Spis treści
Magnolia jako roślina lecznicza
Magnolia to dekoracyjne drzewo, które cieszy oko szczególnie pięknymi i okazałymi kwiatami.
Kwiaty magnolii pojawiają się na wiosnę często jeszcze przed liśćmi i pięknie pachną. Mało kto wie jednak, że jedna z najstarszych roślin kwiatowych na Ziemi jest także źródłem surowców zielarskich. Oprócz jej płatków w lecznictwie wykorzystywane są także inne części rośliny, takie jak pąki kwiatowe, liście, gałązki, kora czy owoce.
Tradycja stosowania kwiatów magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis) i innych jej gatunków w celu poprawy zdrowia liczy sobie tysiące lat. Należą one do ważnych składników w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej czy ajurwedyjskiej, a także amerykańskich Indian. Magnoliowate o właściwościach leczniczych rosną bowiem nie tylko w Azji, skąd przywędrowały do Europy.
Cennym leczniczym przetworem z tej rośliny jest nalewka z płatków magnolii, ponieważ jako wyciąg wodno-alkoholowy zawiera również nierozpuszczalne w wodzie związki aktywne tej rośliny. Wyróżnia się przyjemnym, a nawet perfumeryjnym aromatem i korzennym smakiem. Zależnie od odmiany pod względem smaku przypominać może przyprawy takie, jak kardamon i imbir. Trunek przygotowany z ciemnych kwiatów jest bardziej wyrazisty, a nawet pikantny.
Polecamy także:
Jak przygotować nalewkę z magnolii? Przepis ze spirytusem
Do przygotowania nalewki z magnolii może wystarczyć zaledwie jeden duży kwiat, jeśli jest bardzo aromatyczny, a my używamy ok. 0,5 l dodatków alkoholowych. Oprócz spirytusu do nalewki dodaje się również wytrawne lub półwytrawne wino. Może być białe (polecane zwłaszcza przy kwiatach o jasnych płatkach), czerwone albo różowe. Dla smaku i silniejszych właściwości można dodać też rozkrojoną laskę wanilii, lecz nie jest to konieczne. Przepis uzupełnia porcja cukru.
Zbiór kwiatów magnolii na nalewkę i inne przetwory należy przeprowadzić w słoneczny i suchy dzień zanim w pełni się rozwiną. Mogą być białe lub różowe i pochodzić z odmian drobno- albo wielkokwiatowych.
Przepis na nalewkę z kwiatów magnolii
Składniki:
- 2-4 kwiaty magnolii,
- 80-100 g cukru,
- 750 ml wina,
- 200 ml spirytusu ok. 70 proc. alk. obj.,
- laska wanilii (opcjonalnie).
Zobacz też: Jak na organizm działa wanilia? Już sam zapach tej przyprawy zmniejsza stres!
Przygotowanie:
- Oberwij płatki magnolii i pokrój nożem w cienkie paski.
- Umieść rozdrobnione płatki w dużym słoju, zasyp cukrem i zalej spirytusem oraz winem.
- Przykryj słoik i odstaw na 10-14 dni, codziennie mieszając składniki poprzez wstrząsanie.
- Po tym czasie przecedź nalewkę i przelej do butelek.
- Odstaw nalewkę do dojrzewania w ciemne miejsce najlepiej na cały rok.
- Dawkowanie nalewki z magnolii to 1 łyżeczka (5 ml) do 3 razy dziennie.
Sprawdź też:
Na co pomaga nalewka z magnolii? Właściwości i zastosowanie
Nalewka z magnolii pomaga łagodzić stan zapalny i ból, objawy alergii, kołatanie serca, a także stres, niepokój i zaburzenia lękowe. Takie właściwości wynikają m.in. z obecności związków takich jak magnolol i honkiol. Szczególnie ten drugi został poddany szczegółowym badaniom. Wykazano w nich, że polifenol ten ma właściwości ochronne w stosunku do komórek nerwowych, a przy tym rzadką zdolność do sprawnego przenikania przez barierę krew-mózg. Dzięki czemu skutecznie działa na układ nerwowy, łagodząc skutki m.in. niedokrwienia mózgu i napadu padaczkowego, a także rozwoju demencji.
Udowodniono, że honkiol z kwiatów magnolii ma działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- przeciwlękowe,
- przeciwdepresyjne,
- antyarytmiczne,
- przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe,
- antyoksydacyjne, zwłaszcza w stosunku do lipidów,
- antyhistaminowe, łagodzące objawy alergii, astmy i atopowego zapalenia skóry,
- skracające czas zasypiania i wydłużające fazę snu non-REM.
- antyrakowe zwłaszcza w układzie nerwowym (m.in. nasilające apoptozę – zaprogramowaną śmierć nieprawidłowych komórek) i hamujące angiogenezę, czyli tworzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących zmiany nowotworowe),
- przeciw drobnoustrojom, m.in. bakteriom, grzybom i wirusom, w tym HIV.
W tradycyjnej medycynie chińskiej kwiat magnolii był składnikiem środków leczniczych stosowanych przy problemach z nosem i zatokami, a także podrażnieniach i przebarwieniach skóry.
Kto nie powinien pić nalewki magnoliowej?
Przetworów z magnolii nie powinny przyjmować osoby z alergią na jej składniki, natomiast sama nalewka jako roztwór alkoholowy nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby niepełnoletnie.
Przeciwwskazaniem jest także zażywanie leków, które wchodzą w interakcje z alkoholem, co jest zaznaczone na ulotce każdego z takich medykamentów. Ostrożność powinni zachować ponado pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, ponieważ magnolia wraz z alkoholem nasila to działanie. Zbyt duża dawka nalewki magnoliowej może przyczynić się do zawrotów i bólu głowy, a także zaczerwienienia oczu.
Przeczytaj też:
Źródło: Honokiol – potencjalne możliwości zastosowania w chorobach układu nerwowego Neurologia Praktyczna