Pierwsza pomoc przy bólu gardła i ucha. Domowe metody, które przyniosą szybką ulgę i wspomogą leczenie. Wypróbuj sprawdzone babcine sposoby

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Kiedy przypadłość nie jest poważna i nie wymaga interwencji lekarskiej ani podawania leków na receptę, można pokusić się o skorzystanie w pierwszej kolejności ze starych metod radzenia sobie z bólem lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Kiedy przypadłość nie jest poważna i nie wymaga interwencji lekarskiej ani podawania leków na receptę, można pokusić się o skorzystanie w pierwszej kolejności ze starych metod radzenia sobie z bólem lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Cottonbro/Pexels
Ból gardła lub ucha? Zamiast do apteczki, sięgnij do kuchennej szafki. Z pomocą przyjdą miód, goździki i sól kuchenna. Składniki, które stosujemy, przyrządzając codzienne posiłki, mają bowiem wyjątkowe właściwości. Już nasze babcie wiedziały, że można je wykorzystać w domowym leczeniu różnych przypadłości. Sprawdź, po co sięgnąć, aby złagodzić ból gardła i brzucha, a co może pomóc na dokuczliwy kaszel.

Spis treści

Babcine sposoby na ból ucha, zęba, katar i kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć się lepiej?

Kiedy przypadłość nie jest poważna i nie wymaga interwencji lekarskiej ani podawania leków na receptę, można pokusić się o skorzystanie w pierwszej kolejności ze starych metod radzenia sobie z bólem lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Babcine metody to sprawdzone przez pokolenia domowe środki na uśmierzenie bólu zęba czy brzucha. I choć nasi przodkowie nie mogli udowodnić, że np. goździki wykazują właściwości przeciwbólowe i odkażające, to dziś znajduje to swoje naukowe uzasadnienie.

Dlatego zanim sięgniemy po kolejną tabletkę przeciwbólową, warto wiedzieć, jak zawartość domowych szafek, lodówki czy parapetu, może pomóc nam uporać się z daną dolegliwością. Sprawdź, co pomoże na poszczególne dolegliwości:

Co na ból gardła? Z pomocą przyjdzie płukanka z solą

Woda z solą to prosty, ale skuteczny sposób na leczenie bólu gardła. Roztwór ten ma udowodnione naukowo działanie antybakteryjne, a jednocześnie zmniejszenia ilości śluzu zalegającego w tylnej części gardła.

Aby przygotować płukankę wystarczy pół łyżeczki soli kuchennej rozpuścić w filiżance ciepłej wody i kilka razy dziennie płukać nią gardło.

Co na ból ucha? Ten sposób znały już nasze babcie

Na ból ucha mogą pomóc zwykłe ciepłe okłady – można wykorzystać do tego gotowe żelowe kompresy z apteki lub wzorem naszych babć, skorzystać z tradycyjnych kompresów przygotowanych z ciepłego ręcznika. Przykładanie takiego okładu do bolącego miejsca zwiększa jego ukrwienie i uśmierza ból, a ponadto może wspomagać działanie podawanych leków.

Sprawdź też: Domowe sposoby na czyszczenie uszu z zalegającej woskowiny

Babcine sposoby na kaszel. Po co sięgnąć, aby poczuć ulgę i pozbyć się uciążliwego kaszlu?

Miód jest jednym z naszych największych sprzymierzeńców w walce z kaszlem. Badania wykazują, że spożycie miodu pomaga zmniejszyć częstotliwość napadów kaszlu nawet o 36 procent i redukuje ich dotkliwość o 44 procent. Miód można jeść prosto z łyżeczki lub dodać 2 łyżeczki do przestudzonej herbatki ziołowej lub do wody z cytryną.

Co na ból żołądka? Mięta może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach

Mięta znana jest m.in. z właściwości przeciwbólowych i antybakteryjnych. Od wieków wykorzystywana jest na niestrawność, poprawienie trawienia i przeciwdziałanie wzdęciom.

Przy pierwszych niepokojących objawach ze strony układy trawiennego warto sięgnąć po napar właśnie z tego zioła. Wystarczy torebkę z ziołem lub kilka jego liści zalać wrzątkiem i zaparzyć przez ok. 5 minut. Napój można pić na ciepło lub chłodniejszy.

Domowe sposoby na nudności. Jak w takiej sytuacji wykorzystać imbir?

Badania naukowe wykazały, że imbir pomaga zmniejszyć poranne mdłości u ciężarnych. Polecany jest także przy chorobie lokomocyjnej i przy niewielkich problemach z trawieniem. Imbir można rzuć (surowy pokrojony na pasterki) lub spożywać w formie naparu, przygotowanego przez zalanie obranych plastrów imbiru wrzątkiem i zostawienie na kilka minut. Imbir trzeba spożywać z umiarem, bo przyjmowany w nadmiarze może podrażnić układ pokarmowy i spowodować zgagę.

Domowe metody na ból zęba – doceń moc goździków

Na ból zęba i dziąseł warto sięgnąć po goździki. Ze względu na właściwości odkażające, mogą pomóc w zabijaniu szkodliwych bakterii gromadzących się w jamie ustnej, a dzięki zawartości eugenolu przynieść ulgę w bólu. Wystarczy possać przyprawę przez kilka minut, bądź rozetrzeć ją w moździerzu i posmarować powstałym proszkiem bolące miejsce.

Co na oparzenia?

Aloes to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych. Naukowcy potwierdzili m.in. jej wpływ na skórę – wykazuje działanie gojące i regenerujące skórę oraz błony śluzowe, a także chroniące ją przed działaniem promieni UV. W przypadku delikatnego, powierzchownego oparzenia pomoże okład z miąższu rośliny, który uzyskamy z przecięcia liścia popularnej domowej rośliny doniczkowej. Aby spotęgować jego działanie, najlepiej schłodzić liść w lodówce.

Zobacz także:

Już nasze babcie wiedziały, że odpoczynek i odpowiednie nawodnienie to najlepsze remedium na katar i przeziębienie. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jak leczyć katar sprawdzonymi, domowymi sposobami.

Domowe sposoby na katar. Zajrzyj do kuchennej szafki zamiast...

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia