Piankowe wałki i piłki to popularny i polecany przez ekspertów przyrząd do automasażu, którego stosowanie przynosi ulgę i wiele korzyści zdrowotnych. Do czego używać rollerów i jak robić to w poprawny i bezpieczny sposób, tłumaczy fizjoterapeutka mgr Anna Wolańska z Carolina Medical Center, która specjalizuje się w rehabilitacji kręgosłupa.
Czym są rollery i do czego służą?
Roller (z ang. foam roller) to coraz bardziej popularny i dostępny przyrząd, który może być wykorzystywany zarówno w sporcie amatorskim, profesjonalnym, jak i w rehabilitacji ruchowej.
Rollery są dostępne w postaci mniejszych lub większych wałków, w wersji gładkiej lub z wypustkami, występują również w postaci pojedynczych czy też podwójnych piłek.
Przyrządy te nie służą przy tym tylko do masażu, są również doskonałym uzupełnieniem terapii punktów spustowych, terapii powięziowej oraz są stosowane przy niektórych dolegliwościach związanych z przeciążeniami układu mięśniowo-szkieletowego.
Wybór rollera jest uzależniony od potencjalnego zastosowania – należy zwrócić uwagę na gęstość pianki (twardość), rozmiar powierzchni, do której ma być dostosowany, a także cel terapii. Rollery mogą też dobrym pomysłem na prezent.
Jakie korzyści daje rollowanie?
Główną zasadą działania rollerów we wszystkich ich wersjach jest zmniejszenie napięcia oraz zwiększenie elastyczności tkanek. Inną korzyścią, którą uzyskamy za pomocą rollerów, jest zwiększenie przesuwalności tkanek poddawanych masażowi.
Wpływa to na zwiększenie odżywienia i poprawę procesów fizjologicznych zachodzących zarówno w powięzi, mięśniach i tkankach bezpośrednio poddanych masażowi oraz poprawia drenaż tych partii ciała.
Kiedy korzystać z rollerów, jak często i długo?
Korzyści z ich stosowania odniosą osoby aktywne, ale również osoby które chcą sobie pomóc w zmniejszeniu zbyt dużego napięcia mięśniowego związanego ze zbyt dużą ilością stresu.
Zalecenia dotyczące stosowania rollerów zawsze trzeba traktować indywidualnie. Masować się należy z umiarem – wskazane jest używanie ich od 1-3 razy w tygodniu w sesjach trwających około 15 minut.
Przeciwwskazaniami do rollowania są przede wszystkim stany zapalne, gorączka, świeże stany pooperacyjne, nowotwory i choroby autoimmunologiczne w aktywnej fazie.
Szczególną uwagę i ostrożność należy zwrócić również w przypadku dolegliwości bólowych – dodatkowa stymulacja tkanek obciążonych napięciem może spowodować reakcję zapalną.
Do czego używać poszczególnych rodzajów rollerów?
Podstawowe rodzaje rollerów to: duży wałek, miniwałek, minipiłka, piłka twarda, piłeczki podwójne; są też wersje z wypustkami.
Zastosowanie rollerów gładkich (duży, mały, piłki typu lacrosse czy duoball) jest bardziej uniwersalne. Są one wykorzystywane do zmniejszenia napięcia powięzi oraz poprawienia jej odżywienia. Służą one głównie do regeneracji i rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Wałek z gładką powierzchnią wskazany jest szczególnie do stosowania po treningu, najczęściej wykorzystuje się je również w fizjoterapii.
Natomiast wałki karbowane wykorzystywane są głównie w celu poprawy ukrwienia i odżywienia mięśni. Wypustki symulują tkanki, usprawniają krążenie krwi, poprawiają przepływ limfy, co pomaga usuwać toksyny. Takie rollery mogą być stosowane przed treningiem w celu aktywacji i przygotowania tkanek do wysiłku fizycznego, a także w walce z cellulitem.
Jakich błędów unikać przy rollowaniu?
Stosowanie rollerów niezgodnie z zaleceniami, zbyt częste ich stosowanie i niedostosowanie ich do indywidualnych potrzeb osoby która go używa.
Do rollowania okolic kręgosłupa należy używać rollerów typu duoball, piłki typu lacrosse są najczęściej stosowane w terapii punktów spustowych, wałki karbowane są najczęściej polecane do masażu tkanek miękkich a wałki gładkie są stosowane w rozluźnianiu powięzi.
Podczas stosowania nie przekraczać granicy komfortu i nie rollować, gdy bolesność tkanek jest tak duża, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
ZOBACZ: Oddychaj swobodnie. Jak wrócić do pełnej sprawności po COVID-19?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny