Spis treści
- Babcine sposoby na ból ucha, zęba, katar i kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć się lepiej?
- Co na ból gardła? Z pomocą przyjdzie płukanka z solą
- Co na ból ucha? Ten sposób znały już nasze babcie
- Babcine sposoby na kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć ulgę i pozbyć się uciążliwego kaszlu?
- Co na ból żołądka? Mięta może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach
- Domowe sposoby na nudności. Jak w takiej sytuacji wykorzystać imbir?
- Domowe metody na ból zęba – doceń moc goździków
- Co na oparzenia?
Babcine sposoby na ból ucha, zęba, katar i kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć się lepiej?
Kiedy przypadłość nie jest poważna i nie wymaga interwencji lekarskiej ani podawania leków na receptę, można pokusić się o skorzystanie w pierwszej kolejności ze starych metod radzenia sobie z bólem lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Babcine metody to sprawdzone przez pokolenia domowe środki na uśmierzenie bólu zęba czy brzucha. I choć nasi przodkowie nie mogli udowodnić, że np. goździki wykazują właściwości przeciwbólowe i odkażające, to dziś znajduje to swoje naukowe uzasadnienie.
Dlatego zanim sięgniemy po kolejną tabletkę przeciwbólową, warto wiedzieć, jak zawartość domowych szafek, lodówki czy parapetu, może pomóc nam uporać się z daną dolegliwością. Sprawdź, co pomoże na poszczególne dolegliwości:
Co na ból gardła? Z pomocą przyjdzie płukanka z solą
Woda z solą to prosty, ale skuteczny sposób na leczenie bólu gardła. Roztwór ten ma udowodnione naukowo działanie antybakteryjne, a jednocześnie zmniejszenia ilości śluzu zalegającego w tylnej części gardła.
Aby przygotować płukankę wystarczy pół łyżeczki soli kuchennej rozpuścić w filiżance ciepłej wody i kilka razy dziennie płukać nią gardło.
Co na ból ucha? Ten sposób znały już nasze babcie
Na ból ucha mogą pomóc zwykłe ciepłe okłady – można wykorzystać do tego gotowe żelowe kompresy z apteki lub wzorem naszych babć, skorzystać z tradycyjnych kompresów przygotowanych z ciepłego ręcznika. Przykładanie takiego okładu do bolącego miejsca zwiększa jego ukrwienie i uśmierza ból, a ponadto może wspomagać działanie podawanych leków.
Babcine sposoby na kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć ulgę i pozbyć się uciążliwego kaszlu?
Miód jest jednym z naszych największych sprzymierzeńców w walce z kaszlem. Badania wykazują, że spożycie miodu pomaga zmniejszyć częstotliwość napadów kaszlu nawet o 36 procent i redukuje ich dotkliwość o 44 procent. Miód można jeść prosto z łyżeczki lub dodać 2 łyżeczki do przestudzonej herbatki ziołowej lub do wody z cytryną.
Dowiedz się więcej: Jak rozpoznać sfałszowany miód?
Co na ból żołądka? Mięta może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach
Mięta znana jest m.in. z właściwości przeciwbólowych i antybakteryjnych. Od wieków wykorzystywana jest na niestrawność, poprawienie trawienia i przeciwdziałanie wzdęciom.
Przy pierwszych niepokojących objawach ze strony układy trawiennego warto sięgnąć po napar właśnie z tego zioła. Wystarczy torebkę z ziołem lub kilka jego liści zalać wrzątkiem i zaparzyć przez ok. 5 minut. Napój można pić na ciepło lub chłodniejszy.
Domowe sposoby na nudności. Jak w takiej sytuacji wykorzystać imbir?
Badania naukowe wykazały, że imbir pomaga zmniejszyć poranne mdłości u ciężarnych. Polecany jest także przy chorobie lokomocyjnej i przy niewielkich problemach z trawieniem. Imbir można rzuć (surowy pokrojony na pasterki) lub spożywać w formie naparu, przygotowanego przez zalanie obranych plastrów imbiru wrzątkiem i zostawienie na kilka minut. Imbir trzeba spożywać z umiarem, bo przyjmowany w nadmiarze może podrażnić układ pokarmowy i spowodować zgagę.
Domowe metody na ból zęba – doceń moc goździków
Na ból zęba i dziąseł warto sięgnąć po goździki. Ze względu na właściwości odkażające, mogą pomóc w zabijaniu szkodliwych bakterii gromadzących się w jamie ustnej, a dzięki zawartości eugenolu przynieść ulgę w bólu. Wystarczy possać przyprawę przez kilka minut, bądź rozetrzeć ją w moździerzu i posmarować powstałym proszkiem bolące miejsce.
Co na oparzenia?
Aloes to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych. Naukowcy potwierdzili m.in. jej wpływ na skórę – wykazuje działanie gojące i regenerujące skórę oraz błony śluzowe, a także chroniące ją przed działaniem promieni UV. W przypadku delikatnego, powierzchownego oparzenia pomoże okład z miąższu rośliny, który uzyskamy z przecięcia liścia popularnej domowej rośliny doniczkowej. Aby spotęgować jego działanie, najlepiej schłodzić liść w lodówce.
Zobacz także:
Źródła:
- What can I do to make my cough go away? Medical News Today
- The Best Natural Cough Remedies Healthline