Pomoże w walce z cukrzycą i nadciśnieniem. Dlaczego warto sięgać po aronię codziennie? Poznaj korzyści z jedzenia tego cierpkiego owocu

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Cierpkie i suche owoce aronii, mimo że trudno jest je jeść na surowo, zawierają w sobie wiele cennych dla zdrowia składników, z których warto skorzystać. Aronia bogata jest przede wszystkim w przeciwutleniające antocyjany zwalczające wolne rodniki i hamujące procesy starzenia się organizmu. Z jej właściwości skorzystają osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie czy chorobę wieńcową. Pomocna będzie również w czasie przeziębienia, grypy czy niestrawności. Sprawdź, jakie korzyści daje spożywanie aronii i sięgaj po nią każdego dnia.

Spis treści

Właściwości odżywcze i zdrowotne aronii

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to roślina z rodziny różowatych, która pochodzi z Ameryki Północnej, ale uprawiana jest również w Polsce. Jej małe, ciemnoczerwone lub fioletowo-czarne, a nawet czarne owoce dojrzewają w połowie sierpnia i można je jeść na surowo oraz w postaci soków, dżemów, galaretek, herbatek czy stosować jako dodatek do ciast, jogurtów, koktajli, owsianek. W smaku są one jednak cierpkie i suche, pozostawiają nieprzyjemne wrażenie na ustach, dlatego lepiej jest je spożywać w postaci przetworzonej.

Zobacz, dlaczego warto jeść aronię!

Aronia w misce i słoiku
Owoce aronii bogate są w pektyny (błonnik), witaminę C, jod i mangan oraz są dobrym źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego (witamina B9), a także potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. arfo/123rf.com

Owoce aronii są bogate w pektyny (błonnik), witaminę C, jod i mangan oraz są dobrym źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego (witamina B9), a także potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku.

Aronia jest bogatym źródłem antyoksydantów, w tym antocyjanów i flawonoidów oraz kwasów organicznych: kwasu chlorogenowego, neochlorogenowego i kawowego. Antocyjany zwalczają wolne rodniki zapobiegając w ten sposób rozwojowi chorób serca, nowotworów oraz opóźniając procesy starzenia się organizmu. Kwasy organiczne natomiast działają antybakteryjnie i żółciopędnie.

Owoce aronii działają:

  • przeciwutleniająco,
  • antybakteryjnie,
  • żółciopędnie,
  • przeciwmiażdżycowo,
  • moczopędnie,
  • wspierają pracę wątroby, trzustki i nerek,
  • usprawniają krążenie krwi.

Wpływ aronii na organizm. Dlaczego warto sięgać po aronię?

Spożywanie aronii nie powoduje żadnych skutków ubocznych, więc można ją bezpiecznie jeść. Owoce można już kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a da się ją również spotkać w przydomowych ogródkach. Można ją spożywać na surowo, ale ze względu na cierpki smak lepiej jej owoce dodawać do koktajli, deserów i ciast lub zrobić z nich sok, dżem czy herbatkę.

Aronię można także przyjmować jako suplement diety w postaci proszku lub kapsułek. Należy stosować je w określonej przez producenta dawce, ponieważ suplementy różnią się od siebie zawartością ekstraktu z owoców i nie da się określić jednej dawki dla wszystkich z nich. W badaniach dowiedziono natomiast, że spożywanie 300 mg ekstraktu z aronii dziennie miało pozytywny wpływ na pracę serca.

Zobacz, dlaczego warto sięgać po aronię i jakie korzyści daje spożywanie jej codziennie!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Miej ciśnienie pod kontrolą

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia