Spis treści
Ile powinno się przytyć w ciąży?
Według aktualnych zaleceń kobiety ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 punktów, czyli otyłością umiarkowaną, kliniczną i olbrzymią, w czasie ciąży powinny przybrać na wadze od 5 do 9 kg. Jednak według autorów badania opisanego w „The Lancet” obecne zalecenia dotyczące przybierania na wadze w czasie ciąży przez przyszłe mamy z otyłością mogą być złagodzone, a nawet całkowicie odwołane.
Jak wynika z opisanych tam badań szwedzkich wynika, że otyłe kobiety mogą zyskać w ciąży mniej niż 5 kg i bez ryzyka powikłań. Natomiast w przypadku kobiet ze wskaźnikiem BMI powyżej 40 punktów lepsze efekty przynosi brak przyrostu wagi lub jedynie niewielkie zwiększenie się jej wartości. Przytyć powinny jedynie panie, które mają prawidłową masą ciała lub nadwagę.
To wnioski z analizy danych z badania Stockholm Gotland Cohort Study, które objęło 15 760 otyłych kobiet z ciążą pojedynczą w Sztokholmie i Gotlandii, której dokonali naukowcy z Karolinska Institutet. Obserwacje prowadzono przez osiem lat (2008-2015).
Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko? Dobry nastrój w ciąży jest kluczowy
Ciąża to dla kobiety zazwyczaj czas znacznych zmian fizycznych i psychicznych. Często towarzyszą jej wtedy lęki, depresja i inne zaburzenia psychiczne wynikające ze stresu. Udowodniono, że takie probl...
Otyłość w ciąży źródłem groźnych powikłań
Nadmierna waga w ciąży, a zwłaszcza otyłość, zwiększa ryzyko niebezpiecznych powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka. W ramach badania analizowano, jak często występowały najczęstsze komplikacje zdrowotne związane z nadmierną masą ciała. Są to m.in.:
- stan przedrzucawkowy (preeklampsja) wynikający z nieprawidłowego przepływu krwi w łożysku, który prowadzi do nadciśnienia i niedotlenia płodu,
- cukrzyca ciążowa,
- nadmierne zatrzymanie masy ciała po porodzie,
- zaburzenia kardiometaboliczne,
- nieplanowane cesarskie cięcie,
- przedwczesny poród,
- niedowaga lub nadmierna masa ciała dziecka,
- poronienie lub śmierć dziecka.
Czytaj też: Nadciśnienie w ciąży szkodzi psychice dziecka
Ryzyko tego rodzaju powikłań nie jest większe, gdy kobieta z otyłością I i II stopnia przytyje poniżej 5 kg, a w przypadku otyłości III stopnia brak tycia w ciąży obniża to zagrożenie o 20 procent.
– Doszliśmy do wniosku, że zwiększenie się masy ciała w czasie ciąży u kobiet otyłych poniżej obowiązujących obecnie zaleceń jest bezpieczne – mówi dr Karl Johansson z Karolinska Institutet.
Źródło: Safety of low weight gain or weight loss in pregnancies with class 1, 2, and 3 obesity: a population-based cohort study The Lancet
Źródło: