Witaminy – działanie, dzienne zapotrzebowanie i najlepsze źródła. Kto i kiedy potrzebuje więcej poszczególnych witamin?

Anna Rokicka-Żuk
Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory. Sprawdź, jakich witamin możesz potrzebować w większych ilościach, jak podnieść ich poziom w posiłkach i jakie produkty wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory. Sprawdź, jakich witamin możesz potrzebować w większych ilościach, jak podnieść ich poziom w posiłkach i jakie produkty wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. flynt/123RF
Witaminy należą do związków których organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie w odpowiednich ilościach. Ponieważ są niezbędne dla zachowania zdrowia, stanowią obowiązkowy składnik diety. Do tej grupy tej należy kilkanaście składników, z których część rozpuszcza się tylko w tłuszczach. Niestety, współczesna żywność jest zwykle uboga witaminy, a zapotrzebowanie większe niż kiedyś. Stąd coraz częstsze ich niedostatki w społeczeństwie. Sprawdź, które po które produkty sięgać, by uniknąć niedoboru poszczególnych witamin, jakie są ich zalecane dawki oraz w jakich sytuacjach powinno się spożywać więcej konkretnych składników.

Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory.

Jednocześnie przyjmowanie witamin w formie suplementów diety nie jest rozwiązaniem zastępującym zbilansowany jadłospis, ponieważ właściwa dieta jest źródłem wielu innych składników chroniących przed rozwojem chorób.

Jakie są więc najlepsze źródła poszczególnych witamin? Podajemy nie tylko grupy produktów najbogatszych w dane związki, ale też TOP 3 artykułów spożywczych, które są zasobne w składniki odżywcze, w miarę łatwo dostępne i nie wymagające spożywania w zbyt dużych ilościach.

Przy każdej witaminie podajemy też zalecane dzienne spożycie wg zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dla osób powyżej 19. roku życia, ale też wskazujemy, w jakich sytuacjach ich spożycie może być niedostateczne – poza tymi zwyczajowymi, jak awitaminoza, ciąża, karmienie piersią czy rekonwalescencja po chorobie.

Sprawdź, w jaki sposób uniknąć niedoboru poszczególnych witamin!

ZOBACZ: Jak stosować suplementy diety? Które przyjmować i jak je wybierać? Ekspert: Bożena Społowicz, skin coach (zajmuje się spersonalizowaną pielęgnacją skóry)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czy ktoś widział witaminy ?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia