Spis treści
Zioła na alergię. Po jakie z nich warto sięgać?
Zioła w naturalny sposób mogą ci pomóc złagodzić uciążliwe objawy alergii. Mają one dodatkową przewagę nad lekami z apteki, ponieważ nie wywołują skutków ubocznych w postaci senności czy zaburzeń pracy serca.
Wypróbuj te zioła na alergię! Pomogą zmniejszyć katar, kaszel i senność
Te objawy alergii złagodzą zioła
Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na potencjalnie nieszkodliwą substancję, która jednak odbierana jest przez organizm jako zagrożenie. Alergen wywołuje w organizmie zwiększoną produkcję immunoglobulin (IgE) i limfocytów T. Pod wpływem działania tych przeciwciał zwiększa się również poziom histaminy, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.
Zobacz też: Nalewka z magnolii na stres i alergię. Leczniczy wyciąg przygotujesz nawet z jednego pachnącego kwiatu
W przypadku alergii pokarmowej (np. na mleko, gluten) czy kontaktowej (np. na nikiel), znając substancję nas uczulającą, możemy ją wyeliminować, co zapobiega występowaniu uciążliwych objawów. Jednak, jeśli chodzi o najczęściej spotykany rodzaj alergii, czyli alergię wziewną na pyłki roślin (drzew, krzewów lub traw), roztocza kurzu czy zarodniki pleśni i grzybów, całkowite wyeliminowanie alergenów jest niemożliwe.
Do najczęstszych objawów alergii należą:
- katar i łzawienie,
- kichanie,
- świszczący oddech,
- świąd skóry,
- pokrzywka,
- zaczerwienienia skóry,
- obrzęki.
Jak bezpiecznie stosować zioła na alergię?
Zioła na alergię, tak samo jak leki, mają za zadanie obniżyć poziom histaminy w organizmie i tym samym zlikwidować stan zapalny wywołany działaniem alergenu. Dzięki temu niwelują one objawy alergii. Działają one jednak łagodniej niż leki, a skuteczność ich działania opiera się głównie na systematycznym zażywaniu ich przez dłuższy czas. Efekty kuracji będą więc widoczne po ok. 2-3 tygodniach ich stosowania.
Zobacz: Popularny składnik leków niebezpieczny dla zdrowia? EMA rozpoczyna nową ocenę efedryny
Należy jednak zaznaczyć, że zioła również trzeba stosować z rozwagą, ponieważ mogą one, tak jak leki, wywołać skutki uboczne, a w nadmiarze nawet zaszkodzić. Ich działanie pozostaje uzależnione od rodzaju i dawki stosowanego produktu. W przypadku silnej alergii przyjmowanie ziół należy skonsultować ze swoim alergologiem i stosować je wspomagająco, nie rezygnując z właściwej terapii zaleconej przez lekarza.
Te zioła na alergię warto stosować!
Kosmetyki z apteki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?