Spis treści
Jak samotność wpływa na psychikę?
Samotność szkodzi zdrowiu, m.in. zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i innych przewlekłych chorób i przyczynia się do przedwczesnej śmierci. To skutek tego, że cierpi psychika, co okazuje się także wpływać bezpośrednio na mózg. Ciekawych odkryć na temat wpływu samotności na działanie układu nerwowego u kobiet dokonali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Naukowcy postanowili zbadać, jakie mechanizmy działające w mózgu mogą się kryć za związkiem między samotnością a złymi nawykami żywieniowymi.
– Badania tego, jak mózg przetwarza samotność i jak wiąże się to z otyłością oraz zdrowiem, nie były dotąd prowadzone – podkreśla dr Arpana Gupta z UCLA, współautorka publikacji.
Wyniki pokazały, że u kobiet, które się czują samotne, występuje większa aktywność rejonów mózgu związanych z łaknieniem. To przekłada się na gorsze nawyki żywieniowe i wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne. Skutkiem może być błędne koło nadmiernego i niezdrowego jedzenia, co dodatkowo pogarsza stan psyche. Jak wykazało badanie, samotne kobiety częściej cierpiały z powodu lęków i depresji.
Zobacz też: Śmierć z przejedzenia. Jadła przez 10 godzin, aż pękł jej żołądek
– Jeśli ktoś ma szczególnie silne łaknienie, je więcej i może zacząć cierpieć na depresję lub lęki, a to z kolei nakłoni go do dalszego objadania się. To błędne koło między niezdrowym jedzeniem oraz negatywnymi symptomami psychicznymi – dodaje dr Xiaobei Zhang, główna autorka publikacji w „JAMA Network”.
Objawy samotności – nadmierny apetyt i nadwaga
Skutkiem samotności i związanych z nią zmian w aktywności mózgu może być kompulsywne jedzenie, a także inne zaburzenia odżywiania. Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród prawie setki kobiet, w których ocenili też odczucie samotności i izolacji oraz wsparcie społeczne, naukowcy dokonali ważnych odkryć.
Kobiety, które czuły się wyraźnie samotne:
- ważyły więcej,
- stosowały gorszą dietę,
- miały silniejsze łaknienie,
- częściej jadły dla przyjemności,
- częściej jadły w niekontrolowany sposób.
Ponadto w testach obrazkowych samotne kobiety reagowały silniej na zdjęcia ze słodkim jedzeniem, a słabiej na ilustracje związane z powstrzymywaniem się od jedzenia.
– To interesujące wyniki, ponieważ dostarczają dowodów na to, co wiemy intuicyjnie – skomentował dr Gupta. – Kiedy ludzie są samotni, wpływa to na ich samopoczucie. Zwykle nie doceniają ilości spożywanego jedzenia, swojego apetytu oraz ochoty na niezdrową żywność.
To badanie rzuca nowe światło na powiązanie między samotnością a zdrowiem psychicznym, podkreślając jak ważne jest zrozumienie i leczenie tych złożonych związków. Aby zapobiec negatywnym skutkom samotności, autorzy pracy zalecają lepsze wsparcie społeczne dla kobiet cierpiących z powodu samotności i izolacji. Badanie to uzupełnia luki w naszej wiedzy o związku między emocjami a zdrowiem.
Źródło: Social Isolation, Brain Food Cue Processing, Eating Behaviors, and Mental Health Symptoms JAMA Network
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?