Porażenie piorunem jest niebezpieczne, ale nie musi być śmiertelne. Po tym człowiek już nie jest taki sam

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilka dni temu piorun uderzył w grupę turystów w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Ucierpiało siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych. Zmiany klimatu powodują występowanie nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych takich jak nagłe burze lub pojedyncze uderzenia piorunów. Co się dzieje z człowiekiem po uderzeniu pioruna i jak się przed nim chronić?

Spis treści

Jakie są skutki porażenia piorunem?

W czwartek 12 czerwca br. siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych zostało rannych w wyniku rażenia piorunem w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Był to pojedynczy piorun, ponieważ w tym czasie nie było burzy. Na szczęście porażenie nie spowodowało groźnych obrażeń.

Roy Sullivan, strażnik parku narodowego Shenandoah (USA) został porażony piorunem siedem razy. Przeżył wszystkie z nich.
Roy Sullivan, strażnik parku narodowego Shenandoah (USA) został porażony piorunem siedem razy. Przeżył wszystkie z nich. freepik, The New England Journal of Medicine 2023

Jak zapewnia Centrum Ratownictwa porażenie piorunem jest groźne, ale rzadko bywa śmiertelne. Na skutek uderzenia pioruna umiera tylko 10 proc. poszkodowanych. W ich przypadku przyczyną śmierci jest zatrzymanie krążenia, na skutek przejścia przez ciało prądu o dużej mocy, który powoduje zaburzenie pracy serca.

Wyróżnia się cztery mechanizmy porażenia piorunem:

  • bezpośrednie uderzenie w ciało,

  • wyładowanie iskrowe, które skutkuje przejściem prądu po powierzchni ciała,

  • napięcie krokowe, które jest następstwem uderzenia pioruna w ziemię w pobliżu danej osoby,

  • fala uderzeniowa, która pojawia się na skutek rozprężenia się powietrza atmosferycznego.

Bezpośrednie uderzenia piorunem zdarzają się bardzo rzadko, stanowią tylko 3-5 proc. wszystkich porażeń. Najczęściej są to napięcia krokowe lub fala uderzeniowa.

Ryzyko wystąpienia niewydolności krążenia wzrasta wraz z wiekiem

Ryzyko wystąpienia niewydolności krążenia wzrasta wraz z wiekiem

Niewydolność krążenia to zaburzenia w przepływie krwi przez tkanki i narządy. Najczęściej jest ona rezultatem nieprawidłowej pracy serca. Do jej objawów należą: duszność spoczynkowa, kaszel, obrzęki w...

Co się dzieje z człowiekiem po uderzeniu pioruna?

W czasie porażenia piorunem na ciało człowieka oddziałuje prąd stały o bardzo dużym napięciu. Jednak przechodzi on przez ciało bardzo szybko i często jest to zbyt mało czasu, aby wywołać zagrażające życiu skutki.

Jednak u osób, które przeżyły uderzenie pioruna występują zwykle uszkodzenia nerwów, zespół stresu pourazowego (PTSD) i objawy neurologiczne, takie jak dezorientacja i trudności z koncentracją.

Bezpośrednie uderzenie w ciało może spowodować pęknięcie błony bębenkowej w uszach z powodu fali ciśnienia, paraliż układu oddechowego lub oparzenia w wyniku zapalenia się włosów czy ubrania.

U osoby porażonej przez piorun mogą pojawić się następujące objawy:

  • dezorientacja i zaburzenia świadomości,

  • zaburzenia widzenia (często zaćma) i słuchu,

  • złamania kości,

  • paraliż na skutek uszkodzenia układu nerwowego,

  • problemy z pamięcią i koncentracją,

  • oparzenia – w większości powierzchowne,

  • drgawki,

  • charakterystyczne, wzorzyste wykwity na skórze przypominające drzewa lub właśnie błyskawicę (znamiona Lichtenberga).

Porażenie piorunem ma też inne długotrwałe skutki takie jak problemy neurologiczne, zaburzenia funkcji poznawczych, a nawet zmiany osobowości. Osoby po styczności z tym niezwykłym zjawiskiem mówią, że ich życie nie jest już takie samo. Niektórzy twierdzą nawet, że posiadają zdolności paranormalne, inni zaś cierpią na depresję i myśli samobójcze.

Roy Sullivan, strażnik parku narodowego Shenandoah (USA) w latach 1942–1977 został porażony piorunem siedem razy. Przeżył wszystkie z nich doznając poparzeń od zapalających się włosów i ubrań. Zmarł w 1983 roku w wieku 72 lat popełniając samobójstwo. 

Nowatorska metoda leczenia trudnego zaburzenia. Wreszcie się udało!

Nowatorska metoda leczenia trudnego zaburzenia. Wreszcie się udało!

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to trudne w leczeniu zaburzenie psychiczne wywołane traumą. Medycyna wciąż poszukuje skutecznych metod terapii i wygląda na to, że właśnie je znalazła. To połączenie w...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak uniknąć porażenia piorunem?

Rzadko dochodzi do bezpośredniego uderzenia człowieka piorunem. Ogólnie jest to dość nietypowa sytuacja, ale zwykle zdarza się na skutek oddziaływania napięcia krokowego. Gdy piorun uderzy w wyższy obiekt lub w ziemię energia elektryczna rozchodzi się po ziemi na duże odległości.

Aby zapobiec porażeniu piorunem podczas burzy:

  • unikaj przebywania na otwartym terenie, a także w pobliżu drzew, słupów i innych wysokich, pojedynczych obiektów,

  • nie przebywaj w pobliżu szczytów wzniesień – zejdź jak najniżej,

  • unikaj kontaktu z wodą, metalem i innymi przewodnikami,

  • jeśli jesteś z innymi osobami zachowajcie kilkumetrową odległość od siebie.

Źródła:

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia