Spis treści
Przepis na ziołową nalewkę z dziurawca lekarskiego
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), często nazywany zielem świętojańskim to pospolita roślina, którą można spotkać na ciepłych i nasłonecznionych stanowiskach, szczególnie łąkach i ogrodach. Z jej ziela można przygotować napar lub nalewkę o wielu właściwościach zdrowotnych. Do jej zrobienia potrzebne są tylko 2 produkty, a także duży słoik i gaza złożona w kilka warstw.
Składniki na nalewkę z dziurawca zwyczajnego:
- 200 g świeżego lub suszonego ziela dziurawca zwyczajnego,
- 850 ml spirytusu nalewkowego o 60-70 proc. zaw. alk.
Jak przygotować ziołową nalewkę?
- Świeże ziele dziurawca rozłożyć na płótnie lub ręczniku papierowym i pozostawić na 30-45 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów. W przypadku suszonego ziela należy pominąć ten krok.
- Dziurawca wsypać do wyparzonego wcześniej słoika, zalać alkoholem i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni – warto raz na dwa dni zamieszać słoikiem.
- Powstałą miksturę przecedzić przez gazę złożoną w kilka warstw, a z ziela wycisnąć jak najwięcej płynu.
- Nalewkę przelać do mniejszych butelek i pozostawić w ciemnym miejscu na kolejne 2 tygodnie.
- Po tym czasie lecznicza nalewka jest gotowa do spożycia.
Właściwości ziołowej nalewki z dziurawca zwyczajnego
Nalewka z ziela dziurawca zwyczajnego to ziołowe remedium na wiele dolegliwości. Fitoterapeuci podają, że wyciągi alkoholowe z ziela tej rośliny obfitują w rutynę i kwercetynę, które uszczelniają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają podatność organizmu na różnego rodzaju infekcje.
Dodatkowo ten leczniczy trunek stanowi źródło hiperforyny i hiperycyny, które stymulują układ nerwowy i działają jak naturalne antydepresanty. Warto pamiętać, że ziołowa nalewka z dziurawca nie zastąpi terapii przeciwdepresyjnej ustalonej przez specjalistę.
Cennym składnikiem nalewki z dziurawca jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który jako neuroprzekaźnik w mózgu poprawia koncentrację i przyspiesza proces uczenia się.
Ziołowa mikstura z dziurawca zawiera znaczne ilości garbników, czyli związków uszczelniających naczynia krwionośne. Dlatego dawki lecznicze stosowane są w przypadku zakażeń i zatruć pokarmowych przebiegających z biegunką.
Cennym składnikiem nalewki jest również hiperozyd – związek o działaniu moczopędnym. Alkoholowe wyciągi z dziurawca zwyczajnego polecane są osobom z umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym krwi, obrzękami, a także cellulitem wodnym.
Zawartość tych składników sprawia, że nalewka z dziurawca zwyczajnego wykazuje działanie:
- kojące,
- ściągające,
- przeciwkrwotoczne,
- żółciopędne,
- żółciotwórcze,
- odkażające,
- uspokajające,
- moczopędne,
- przeciwzapalne,
- wzmacniające,
- przeciwwzdęciowe,
- pobudzające trawienie,
- przeciwzaparciowe,
- przeciwstresowe i przeciwdepresyjne.
Fitoterapeuta zaznacza, że nalewka z dziurawca wykazuje również działanie przeciwtrądzikowe, dlatego może służyć jako nasączenie do okładów na skórę z wypryskami. Wystarczy łyżkę nalewki rozcieńczyć 100 ml ciepłej wody i przemywać twarz lub zrobić 5 minutowy okład.
Przy jakich dolegliwościach pomaga nalewka z dziurawca zwyczajnego? Według ekspertów medycyny naturalnej warto rozważyć jej stosowanie w przypadku:
- niestrawności,
- bólu brzucha,
- wzdęć,
- biegunek,
- pasożytniczego zakażenia układu pokarmowego,
- grzybicy układowej, czyli kandydozie,
- zatruć pokarmowych,
- umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi,
- obrzęków,
- cellulitu wodnego – jako nasączenie do okładów lub tonik do przemywania skóry,
- niealkoholowego stłuszczenia wątroby,
- stanów lękowych,
- depresji sezonowej.
Dawkowanie i przeciwwskazania do stosowania nalewki z dziurawca zwyczajnego
Nalewka z dziurawca może być stosowana zarówno w przypadku dolegliwości, jak też jako element wspierający profilaktykę chorobową. Dawka lecznicza tej ziołowej mikstury wynosi zaledwie 30 ml dziennie. Zaleca się, aby jedną łyżkę (10 ml) nalewki rozcieńczyć 50 ml wody i pić 3 razy dziennie przed posiłkami.
Nalewka z dziurawca zawiera hiperycynę, która działa fotouczulająco. Z tego względu osoby spożywające tę leczniczą miksturę nie powinny długo przebywać na słońcu, ponieważ grozi to silną reakcją alergiczną – mogą pojawić się wypryski, plamy i świąd skóry.
Ze względu na zawartość alkoholu nie powinny jej pić kobiety ciężarne i karmiące, a także dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.
Wśród innych przeciwwskazań wymienia się:
- alergię na alkohol lub jego nietolerancje,
- przewlekłe stosowanie leków, szczególnie nasercowych,
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i leków wspomagających leczenie zakażenia wirusem HIV,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- wysoką gorączkę,
- marskość wątroby,
- niewydolność nerek, szczególnie w okresie dializowania,
- arytmię serca.
Sprawdź: Picie naparów z tych roślin może wywołać reakcję alergiczną na słońce