Opracowano przełomowy lek na odchudzanie. Schudniesz bez wysiłku i zmiany diety. Tabletka spali tłuszcz i poprawi kondycję

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Naukowcy z Florydy opracowali nowy lek na odchudzanie, który naśladuje wpływ ćwiczeń fizycznych na metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Pomaga on chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego czy zmiany diety. Poprawia również kondycję. Lek może być pomocny nie tylko w leczeniu otyłości, ale też cukrzycy oraz związanej z wiekiem utraty masy mięśniowej. Jak działa ten innowacyjny lek na odchudzanie i kiedy będzie dostępny dla ludzi?

Spis treści

Schudniesz bez wysiłku? Nowy lek na odchudzanie naśladuje efekty ćwiczeń

Nowy lek naśladujący metaboliczne efekty ćwiczeń pobudza metabolizm i pomaga chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics”.

Lek nie hamuje apetytu, ale wpływa na metabolizm, dzięki czemu redukuje tkankę tłuszczową i pozwala schudnąć bez ćwiczeń i zmiany diety.
Lek nie hamuje apetytu, ale wpływa na metabolizm, dzięki czemu redukuje tkankę tłuszczową i pozwala schudnąć bez ćwiczeń i zmiany diety. freepik.com

Lek o nazwie SLU-PP-332 został opracowany przez naukowców z University of Florida (Stany Zjednoczone). Nie działa on poprzez hamowanie apetytu i ograniczenie jedzenia, ale pobudza te same procesy metaboliczne, które są stymulowane przez prawdziwe ćwiczenia fizyczne. W efekcie powoduje on zwiększenie wydatków energetycznych organizmu i przyspiesza metabolizm tłuszczów bez podejmowania żadnego wysiłku.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Thomasa Burrisa z University of Florida wraz z kolegami z Washington University w St. Louis oraz St. Louis University testowali lek na otyłych myszach. Był on podawany gryzoniom dwa razy dziennie przez miesiąc

Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu.

Okazało się, że bez podejmowania wysiłku fizycznego i ograniczenia jedzenia myszy straciły na wadze o 12 proc. więcej niż zwierzęta, którym nie podawano leku. Przyrost ich tkanki tłuszczowej zmniejszył się 10-krotnie w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowym efektem leku było to, że poprawiła się wytrzymałość fizyczna zwierząt – myszy były w stanie biegać o 50 proc. szybciej niż przed zastosowaniem terapii. Rosła również wrażliwość ich tkanek na insulinę.

Pomoże nie tylko osobom otyłym, ale też cukrzykom i seniorom

Jak podkreślają badacze, lek jest na wstępnym etapie rozwoju, ale jest nadzieja, że będzie mógł być testowany u ludzi i że w przyszłości pomoże w leczeniu takich schorzeń metabolicznych, jak otyłość i cukrzyca typu 2 oraz związanej z wiekiem utraty masy mięśniowej.

Prof. Burris wyjaśnia, że lek ten wpływa podobnie na mięśnie szkieletowe, jak prawdziwy wysiłek fizyczny.

– Gdy podaje się go myszom, można zaobserwować, że ich metabolizm przestawia się na zużywanie kwasów tłuszczowych, co bardzo przypomina efekty postu lub ćwiczeń – tłumaczy badacz.

Naukowiec ogromną nadzieję wiążę z tym, że SLU-PP-332 pomaga zachować masę mięśniową podczas chudnięcia, ponieważ często utrata masy ciała wiąże się z utratą masy mięśniowej. Jest to również ogromnie ważne w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, których mięśnie nie rozwijają się już tak dobrze pod wpływem aktywności fizycznej. Dlatego możliwe, że lek będzie również pomagał w zdrowszym starzeniu się, ocenia Burris.

Jak działa nowy lek na odchudzanie?

Na poziomie biochemicznym działanie SLU-PP-332 polega na przyłączaniu się do tzw. jądrowych receptorów sierocych dla estrogenu (EER) alfa, beta i gamma. Są one odpowiedzialne za aktywację istotnych ścieżek metabolicznych w tkankach zużywających dużo energii, jak mięśnie, serce i mózg. Aktywność tych receptorów rośnie u osób podejmujących wysiłek fizyczny, ale dotychczas trudno je było pobudzić przy pomocy leków.

We wcześniejszych badaniach zespół prof. Burrisa wykazał, że myszy o prawidłowej masie ciała biegały o 70 proc. dłużej i pokonywały o 45 proc. dłuższe dystanse niż zwierzęta nieotrzymujące leku.

W nieopublikowanych jeszcze badaniach naukowcy pozyskali z kolei dowody wskazujące, że SLU-PP-332 pomaga również w leczeniu niewydolności serca u myszy, poprzez wzmacnianie mięśnia sercowego.

Dotychczas nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych tego leku.

Zdaniem naukowców kolejnym krokiem w badaniach będzie takie poprawienie jego struktury, aby można go było podawać doustnie, a nie w iniekcjach. Zanim rozpoczną się badania u ludzi bezpieczeństwo leku musi również zostać potwierdzone w badaniach na większej liczbie modeli zwierzęcych.

Źródło: A Synthetic ERR Agonist Alleviates Metabolic Syndrome Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abigail Ella
★Makes to per day online work and i received in one month online acting from home.I am a daily student and work simply one to a pair of hours in my spare time. ( v00t) Everybody will do that job online and makes extra cash by simply on this website

Just open the link══════►►► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia