Wielkanoc 2020. Jak przygotować się do Świąt w czasie pandemii

Katarzyna Laszczak
Święta Wielkanocne w 2020 będą inne niż te, które znamy. Ale mimo wszystko, mogą być udane.
Święta Wielkanocne w 2020 będą inne niż te, które znamy. Ale mimo wszystko, mogą być udane. Couleur (Pixabay.com)
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż zwykle. Podpowiadamy, jak się przygotować do Świąt podczas epidemii.

Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan wszystkich wyznań. Jednak tegoroczne Święto Zmartwychwstania i poprzedzające je dni, łącznie z Niedzielą Palmową, upłyną w cieniu pandemii i restrykcji związanych z bezpieczeństwem. Wprawdzie przepisy i wytyczne zmieniają się dynamicznie, jednak nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała ustać do Wielkanocy, zarówno tej obchodzonej przez kościoły katolickie i ewangelickie, jak i prawosławne – świętowane w tym roku tydzień później. Niezależnie od przepisów, trzeba zachować zdrowy rozsądek i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

„Zostań w domu" na Wielkanoc

Święta Wielkanocne mają też bardziej praktyczny wymiar. To tradycyjne przedświąteczne porządki, gotowanie, pieczenie. I co bardzo ważne – spotkania z rodziną, znajomymi. O ile przebiegu sprzątania raczej nic nie zakłóci, tym bardziej że teraz o czystość i higienę powinniśmy dbać w szczególny sposób, to zarówno świąteczne gotowanie, jak i spotkania z rodziną na pewno będą wyglądały inaczej.

Co bardzo bolesne i trudne – ze spotkań w szerszym gronie rodzinnym lepiej zrezygnować. Tu wprawdzie przepisy są dość łaskawe dla osób bliskich, ale takie spotkania nie są przez to mniej ryzykowne. Szczególnie dla osób starszych, ale nie tylko.

Lepiej więc te Święta spędzić w gronie osób, z którymi mieszkamy na stałe.

A z resztą rodziny porozmawiajmy przez telefon, albo komunikatory internetowe, które też zapewniają transmisję wideo. Śniadanie wielkanocne przez Skype może do tradycji nie należy, ale da poczucie bliskości i uczestnictwa we wspólnym wydarzeniu. A przecież również seniorzy coraz lepiej radzą sobie z techniką.

Przez pandemię koronawirusa coraz więcej osób korzysta z profesjonalnych narzędzi do komunikacji, zarządzania projektami i delegowania zadań. Wśród nich prym wiodą takie aplikacje, jak Slack, Basecamp czy Trello. Niektóre narzędzia są bezpłatne, inne można testować za darmo ze względu na pandemię koronawirusa. Zobacz, jakich aplikacji używać do komunikacji oraz pracy zdalnej.

10 aplikacji, które usprawnią komunikację podczas pracy zdalnej

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Przed Świętami przeważnie wpadamy w szał zakupów i gotowania. I tu również czekają nas zmiany. Pomijając przepisy związane z robieniem zakupów, zastanówmy się dobrze nad tym, ile produktów będziemy potrzebować. Na pewno mniej niż zwykle.

Nie kupujmy na zapas, ani dla tłumu gości. Zróbmy zakupy dla domowników i dla nich ugotujmy.

Marnowanie żywności zawsze jest niepotrzebną stratą. Oczywiście to nie znaczy, że musimy rezygnować z tradycyjnych potraw lub smakołyków, ale zastanówmy się nad ich ilością. Zróbmy porządną listę zakupów, żeby niepotrzebnie nie chodzić do sklepu (najlepiej sobie trochę czasu na jej przygotowanie i dopisywać kolejne produkty, bo na raz trudno o wszystkim pamiętać).

Wielkanoc inna, ale tradycyjna

Ale mimo wszystkich obostrzeń te Święta mogą być udane. Więcej czasu teraz spędzamy w domu. Wykorzystajmy to. Może warto wyciągnąć przepis prababci, którego nigdy nie mieliśmy okazji wypróbować, bo czas przygotowania przerastał nasze możliwości? Pieczmy i gotujmy razem z dziećmi – pokażmy im potrawy, które pamiętamy z rodzinnego domu, a które być może coraz bardziej popadały w zapomnienie. A może uda nam się odtworzyć zapomnianą potrawę z dzieciństwa lub odnaleźć przepis na nią?

Przypomnijmy sobie tradycyjne metody barwienia jajek i robienia pisanek (gotowanie w łupinach cebuli lub burakach daje naprawdę świetne efekty).

Warto poeksperymentować. Zaangażujmy dzieci do zrobienia świątecznych ozdób, nawet jeśli nie będą one bardzo stylowe, czy od razu udane. Poszukajmy inspiracji w Internecie, ale też na starych rodzinnych zdjęciach.

Transmisje mszy świętych

Dla chrześcijan Wielkanoc to przede wszystkim przeżycie duchowe, a uczestnictwo w mszach świętych jest w tym czasie wyjątkowo ważne i wymagane (warto jednak pamiętać, że "okres wielkanocny" w Kościele katolickim trwa do Niedzieli Trójcy Świętej czyli 7.06.2020) . Papież Franciszek I zapowiedział, że msze w Wielkim Tygodniu w Watykanie będą się odbywać bez udziału wiernych. I choć polskie przepisy dopuszczają udział do pięciu wiernych w mszy, warto zastanowić się nad decyzją głowy Kościoła.

Nabożeństwa codzienne są obecnie transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, są także dostępne w Internecie. W okresie Triduum Paschalnego będą transmitowane także nabożeństwa związane z poszczególnymi dniami i wydarzeniami Wielkiego Tygodnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila

W tym roku wielkanoc będzie nietypowa. Ale jakoś damy radę :) Juz mamy posprzątany dom, teraz wystarczy tylko roombę czasem puścić i jeszcze okna umyję. Co do jedzenia to też nie ma problemów. Zrobiliśmy zakupy i jakoś damy radę :)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia