To przeziębienie, migrena, a może chore zatoki? Choruje co siódmy Polak. Lecz, ale niekoniecznie antybiotykiem

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Katar, kaszel i ból głowy nie muszą oznaczać przeziębienia. To może być zapalenie zatok, na które w ostatnim roku chorował co 7. Polak. Nierozpoznane lub nieprawidłowo leczone może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu. Tymczasem można je skutecznie leczyć bez antybiotyków. O swoich doświadczeniach w roli pacjenta opowiedział aktor Rafał Cieszyński.

Spis treści

To na pewno migrena, a może chore zatoki? Po czym poznać zapalenie zatok?

Co 7. Polak miał w ostatnim roku problem z zatokami – tak wynika z badania „Jak Polacy chorują na zapalenie zatok?” przeprowadzonego przez Centrum Medyczne MML, Medicover i MediDieta, w którym wzięło udział 1136 osób. Potwierdza to, że problemy z zatokami w naszym kraju są bardzo częste. Nie zawsze jednak są prawidłowo diagnozowane i leczone. Z ankiety wynika, że ponad 50 proc. osób chorujących na zatoki przyjmowała antybiotyk z tego powodu, podczas gdy szacuje się, że zaledwie 2 proc. z nich potrzebuje antybiotykoterapii.

Na zapalenie zatok w ciągu ostatnich 12 miesięcy chorowało 14 proc. osób biorących udział w badaniu „Jak Polacy chorują na zapalenie zatok?”
Na zapalenie zatok w ciągu ostatnich 12 miesięcy chorowało 14 proc. osób biorących udział w badaniu „Jak Polacy chorują na zapalenie zatok?” Drazen Zigic/freepik.com

– Ostre stany zatokowe, tak samo jak inne ostre infekcje górnych dróg oddechowych możemy leczyć bez antybiotyków. Nadużywanie antybiotyków jest niestety powszechnym problemem nie tylko w Polsce. Ponad 90 proc. antybiotyków jest używanych w lecznictwie ambulatoryjnym. Od 2004 r. działa w Polsce Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, w ramach którego eksperci wydają rekomendacje dotyczące leczenia infekcji. Zdecydowana większość wszystkich infekcji oddechowych to są infekcje wirusowe, w przypadku zapalenia zatok do 2 proc. pacjentów wymaga podania antybiotyku – podkreśliła lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, specjalistka medycyny rodzinnej, Dyrektorka Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Wśród objawów zapalenia zatok najczęściej wymieniane było odczuwanie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wymuszające odkasływanie. Taki objaw miało 56 proc. badanych. Natomiast u 55 proc. chorych często lub bardzo często występuje niedrożność nosa prowadząca do trudności ze swobodnym oddychaniem przez nos.

Z kolei pulsujący i przeszywający ból głowy, nasilający się podczas wykonywania różnych czynności, a szczególnie przy pochylaniu się odczuwało 43 proc. badanych. U wielu osób leczonych z powodu migreny, ból głowy wywoływany jest właśnie przez zapalenie zatok.

– Wyniki badania potwierdzają, że zapalenie zatok występuje powszechnie. Sądzimy nawet, że problem jest poważniejszy niż wykazała ankieta. Zdarza się bowiem, że objawy choroby zatok są nieprawidłowo diagnozowane. Przykładowo, oszacowano, że 6 na 10 bólów głowy uznanych za migrenę, ma w rzeczywistości pochodzenie zatokowe – powiedział dr hab. n. med. Michał Michalik, założyciel Centrum Medycznego MML, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi oraz medycyny lotniczej.

Co szkodzi zatokom? Unikaj tych czynników, a twoje zatoki ci za to podziękują!

Co szkodzi zatokom? Unikaj tych czynników, a twoje zatoki ci za to podziękują!

Często masz katar, ból głowy i rozpierający ból zatok, który nasila się przy pochylaniu? Zapalenie zatok jest bardzo uciążliwe i zakłóca normalne funkcjonowanie zwłaszcza, że często nawraca. Jednak wi...

Monika Góralska
Monika Góralska

Nie tylko katar i ból głowy. Zapalenie zatok utrudnia normalne funkcjonowanie i może doprowadzić do groźnych powikłań

Zapalenie zatok często utożsamiane jest z przeziębieniem, dlatego zwykle je bagatelizujemy i myślimy, że samo przejdzie. Tymczasem nieleczone zapalenie zatok nie tylko jest uciążliwe i utrudnia normalne funkcjonowanie, ale też może doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań takich jak m.in.:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • ropień oczodołu,

  • ropień mózgu,

  • zakrzep zatoki jamistej,

  • zaburzenia ostrości wzroku.

Konieczne jest więc wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, a w przypadku przewlekłego zapalenia zatok lub często nawracających ostrych infekcji zatok w razie takiej potrzeby także leczenia chirurgicznego.

Z punktu widzenia pacjenta o zapaleniu zatok i przejściu małoinwazyjnej operacji endoskopowej zatok opowiedział bardzo obrazowo aktor telewizyjny i teatralny oraz dubbingowy Rafał Cieszyński.

– Miałem fatalną sytuację w związku z usuwaniem zęba. Miałem usuwaną szóstkę, zrobiła się przetoka i w związku z tym pojawiły się infekcje bakteryjne. To krzyżowało moje plany aktorskie. Na przykład chciałem grać rolę twardziela, napinałem twarz, a z oka zaczynały lecieć mi łzy. Efekt był taki jakbym płakał. Mam rozmawiać z osobą, którą mam zastraszyć, bo jestem policjantem, przesłuchuję ją, a policjant zaczyna nagle płakać. Miałem różne niekomfortowe sytuacje. Gram rolę amanta, mam podejść, mam pocałować, a tu mam zawalone zatoki i jeszcze mi coś ścieka po gardle – opowiada Rafał Cieszyński.

Aktor zwierzył się również z doświadczeń w dubbingu, gdy przychodził na nagranie, a przez zapalenie zatok miał zmieniony głos, co mu uniemożliwiało zrealizowanie nagrania i znacznie utrudniało pracę.

Uporczywe zapalenie zatok po leczeniu u dentysty? To może być kula grzybicza

Uporczywe zapalenie zatok po leczeniu u dentysty? To może być kula grzybicza

Bóle zatok i głowy, zawroty, uczucie ucisku, zatkany nos i zmęczenie – to najczęstsze objawy zapalenia zatok, które jest schorzeniem przewlekłym i trudnym do wyleczenia. Problem pojawia się zwykle po ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Na zapalenie zatok nie trzeba brać antybiotyku. Leczenie zapalenia zatok zależy od przyczyny

Zapalenie zatok najczęściej powodują wirusy takie jak np. rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy czy wirus grypy. Bakteryjne zakażenie rozwija się dość rzadko i zwykle jest spowodowane nadkażeniem w trakcie infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej. Przyczyną zapalenia zatok może być też alergia, infekcja występująca w korzeniach zębów, a także czynniki drażniące takie jak dym papierosowy czy smog.

Ostre zapalenie zatok najczęściej ma podłoże wirusowe i towarzyszy przeziębieniu występującemu w sezonie jesienno-zimowym lub wiosennym. Jego objawy trwają mniej niż 12 tygodni i całkowicie ustępują. Natomiast przewlekłe zapalenie zatok przynosowych trwa ponad 12 tygodni, a jego objawy utrzymują się z różnym nasileniem przez cały rok.

W przypadku ostrego wirusowego zapalenia zatok na początku choroby najlepiej sięgnąć po domowe sposoby leczenia takie jak inhalacje, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej NaCl, ciepłe, suche okłady na zatoki i udrażnianie nosa kroplami obkurczającymi błonę śluzową. Dobrze jest też wzmacniać odporność, a w przypadku gorączki czy bólów głowy stosować paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie zaleca się natomiast stosowania glikokortykosteroidów donosowych i antybiotyków bez konsultacji z lekarzem.

– Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich i, pomimo że w większości ma podłoże wirusowe, w wielu przypadkach stanowi powód przepisywania antybiotyków. W Medicover dbamy o ochronę antybiotyków, edukując lekarzy i ustalając obowiązujące standardy postępowania klinicznego. Dzięki takim działaniom na przestrzeni ostatnich 15 lat zmniejszyliśmy o połowę preskrypcję antybiotyków w leczeniu infekcji dróg oddechowych, w tym w leczeniu zapalenia zatok. Obecnie jedynie co 10 wizyta, na której rozpoznano ostre zapalenie błony śluzowe nosa i/lub zatok przynosowych, kończy się przepisaniem antybiotyku. Pomimo prawidłowego leczenia, u wielu osób ostre objawy nawracają lub choroba przechodzi w postać przewlekłą. Takich pacjentów, u których farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, kierujemy do leczenia specjalistycznego – powiedziała lek. Agnieszka Motyl.

Leczenie specjalistyczne natomiast polega na leczeniu chirurgicznym takim jak endoskopowa operacja zatok przynosowych, usuwanie polipów, a także stosowanie leków biologicznych.

– Cokolwiek byśmy nie zrobili nasz organizm funkcjonuje w świecie mikroorganizmów. Infekcje są nam przynależne oczywiście przez cały rok, ale w okresie przełomów, czyli jesienno-zimowych czy zimowo-wiosennych będziemy łapać te infekcje częściej. Najważniejsze jest, aby łapać je relatywnie rzadko, a jak złapiemy to jak najszybciej z nich wychodzić. To jest podstawą normalnego funkcjonowania naszego organizmu – podsumował dr hab. n. med.Michał Michalik.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia