Osoby po 50. szczęśliwsze niż Gen Z. Co sprawia, że Polacy czują się szczęśliwi? „Jak będzie zdrowie, to wszystko będzie”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Pamiętasz, jak babcia i dziadek składali ci życzenia i przede wszystkim życzyli zdrowia? Pewnie już wiesz, że zdrowie naprawdę jest najważniejsze. Tak uważa prawie 50 proc. Polaków. Co jeszcze sprawia, że czujemy się szczęśliwi? Czy pieniądze dają szczęście? Poznaj wyniki wyniki raportu Mars Happiness Index.

Spis treści

Szczęście według Polaków, czyli 67/100

Jak bardzo szczęśliwi czują się Polacy w 2024 roku? Jak wynika z raportu Mars Happiness Index poczucie szczęścia u badanych osób sięgnęło 67 pkt. w 100-punktowej skali. Mars Happiness Index (MHI) to opracowany przez Mars Wrigley Polska wskaźnik, który określa poziom zadowolenia z życia. Szczęście można ocenić na skali od 1 do 100, gdzie 1 to zupełny brak szczęścia, a 100 to stan pełnego zadowolenia, radości i satysfakcji z życia.

Pieniądze znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia.
Pieniądze znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia. freepik

Respondenci odpowiedzieli na pytanie: „W jakim stopniu jesteś ogólnie zadowolony ze swojego życia?”. Jak poinformowali autorzy raportu, w 2024 roku Mars Happiness Index dla polskiej populacji wyniósł 67 punktów. Co jest źródłem szczęścia Polaków? To przede wszystkim zdrowie, rodzina oraz miłość i dzieci. Największe zagrożenie to przeciwieństwo największego szczęścia – choroba.

Oto najszczęśliwsze kraje na świecie. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Oto najszczęśliwsze kraje na świecie. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Najszczęśliwszy kraj na świecie leży bardzo blisko Polski. Już siódmy raz z rzędu jest nim Finlandia. Dlaczego Finowie są najbardziej zadowolonym narodem na świecie? Raport ONZ „World Happiness Report...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Starsi są szczęśliwsi. Pieniądze szczęścia nie dają?

Najbardziej zadowolone z życia są osoby powyżej 55. roku życia – ich Mars Happiness Index wyniósł średnio prawie 71 punktów. Młodsza grupa w wieku 18-24 lata swoje poczucie zadowolenia określiła na zaledwie nieco ponad 58 punktów. Autorzy raportu twierdzą, że determinujący wpływ na ocenę samych siebie jako szczęśliwych ma także postrzeganie własnej sytuacji materialnej – ci, którzy oceniają ten aspekt życia pozytywnie, są bardziej zadowoleni ze swojego życia, niż osoby oceniające sytuację materialną jako negatywną.

– Różnica jest ogromna – to 77 do 49 punktów – ocenili badacze.

Wysoki poziom zadowolenia z życia odczuwają osoby w związkach formalnych (73 pkt.) oraz posiadające dzieci (71 pkt.). Nieco częściej jako szczęśliwe określają się osoby z wyższym wykształceniem (niemal 69 pkt.) w porównaniu z osobami wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym bądź zawodowym (nieco ponad 66 pkt.).

Naukowcy podali receptę na szczęście. Można się go nauczyć!

Naukowcy podali receptę na szczęście. Można się go nauczyć!

Naukowcy z University of Bristol twierdzą, że można nauczyć się być szczęśliwym, jednak wymaga to ciągłego wysiłku. Według nich kluczowymi elementami są: trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomag...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Gdzie mieszka szczęście Polaków i co jest jego źródłem?

Na poziom zadowolenia z życia ma też miejsce zamieszkania. Polacy mieszkający w wielkich miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) deklaruje mniejsze zadowolenie z życia.

– Warto przy tym zauważyć, że Polacy zamieszkujący północ i zachód kraju są bardziej zadowoleni z życia niż ci zamieszkujący centrum kraju i województwa ściany wschodniej – dodali autorzy raportu.

Największym źródłem szczęścia jest dla Polaków zdrowie (48 proc.). Na 2. miejscu znalazła się rodzina i relacje z bliskimi (46 proc.), a także miłość i dzieci (po 31 proc.).

– Pieniądze (16 proc.) znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia, zapytani mieli możliwość wskazania trzech najważniejszych dla nich obszarów – zauważyli badacze.

W grupie wiekowej 18-34 lata najczęściej wybieranym źródłem szczęścia w życiu jest miłość.

Wyniki badania pokazały też, że do szczęścia czasem potrzeba naprawdę niewiele.

– Cieszy nas przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem i z naturą. Na rozmowę z kimś bliskim wskazuje 35 proc. z nas. Na spacer niewiele mniej, bo 30 proc. Kolejne punkty na mapie codziennego szczęścia to oglądanie filmu lub serialu, czytanie oraz jedzenie – stwierdziła dyrektorka ds. personalnych w Mars Wrigley Central Europe Natalia Zachaś.

Osoby z tymi cechami są najbardziej zadowolone z życia. Co to jest „wielka piątka”?

Osoby z tymi cechami są najbardziej zadowolone z życia. Co to jest „wielka piątka”?

„Wielka piątka” to model osobowości, który obejmuje pięć czynników: otwartość na doświadczenia, ekstrawersję, neurotyczność, ugodowość i sumienność. Naukowcy sprawdzili, czy posiadanie tych cech ma wp...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Choroba zagraża szczęściu, a Gen Z zjada stres

Poza pytaniami o poczucie zadowolenia z życia autorzy raportu zapytali też o to, co jest największym zagrożeniem dla szczęścia Polaków. W odpowiedziach respondentów najczęściej pojawiały się:

  • choroba (50 proc.),
  • śmierć bliskiej osoby (34 proc.),
  • brak pieniędzy (25 proc.),
  • wojna (24 proc.).

Autorzy badania podkreślili, że starsi Polacy (55 proc.) bardziej niż pozostali (34 proc.) boją się wojny. Młodsi natomiast obawiają się problemów finansowych (31 proc.) – w grupie wiekowej 25-34 lata i aż 43 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata.

35 proc. osób w wieku 18-24 lata twierdzi, że przeszkodą na drodze do szczęścia jest codzienny stres – w porównaniu do 18 proc. dla ogółu pytanych.

Poziom zadowolenia z życia dla 43 proc. osób poprawiłby lepszy stan zdrowia. 28 proc. wskazało poprawę standardu życia, 26 proc. sytuację materialną, a 22 proc. większą ilość czasu na odpoczynek.

Co ciekawe, 87 proc. respondentów deklaruje, że będą szczęśliwsi bądź tak samo szczęśliwi, jak obecnie w najbliższym roku. W perspektywie dekady przybywa pesymistów – w tym horyzoncie czasowym już niemal co trzeci badany (29 proc.) przypuszcza, że będzie mniej szczęśliwy. Są oni jednak skłonni wierzyć, że sytuacja w Polsce poprawi się raczej w ciągu najbliższych dziesięciu lat (30 proc.) niż w ciągu roku (21 proc.).

Jak pobudzić wydzielanie hormonów szczęścia?

Jak pobudzić wydzielanie hormonów szczęścia?

Hormony szczęścia to związki wytwarzane w organizmie, które odpowiadają za odczuwanie radości, przyjemności, zadowolenia z życia i spełnienia. Ich wydzielanie w dużej mierze zależy od stylu życia – ic...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia