Spis treści
Co daje witamina D i na co pomaga witamina D3?
Jesienią szczególnie powinniśmy uzupełniać poziom witaminy D, ponieważ ma ona wpływ na naszą odporność i wspiera organizm w walce z przeziębieniem, grypą czy COVID-19. Wzmacnia też kości, wspomaga funkcjonowanie mięśni, w tym także serca oraz wpływa na prawidłowe działanie mózgu.
Przez większość roku w ciągu dnia przebywamy głównie w pomieszczeniach i zwykle mamy jej obniżony poziom, ponieważ jej synteza następuje przez skórę podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wiele osób powinno więc suplementować witaminę D nie tylko w sezonie jesienno-zimowym (od września do marca), ale przez cały rok, nawet latem, bo złapanie paru promieni słońca w drodze do pracy nie zapewni nam odpowiedniej dawki tej witaminy.
Żeby mieć pewność, że masz jej niedobór możesz zrobić badania z krwi. Wprawdzie nie są one refundowane i musisz za nie zapłacić z własnej kieszeni, ale wystarczy je zrobić raz na jakiś czas. Natomiast korzyści z utrzymywania odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie są bezcenne. Okazuje się bowiem, że witamina D może także opóźnić rozwój niektórych chorób.
Za niski poziom witaminy D? Jest jeden sposób na sprawdzenie czy to już niedobór
Początek jesieni to czas, gdy najbardziej doskwierają nam braki witaminy D. Choć niski poziom tego składnika jest powszechny, stwierdzenie niedoboru wymaga diagnozy. Zobacz, jak zbadać cholekalcyferol...
Witamina D przy pierwszych objawach stwardnienia rozsianego. Opóźnia rozwój choroby
Stwardnienie rozsiane to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W wyniku choroby niszczone są osłonki mielinowe chroniące włókna nerwowe (neurony). Choroba atakuje osoby w wieku od 20 do 40 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.
Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego to:
zmęczenie (niezależne od wysiłku fizycznego),
niedowład kończyn,
zaburzenia widzenia, czucia, równowagi i koordynacji ruchów.
W badaniu zmierzono poziom witaminy D u 230 nieleczonych pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (SM). Badanie trwało 2 lata i w tym czasie okazało się, że pacjenci, którzy mieli początkowo niższy poziom witaminy D szczególnie poniżej 20 ng/ml wiązały się z ponad dwukrotnie większym ryzykiem aktywności choroby.
Zobacz też: Czy branie witaminy D pomoże uchronić się przed COVID-19? Jej niedobór wpływa na przebieg choroby
– Poziomy witaminy D przed rozpoczęciem leczenia stwardnienia rozsianego wpływają na ryzyko aktywności SM. Wyższy poziom witaminy D wiąże się z niższym ryzykiem aktywności choroby i jest związany z opóźnionym początkiem stwardnienia rozsianego – podkreślili naukowcy w podsumowaniu badania.
Naukowcy mają nadzieję, że suplementacja witaminą D i zmiany w stylu życia pacjentów w początkowej fazie SM pomogą opóźnić wystąpienie objawów i spowolnić postęp choroby.
Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, aby poczuć efekty
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równocześnie przez cały rok mamy jej za mało, bo jej głównym źródłem jest słońce. Dlatego konieczna jest suplementacja, którą nieste...
Problemy z jelitami? Witamina D poprawi jakość życia osób z zespołem jelita drażliwego
Badanie opublikowane w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition udowadnia, że suplementacja witaminy D może pomóc zniwelować objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Po uzupełnieniu niedoborów witaminy D u uczestników badania wyniki wykazały, że:
u 56,7 proc. badanych osób objawy takie jak wzdęcia, biegunki, zaparcia i bóle brzucha ustąpiły całkowicie,
u 36,1 proc. objawy zostały znacznie złagodzone,
a u 6,2 proc. zmniejszyły się umiarkowanie.
– Dowody wskazują, że suplementacja witaminą D może poprawić stan zdrowia u dorosłych cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS) oraz jakość życia osób, u których na początku badania stwierdzono niedobór witaminy D – podsumowali badacze.
Źródła:
Vitamin D affects the risk of disease activity in multiple sclerosis Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry
The effects of vitamin D intake and status on symptom severity and quality-of-life in adults with irritable bowel syndrome (IBS): a systematic review and meta-analysis Critical Reviews in Food Science and Nutrition