Domowy peeling do twarzy i ciała – przepisy. Jakie korzyści daje regularnie wykonywany peeling?

Jagoda Bosek
Domowy peeling to oszczędność pieniędzy i gwarancja naturalnego składu
Domowy peeling to oszczędność pieniędzy i gwarancja naturalnego składu 123rf
Po okresie wielkiego boomu na kosmetyki chemiczne wraca moda na naturalną pielęgnację. Ponownie doceniamy receptury naszych babć, które musiały sobie radzić domowymi sposobami, gdy półki z kosmetykami świeciły w sklepach pustkami. Jednym ze wspaniałych sposobów na zachowanie zdrowej, pięknej i odpowiednio nawilżonej skóry są kosmetyki złuszczające martwy naskórek. Domowy peeling jest ekologiczny i ma znany dla nas skład, gdyż do jego przygotowania wykorzystuje się proste składniki, które każda z kobiet ma w domu.

Spis treści

Czym jest peeling?

Nazwa peeling wywodzi się z angielskiego słowa peel, czyli złuszczać, obierać, zdzierać. To właśnie nic innego jak złuszczanie powierzchniowej warstwy naskórka, bardziej fachowo określane mianem abrazji lub eksfoliacji. Skóra pozbawiona cieniutkiej warstwy martwego naskórka wygląda na gładszą, zdrowszą i bardziej promienną, a jej koloryt się wyrównuje. Dzięki temu lepiej absorbuje składniki odżywcze zawarte w kremach, balsamach i serum odżywczym.

Sam zabieg peelingu może być wykonany na kilka różnych sposobów. Dwa podstawowe rodzaje to:

  • peeling mechaniczny – polega na bezpośrednim mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy naskórka poprzez tarcie chropowatą rękawicą Kessa lub kosmetykiem z drapiącymi drobinkami. Wyróżnia się peeling drobnoziarnisty (np. domowy peeling z soli) lub gruboziarnisty (domowy peeling kawowy lub domowy peeling z cukru),
  • peeling chemiczny inaczej peeling enzymatyczny, w przypadku którego nakładana na twarz substancja powoduje rozpad martwych komórek. Substancją złuszczającą są kwasy owocowe lub enzymy (np. papaina, kwas migdałowy).

Peeling gruboziarnisty jest wskazany do pielęgnacji ciała, natomiast enzymatyczny i drobnoziarnisty do twarzy i ust

Dlaczego warto stosować peelingi?

Już jednorazowe zastosowanie peelingu sprawia, że nasza skóra gładsza i wygląda świeżo. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez regularne powtarzanie zabiegu raz lub dwa razy w tygodniu. Peeling mechaniczny jest równocześnie rodzajem masażu, pobudzającego skórę do regeneracji i zwiększającego jej ukrwienie, a co za tym idzie dotlenienie i odżywienie.

Peeling oczyszcza skórę, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Peelingi można stosować tylko na twarz, szyję i dekolt, jak i na całe ciało, nawet skórę głowy. Szczególnym rodzajem peelingu są peelingi ud, pośladków i brzucha, najczęściej z użyciem kosmetyku wspomagającego drenaż i spalanie tłuszczu, stosowane w celu redukcji cellulitu. W tej roli świetnie sprawdzi się domowy peeling kawowy zawierający kofeinę pobudzającą krążenie.

Peeling – pielęgnacja nie dla każdego…

Zanim przejdziemy do porad, jak w domowych warunkach przeprowadzić zabieg peelingu, należy jeszcze wspomnieć, iż istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu. Peelingi mechaniczne nie powinny być stosowane przez osoby o cerze naczynkowej, czyli ze skłonnościami do pękania naczynek krwionośnych. Peelingów chemicznych powinny z kolei unikać kobiety w ciąży i karmiące. Ponadto bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania jakichkolwiek rodzajów peelingów są choroby skórne, a w szczególności grzybica skóry, opryszczka, zakażenia bakteryjne, owrzodzenia i rany skóry.

Jak wyczarować domowy peeling?

Podstawowa zasada pielęgnacji Ajurwedy informuje, że na ciało nie należy nakładać niczego, czego nie można zjeść! Stosując tę złotą myśl, łatwo uniknąć stosowania w pielęgnacji twarzy i ciała niepotrzebnej, często szkodliwej chemii.

Skomponowanie domowego peelingu jest dziecinnie proste pod warunkiem, że nasza kuchnia jest dobrze zaopatrzona! W internecie znaleźć można szereg przepisów domowy peeling kawowy, domowy peeling z cukru, czy peelingi enzymatyczne. Poniżej podpowiadamy, jakich składników należy użyć do wytworzenia kosmetyku, aby uzyskać najlepsze właściwości pielęgnacyjne:

1. Złuszczające drobinki.
Domowy peeling do ciała lub ust dobrze oprzeć o kawowe fusy, cukier, sól, lub drobniutko zmielone łupinki orzechów. Natomiast domowy peeling do twarzy, wykorzystuje łagodne właściwości ścierające: mielonego kardamonu, otrębów pszennych, mielonych płatków owsianych lub mąki kukurydzianej. Świetnie sprawdzi się również glinka: żółta, zielona, biała lub różowa, najlepiej, aby była dobrana do rodzaju cery.

