Spis treści
Na co pomaga witamina D?
Witamina D to grupa trzech związków steroidowych rozpuszczalnych w tłuszczach, a należą do niej: cholekalcyferol, ergokalcyferol (witamina D2) i 25-hydroksycholekalcyferol (witamina D3). Artykuł Witamina D3 – działanie, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe i suplementacja na Stronie Zdrowia opisuje działanie poszczególnych z nich:
Witaminy D2 i D3 wykazują aktywność cholekalcyferolu, do którego są przekształcane w nerkach i wątrobie. Witamina D2 to roślinna forma tego związku występująca m.in. w grzybach i drożdżach. Witamina D3 ma pochodzenie odzwierzęce i zawarta jest w tkankach tłustych ryb morskich (mięśniach, wątrobie). Jej synteza (wytwarzanie) zachodzi również w ludzkim organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, które natrafia na skórę człowieka.
Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, a będzie efektywniej działać!
Główne źródło witaminy D w organizmie stanowi synteza skórna. Witamina ta produkowana jest pod wpływem promieni słonecznych w dolnych warstwach naskórka. Nie ma więc możliwości, żeby zapotrzebowanie organizmu na nią pokryć za pomocą diety. Jednak ze względu na słabe nasłonecznienie w naszym kraju, które nawet w najbardziej słonecznym okresie od kwietnia do września jest niewystarczające, prawie 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D. Z tego względu, choć od maja do końca września, nie jest konieczna suplementacja witaminy D3, ale dla większości z nas jednak zalecana.
Dawkowanie witaminy D sprawdź w artykule:
Objawy niedoboru witaminy D
Witamina D spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji i jest niezbędna do jego prawidłowego działania. Przede wszystkim reguluje ona poziom wapnia i fosforu w organizmie. Dzięki temu wpływa na wzrost i rozwój kości oraz zębów. Wspomaga też pracę układu immunologicznego i działa przeciwzapalnie. Prawidłowy jej poziom w organizmie zapewnia wyższą odporność na infekcje.
Sprawdź też: Ta witamina może obniżyć ciśnienie krwi u osób starszych i otyłych. Duże dawki nie są jednak lepsze od zalecanych
Niedobór witaminy D może powodować objawy takie jak:
- zaburzenia funkcjonowania układu kostnego, np. osteoporoza, krzywica,
- przewlekłe zmęczenie,
- osłabienie siły mięśniowej,
- bóle kości i stawów,
- bezsenność lub częste wybudzanie się w nocy,
- częste infekcje,
- nasilone wypadanie włosów,
- obniżony nastrój.
Długotrwały niedobór witaminy D może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób takich jak osteoporoza, krzywica, depresja, choroby serca, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby zapalne i autoimmunologiczne, a także nowotwory.
Chcesz zwiększyć wchłanianie witaminy D? Zastosuj te 5 wskazówek, a szybko zauważysz efekty jej działania