Wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Przebiega z wymiotami i biegunką, bez objawów takich jak wzdęcia.
- Gastropareza. To choroba, w której występują nieprawidłowości ze strony unerwienia mięśni układu pokarmowego. W efekcie kilka godzin po przyjęciu pokarmu przestaje on przesuwać się z żołądka do dwunastnicy. Często zostaje on wówczas zwymiotowany.
- Stany zapalne w obrębie układu pokarmowego: zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego i inne. Często mają podłoże wirusowe i przebiegają z tkliwością miejsc na brzuchu, gdzie znajdują się dane organy.
- Zaawansowana choroba nowotworowa żołądka.
- Niewydolność nerek lub wątroby.