2. Odżywcza baza peelingu
Baza peelingu powinna nawilżać i chronić naskórek przed wysuszeniem. W tym celu najlepiej zastosować naturalny olej roślinny, w szczególności oleje o właściwościach regenerujących i odżywczych. Dobrym pomysłem może być użycie: oliwy z oliwek, oleju kokosowego, oleju sezamowego, oleju migdałowego, a w wersji luksusowej oleju arganowego… zachęcamy do eksperymentowania. Świetnie sprawdzi się dodatek miodu lub zmielonych owoców.

Po miód najczęściej sięgamy w sezonie jesienno-zimowym. I dobrze, gdyż jego regularne dodawanie do letnich napojów (w ciepłych traci cenne właściwości), słodkich śniadań lub deserów pomaga wzmocnić naturalną odporność!Miód miodowi nie równy, dlatego warto poznać właściwości konkretnych rodzajów. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, jakim działaniem wyróżnia się m.in. miód malinowy, wrzosowy i manuka.

9 rodzajów miodów nektarowych – ciekawostki, których jeszcze...

3. Składniki pobudzające krążenie.
Należą do nich naturalne olejki eteryczne (dodajemy tylko kilka kropli, aby nie podrażnić skóry!), czy też fusy kawowe zawierające kofeinę. Silnie rozgrzewający olejek cynamonowy stosujemy tylko do peelingów ciała i w niewielkich ilościach, gdyż wywołuje przekrwienie skóry.

4. Składniki poprawiające koloryt skóry.
Jeśli peeling ma również lekko rozjaśnić skórę, wystarczy dodać do niego startego ogórka, płatki owsiane, trochę mleka lub soku z cytryny. Oczekując efektu naturalnej opalenizny do peelingu, można dodać startą na grubych oczkach marchewkę i olejek z nasion marchwi.

Aby peeling dodatkowo odżywiał skórę po masażu, można zostawić go na 5-10 minut na skórze jako rodzaj maseczki. Warto w tym wypadku dodać do peelingu substancje będące naturalnym bogactwem witamin, minerałów, aminokwasów, np. miód, żółtko, papkę z banana, jogurt, rozpuszczona gorzką czekoladę.

Domowy peeling enzymatyczny

Domowy peeling enzymatyczny opiera się o wykorzystanie kwasów owocowych. Przed użyciem domowego peelingu zawsze warto wykonać test na małej powierzchni skóry, aby mieć pewność, że kwaśne owoce nie podrażniają skóry twarzy.

Przepis na domowy peeling enzymatyczny z jabłka
Papkę ze startego jabłka z połową łyżeczki oliwy z oliwek i niewielkim dodatkiem octu jabłkowego (nie więcej niż pół łyżeczki) nałożyć na twarz na ok. 10 minut i zmyć letnią wodą.

Przepis na domowy peeling enzymatyczny z ananasa
Zmiksowanego ananasa wymieszać z połową łyżeczki oleju rzepakowego i nałożyć na twarz na 10 minut. Zmyć letnią wodą. –

Czyż nie brzmi to smakowicie? A w dodatku pachnąco! Stosując regularnie domowe peelingi, podarujemy swojemu ciału prawdziwą rozkosz i to zdrowszą, niż w niejednym ośrodku SPA wykorzystującym gotowe kosmetyki.

Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!

Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zoba...

Przepisy na domowy peeling do twarzy, ust i ciała

Domowy peeling do twarzy musi być delikatny, dlatego w tym celu warto wykorzystać zmielone płatki owsiane lub glinkę, którą za nieduże pieniądze można kupić w drogerii. W małym pojemniczku mieszamy pół łyżeczki glinki o dowolnym kolorze z połową łyżeczki zmielonych płatków owsianych lub otrębów. Mieszamy suche produkty z 1-2 łyżeczkami wody i powstałą papkę nakładamy na twarz. Masujemy okrągłymi, kolistymi ruchami przez około 1 minutę. Ten domowy peeling do twarzy ma działanie złuszczające, nawilżające i oczyszczające.

Domowy peeling kawowy do ciała powstanie po wymieszaniu 2 łyżek kawowych fusów z 2 łyżkami dowolnego oleju. Ma działania antycellulitowe i pobudzające krążenie. Jego stosowanie zapobiega wrastaniu włosów po goleniu maszynką.

Domowy peeling do ust to kwestia połączenia łyżeczki drobnego cukru z łyżeczką miodu. Powstałą papką należy pocierać usta, dzięki czemu staną się gładkie, miękkie i odżywione.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia