Czas na przygotowanie tej leczniczej mikstury. Idealna na uporczywy kaszel i ból gardła oraz nadciśnienie. Sprawdź przepis na syrop

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Te kwiaty można spotkać w nasłonecznionych i suchych. Zrób z nich syrop na kaszel, zapalenie oskrzeli i niestrawność.
Te kwiaty można spotkać w nasłonecznionych i suchych. Zrób z nich syrop na kaszel, zapalenie oskrzeli i niestrawność. madeleinesteinbach/123rf.com, melanieuebelhart/pixabay.com
Syrop z tych kwiatów to tradycyjny środek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i osłaniającym. Ta lecznicza mikstura wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego, w tym uporczywego suchego kaszlu i bólu gardła. Dodatkowo dzięki właściwościom moczopędnym wspiera leczenie nadciśnienia tętniczego krwi. Podpowiadamy, w jakich jeszcze dolegliwościach warto stosować syrop z dziewanny oraz podajemy babciny przepis na tę leczniczą miksturę.

Spis treści

Syrop z dziewanny – tradycyjny przepis i dawkowanie syropu

Dziewanna (Verbascum) to roślina, która powszechnie występuje na terenie naszego kraju, a najczęściej można ją spotkać w miejscach nasłonecznionych i suchych. Od wieków stosowana była jako naturalny środek łagodzący kaszel i silny ból gardła. Z jej kwiatów można przygotować napar lub leczniczy syrop.

Zrobienie syropu z kwiatów dziewanny jest proste i nie wymaga specjalnego sprzętu. Do jego przygotowania potrzebujesz tylko 4 składników, a także dużej gazy i szklanych słoików lub butelek.

Składniki na syrop z dziewanny:

  • 350-400 g świeżych lub suszonych kwiatów dziewanny,
  • 500 ml wody,
  • 150 g cukru,
  • sok z jednej cytryny.

Jak przygotować leczniczą miksturę?

  • Świeże kwiaty dziewanny rozłożyć na ręczniku lub płótnie na 30 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów.
  • Kwiaty wrzucić do garnka, zalać wodą i zagotować.
  • Zdjąć z ognia i wystudzić. Gdy napar będzie w temperaturze pokojowej, przykryć pokrywką i odstawić do lodówki na 24 godziny, aby doszło do procesu maceracji i przedostania się cennych składników z kwiatów do naparu.
  • Po tym czasie płyn przefiltrować dwukrotnie, dodać cukier, sok z cytryny i doprowadzić do wrzenia. Gotować 3-4 minuty, po czym od razu przelać do słoików i zakręcić.

Syrop warto poddać procesowi pasteryzacji, czyli włożyć słoiczki do garnka i zalać do 3/4 wysokości wodą, a następnie doprowadzić do wrzenia. Aby słoiki nie pękły podczas gotowania, dobrze jest oddzielić każdy od siebie ręcznikiem, gazą lub ściereczką. Następnie trzeba zmniejszyć płomień palnika i gotować 15 minut. Po tym czasie zdjąć garnek z ognia, wyjąć słoiki i wystudzić. Syrop przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Henryk Różański, znany fitoterapeuta, zaznacza, że syrop z kwiatów dziewanny jest leczniczą miksturą, która wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie zastąpi terapii farmakologicznej zleconej przez lekarza.

Dorosłym i dzieciom powyżej 12. roku życia zaleca się podawać jedną łyżkę syropu 3-4 razy dziennie. W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia przed włączeniem syropu do diety należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Właściwości zdrowotne syropu z kwiatów dziewanny

Kwiaty dziewanny to znany surowiec zielarski, który wykorzystywany jest od wielu lat jako środek wspomagający leczenie infekcji dróg oddechowych. Dziewanna to również znakomite źródło antyoksydantów, które chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.

Roślina ta stanowi bogactwo garbników, saponin trójterpenowych, polisacharydów, związków śluzowych, kumaryn, żywicy, hesperydyny i bardzo cennych olejków eterycznych.

Kwiaty dziewanny wielokwiatowej swój żółty kolor zawdzięczają rutynie, czyli naturalnemu barwnikowi roślinnemu. Związek ten w połączeniu z witaminą C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a także hamuje rozpad płytek krwi, dzięki czemu wspomaga prawidłowe krążenie. Rutyna dodatkowo może obniżać stężenie cholesterolu frakcji LDL, a także w łagodny sposób wyrównywać ciśnienie tętnicze krwi.

Natomiast śluzy roślinne działają osłaniająco i łagodząco na błony śluzowe, dzięki czemu wspierają układ oddechowy w przypadku infekcji. Warto także wspomnieć o olejkach eterycznych, które łagodzą katar i ułatwiają oczyszczanie zatok.

Dzięki tym składnikom aktywnym syrop z dziewanny wykazuje działanie:

  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • moczopędne,
  • osłaniające,
  • wzmacniające,
  • lekko hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi.

Syrop z kwiatów dziewanny ze względu na swoje zdrowotne właściwości zaleca się stosować przy różnych dolegliwościach, do których należą:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie oskrzeli,
  • suchy kaszel,
  • umiarkowane nadciśnienie tętnicze krwi,
  • zaburzenia trawienia,
  • niestrawność.

Syrop z kwiatów dziewanny ułatwia odkrztuszanie, dlatego może stanowić również element terapii osób chorych na mukowiscydozę, jednak o jego włączeniu powinien zadecydować pulmonolog.

Przeciwwskazania do spożywania syropu z dziewanny

Mimo dobroczynnych właściwości syropu z dziewanny nie wszyscy mogą bezpiecznie go stosować. Ze względu na znaczną zawartość cukru powinny go unikać osoby chore na cukrzycę, insulinooporność lub stan przedcukrzycowy.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania syropu z dziewanny jest karmienie piersią i czas ciąży, ponieważ może on zaburzać rozwój płodu lub nawet prowadzić do poronień.

Dodatkowo syropu z dziewanny nie powinno się spożywać w przypadku:

  • alergii na dziewannę,
  • dzieci poniżej 3. roku życia.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia