Spis treści
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba dotyka również dzieci i młodzieży
Tempo życia i stres sprawiają, że na depresję choruje coraz więcej osób. Według sondażu UCE REASEARCH i SYNO Poland, który został przeprowadzony w pierwszej połowie lutego 2022 roku, ponad 61,4 proc. respondentów zauważa u siebie minimum jeden objaw depresji trwający co najmniej dwa tygodnie. Z kolei 32,9 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie zauważa u siebie żadnych z powyższych symptomów, 5,7 proc. nie potrafiło tego określić.
Zadbaj o zdrowie psychiczne dziecka. Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać pomocy?
O zdrowie psychiczne dzieci trzeba dbać już od najmłodszych lat. Co każdy rodzic powinien wiedzieć i jak postępować z maluchami, aby pociechy dobrze się rozwijały i nie miały problemów w dorosłym życi...
– To, że respondenci wybrali jedną, a może dwie lub trzy odpowiedzi ze wskazanej listy, to wcale nie oznacza, że mają nasilenie objawów depresyjnych. Przykładowo, mogę odczuwać zmęczenie i brak energii, co jest objawem grupy pierwszej z ICD. Ale żeby to była depresja, to musi do tego dołączyć jeszcze jeden objaw z tej samej grupy i co najmniej 2 objawy z grupy drugiej. Bez tego możemy powiedzieć o poczuciu dyskomfortu emocjonalnego, a nie o zaburzeniu – twierdzi dr hab. Hubert Kaszyński, prof. UJ z Instytutu Socjologii.
Te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko ma depresję>>
Specjaliści zaznaczają jednak, że powyższe wyniki badań mimo wszystko są niepokojące.
– Ważne jest, aby każdy, u którego wystąpią objawy, wiedział, gdzie może liczyć na pomoc. I miał świadomość tego, że to można leczyć skutecznie przy pomocy psychoterapii oraz leków, z których większość jest refundowana i nie uzależnia. Wielu pacjentów obawia się, że gdy będą brali „psychotropy”, to zamienią się w narkomanów i dlatego unika wizyt u psychiatrów. Natomiast pierwsze zalecenia obejmują najczęściej psychoterapię, zmianę stylu życia lub diagnostykę schorzeń towarzyszących – zaznacza dr n. med. Tomasz Mędrala, śląski konsultant w dziedzinie psychiatrii.
Z kolei według raportu Rozmawiaj z Klasą. Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek aż 40 proc. respondentów wskazało depresję jako najpoważniejszy problem uczniów i uczennic. Dalej znalazły się: uzależnienie od telefonu (36 proc.), agresja (33 proc.), problemy z rówieśnikami (32 proc.) i zaburzenia koncentracji (24 proc.). Nie ma więc co ukrywać, że stany depresyjne czy sama depresja często dotykają także młodych ludzi.
Depresja u dzieci i młodzieży. Jakie są objawy?
Depresja u młodych ludzi to poważny problem. Nie powinniśmy go lekceważyć. W momencie, gdy tylko zauważamy symptomy u swojego dziecka lub ucznia, musimy zareagować. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. W szkole dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie porady psychologa lub pedagoga. Kiedy należy zareagować? Poniżej przedstawiamy sytuacje, gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.
Pamiętajmy jednak, że żadne informacje na temat depresji nie zastąpią wizyty u specjalisty. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko. Jeśli zauważymy u niego zmiany zachowania, nadmierne przygnębienie czy długotrwały smutek, koniecznie zareagujmy. Nie zapominajmy też o tym, że aby mówić o depresji objawy powinny utrzymywać się dłużej niż dwa tygodnie. Lepiej jednak reagować zawczasu.
Pomoc psychologiczna w szkołach. Czy program MEiN coś zmieni?
Pomoc psychologiczna w szkołach potrzebna jest na wczoraj. Problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi to efekt długoletnich zaniedbań, także ze strony środowisk edukacyjnych. Pandemia tylko ...
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
- 800 12 12 12 – telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 24 godziny na dobę.