Spis treści
Polacy żyją coraz dłużej ciesząc się dobrym zdrowiem
W 2023 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 61,3 roku dla mężczyzn i 64,6 roku dla kobiet. Oznacza to wzrost o 1,2 roku dla mężczyzn i o 0,9 roku dla kobiet w stosunku do 2022 r. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Jako trwanie w zdrowiu GUS definiuje część życia wolną od niepełnosprawności. Różnice dotyczą płci, jak i mieszkańców miast i wsi – kobiety oraz mieszkańcy miast żyją dłużej w zdrowiu niż odpowiednio – mężczyźni oraz mieszkańcy wsi.
– Wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. Jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem – wyjaśnił GUS w komunikacie.
Średnia 61,3 lat dla mężczyzn oznacza, że zdrowiem cieszą się przez 82 proc. życia. W przypadku kobiet (64,6 lat) to niespełna 79 proc.
W 2023 r. długość życia w zdrowiu u mężczyzn najbardziej wydłużyła się w województwach:
- opolskim (o 1,8 roku),
- mazowieckim (o 1,6 roku),
- dolnośląskim (o 1,5 roku),
- śląskim (o 1,3 roku),
- pomorskim (o 1,2 roku),
- warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku),
- małopolskim (o 1,2 roku),
- lubuskim (o 1,1 roku).
Dla kobiet w województwach:
- dolnośląskim (o 1,4 roku),
- opolskim (o 1,3 roku),
- warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku),
- mazowieckim (o 1,2 roku),
- kujawsko-pomorskim (o 1,2 roku),
- lubuskim (o 1,1 roku),
- pomorskim (o 1,1 roku).
– Trwanie życia w zdrowiu wzrosło zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn we wszystkich województwach – zaznaczył GUS.
„Nie metryka, a jak się czujemy świadczy o naszym wieku”. Możemy dożyć 120 lat!
Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok życia, być może uda się ją jeszcze przesunąć ...
W tych województwach ludzie żyją najdłużej w zdrowiu
Najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu mężczyzn charakteryzowały się w ub. roku województwa: wielkopolskie (62,9 roku), lubuskie (62,5 roku) oraz zachodniopomorskie (62,5 roku), natomiast najkrótszym: lubelskie (59,3 roku), podlaskie (59,4 roku) i łódzkie (60 lat).
W przypadku kobiet najdłuższe trwanie życia w zdrowiu wystąpiło w województwach: wielkopolskim (66,3 roku), lubuskim (66,2 roku), zachodniopomorskim (66,1 roku) oraz opolskim (66 lat), z kolei najkrótsze w województwach: lubelskim (62,9 roku), podlaskim (63 lata), łódzkim (63 lata) i podkarpackim (63,2 roku).
– W województwach Polski zachodniej, a zwłaszcza północno-zachodniej, proporcja oczekiwanego trwania życia w zdrowiu w momencie narodzin do przeciętnego trwania życia jest wyższa niż w województwach leżących na wschodzie kraju – podkreślił GUS.
Czy będziemy żyć 100 lat? „Jest pewien limit biologiczny” maksymalnego wieku
Żyjemy coraz dłużej, ale spada tempo wzrostu przeciętnej oczekiwanej długości życia. Powodem tego wcale nie jest pandemia – wynika z badań opublikowanych przez „Nature Aging”. Przez to nie będziemy ży...
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: